Митовете за ултразвука

• от

През последното десетилетие ултразвукът се превърна в задължителна спирка за всяка бременна. Но дали е толкова надежден и има ли смисъл всеки месец да използваме тази техника толкова често?

undefinedПрез последното десетилетие ултразвукът се превърна в задължителна спирка за всяка бременна. Но дали е толкова надежден и има ли смисъл всеки месец да използваме тази техника толкова често?

Смята се, че ултразвука е абсолютно безвреден метод, който дава точна информация и спокойствие на болните и на бъдещите майки. Акушергинеколозите го предпочитат като бърз и сигурен метода да получат информация за състоянието и развитието на плода, за развитието на плацентата и състоянието на околоплодните води. Здравната каса осигурява на бременните няколко прегледа, но специалистите често препоръчват много повече прегледи, особено на пациентките на частните клиники и болници, които биват викани всеки месец от бременността, а в последния триместър дори всяка седмица.

Привидно лесния и достъпен начин за получаване на информация обаче води и до много митове и заблуди. Пациентите вярват безрезервно на резултатите, но често се оказва, че те не са достатъчно точни. А когато бременната разчита твърде много на ултразвука, нивото на стрес и притеснения се повишава. Най-честата грешка е например неточно показано тегло, което изключително много притеснява както бъдещите майки, така и лекарите.

На кратко какво представлява ултразвука – метод, основан на ехото, способността на тъканите да отразяват високите звукови колебания по различен начин. Тези отражения се визуализират на екрана на компютъра, който е включен към датчика, отчитащ звуковата вълна.

С ултразвук може да се изследват всички органи

Това е заблуда, машинката може да „погледне” само в плътните или изпълнени с течност органи. Дори, за да се избегнат всякакви пречки се използва и специален гел, който се маже върху накрайника на ултразвука, за да има добро сцепление с повърхността на кожата. Въздухът е непреодолима преграда за звуковата вълна.

С ултразвук може да се види всяко патологично изменение

Напротив, тази техника може да улови само анатомични изменения, при това, както уточнихме по-горе, само в органите, които не са пълни с въздух. Функционалните промени остават незабелязани, в този смисъл, заключението, че ултразвукът не е уловил патологични промени не бива да ти действа успокояващо.

Ултразвукът може да замести стандартния преглед

Той може само да го допълни, но не е достатъчен само по себе си. Диагноза и анализ на данните може да направи само лекар специалист. Ултразвук на всяка цена и за всеки случай е безсмислена процедура. Към това са нужни и съответните изследвания, които да допълнят картината. Ако става въпрос за бременност, една опитна акушерка може точно да прецени развитието на плода, след като опипа корема и прецени размера на матката.

Бременността може да се засече с ултразвук още в самото начало

Оплоденото яйце е твърде малко, за да бъде „хванато” от ултразвука, а нормалните функционални изменения в тялото още не са налични. На този етап най-сигурен е стандартния тест.

Не е нужна предварителна подготовка

Не е нужна при преглед на щитовидната жлеза, млечните жлези, влагалището. Но при преглед на пикочния мехур, малкия таз е необходимо пациента предварително да е пил литър течности, за да може да е ефективен прегледа. А за ултразвук на стомаха и червата е нужна консумацията на храни, които не водят до образуването на газове – мляко, сокове с фибри, газирани напитки, черен хляб и бобови. Препоръчителен е приема на активен въглен, който има добри абсорбиращи свойства.


Показва точно измененията

Средно, методът достига до 70% точност, в зависимост от заболяването. Например при болести на млечната жлеза точността спада на 60%.


undefinedТочен и обективен метод

За съжаление не е точно така. Това е доста субективен метод, апаратът допуска грешки, лекарите също. Резултатите зависят от вида на техниката, както и от специализацията и опита на лекаря. Често няколко последователни прегледа дават различни резултати. Така че не разчитай на точност при меренето на килограмите и размера на бебето.


Доказано безвреден

Преди години в учебниците по акушерство е пишело, че и рентгена е доказано безвреден при проследяване на бременността, но по-късно не се оказва така. Всъщност няма достатъчно доказателства, че е абсолютно безвреден. Ултразвукът е нещо като високочестотен писък, който според лекарите няма негативен ефект върху бебето, но няма и окончателни изследвания и доказателства за обратното.