Млечница е безвредна гъбична инфекция, силно разпространена сред бебетата в първите седмици от живота им.
И колкото ужасно да звучи фразата „гъбички в устата” на бебето, нямаш повод за притеснение – обикновено млечницата преминава бързо, безболезнено и... от самосебе си. Все пак, млечницата има някои особености, с които е по-добре да бъдеш наясно, за да реагираш навреме.
Какво е млечница?
Гъбичките са естествена част от храносмилателната система на всички хора. Но когато настъпи дисбаланс във вътрешната среда на организма, настъпва и инфекция. При бебетата това явление се нарича млечница и се проявява под формата на бели петна по езика и стените на устната кухина.
Причина за млечница са най-популярния род гъбички – Candida albicans, които най-често обитават устата и влагалището. Освен тях обаче в организма има и „добри” бактерии, които контролират развитието на Candida albicans. Когато по една или друга причина (най-често прием на антибиотици, слаба имунна система, стомашно-чревен дисбаланс) „добрите” бактерии бъдат унищожени, започва бързо и мащабно разпространение на Candida albicans, известно при бебетата като млечница.
Как се появява млечница?
Повечето деца влизат за първи път в контакт с Candida albicans преминавайки през родовия канал на майката при раждането. Гъбичките може да започнат да се развиват под влияние на незабавните хормоналните промени веднага след раждането, образувайки бели петна в устата на бебето. Бебетата на майки с диабет са по-податливи на млечница. Тези с вродени дефекти като заешка устна или вълча уста също са изложени на риск от развитие на устойчива млечница. При тях обаче лечението трябва да е по-сериозно и продължително.
Някои смятат, че продължително смучене на бебешко шише или биберон също може да причини млечница. Според други пък, виновна е лошата хигиена на бебешките шишета. Но истината е, че дори деца, които са кърмени, биват заразени. Да, в действителност и залъгалките имат своя принос – те стават преносители на гъбичките, но в много редки случаи са първоизточник. Някои бебета (и някои майки) са просто по-податливи на гъбични инфекции от останалите.
Млечница може да се прихване и в родилното отделение от други бебета, като за посредник служат неизмитите ръце на служителите например. Някои майки и бебета пък постоянно си разменят гъбичната инфекция и по този начин млечницата не може да отшуми. В случай, че кърмиш и инфекцията обхване гърдите ти, зърната ти ще станат силно болезнени и ще се нуждаеш от медицинско лечение. Ако пък, поради някаква причина, се наложи да взимаш антибиотик по време на кърмене, съществува голям риск да развиеш гъбична инфекция на зърната и чрез млякото да я предадеш на малчугана.
Но взаимното заразяване с млечница не е задължително - има майки, които остават здрави, дори когато бебето им има млечница, а някои кърмени бебета не са засегнати от гъбичната инфекция на майка си.
Симптоми за млечница
За да си сигурна, че бебето ти има млечница, а белите петна в устата му не са просто налепи от кърмата или адаптираното мляко, опитай да изстържеш наслояванията. Ако успяваш – нямаш причини за притеснение. Ако обаче те продължават да стоят плътно на повърхността, малчуганът ти има млечница.
Oбърни внимание и дали има промяна в поведението на бебето по време на хранене. Обикновено при млечница устата се възпалява и става чувствителна, суха и болзенена. Детето започва да потрепва, става неспокойно и не иска да се храни. Замисли се дали и ти не усещаш някак странно зърната на гърдите си. Ако Candida albicans са се разпространили и по гърдите ти, то най-вероятно ще чувстваш сърбеж и леко парене. Но за разлика от бебето, при теб няма видими показатели за млечница.
Лечение на млечница
В повечето случаи млечницата отшумява сама. Рядко се налагат допълнителни изследвания или сериозна медицинска намеса. Това става предимно в случаите, когато белите петна не изчезват и не се поддават на никакви манипулации.
Тъй като гъбичките виреят в тъмна, влажна и топла среда, трябва да държиш засегнатото място хладно и сухо. Ако проблемът е в гърдите ти – добре, има как да ги изолираш. Не трябва да забравяш да ги подсушаваш и задължително да ги дезинфекцираш и мажеш със специални медикаменти.
Ако млечницата е в устата на бебето, ясно е, че не би могла да промениш състоянието на средата. Тогава трябва да се погрижиш да спреш разпространението на гъбичките. Има медикаменти за орално приложение – гел или течност, с които трябва да мажеш устичката на мъника. След употреба, стерилизирай и изсушавай бибероните и бебешките шишета. Най-удобно е да ги изваряваш няколко минути и а ги оставиш да изсъхнат от въздуха. Същото важи и за накрайниците на помпата за кърма (ако ползваш такава). Измивай играчките на бебето, тъй като вероятно то се опитва да ги дъвче и така бактериите се разнасят.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.