Митове за 9-те месеца и мнението на специалистите

• от 2

Не се подстригвай; яж за двама; раздели се с домашния си любимец... Ще ти се наложи да си изготвиш цял списък с „правила“ какво може и какво не. Готова ли си да се справиш? А ето какво всъщност мислят специалистите по повод най-разпространените митове, свързани с бременността.

Не се подстригвай; яж за двама; раздели се с домашния си любимец... Ще ти се наложи да си изготвиш цял списък с „правила“ какво може и какво не. Готова ли си да се справиш?

Това, което би трябвало да те интересува е какво наистина е вредно или полезно за теб и растящото в теб човече. Само че спокойствието ти също е много важно и най-вероятно за да угодиш на роднините ще си вържеш червен конец със синьо мънисто, ще носиш сол в джоба си, ще посягаш от учтивост към всяка чиния, която пробутат под носа ти, ще се откажеш от сутрешното си кафе... и още куп неща, само и само да те оставят на мира. А ето какво всъщност мислят специалистите по повод най-разпространените митове, свързани с бременността.

Полезните храни

Може би най-разпространени сред митовете за бременни са именно онези, свързани с разнообразието на дневното меню. Какво е и какво не е добро за бебето; кое подпомага развитието му...

Тук, според специалистите, правилото е следното: Всичко, което е полезно за мама е полезно и за бебето!

Ясно е, че плодовете, зеленчуците, пълнозърнестите хляб паста, ориз, някои млечни и най-вече богатите на протеини храни са много добър избор. Всъщност трябва да се избягват доста малко неща.

Рибата често попада извън класациите за здравословно меню през бременността, основно поради факта, че някои видове съдържат големи количества живак. Поради тази причина специалистите смятат, че бременните жени не бива да ядат повече от 340 г риба седмично. В листата с позволените за консумация морски обитатели можеш да си запишеш – сьомга, скариди, треска. С рибата тон трябва да бъдеш по-внимателна, тъй като в нея са изолирани по-високи нива на живак.
Ако обичаш суши, избирай такова, при което рибите не са сурови и предпочитай сьомга пред тон.
Рибите, които със сигурност е добре да избягваш са: риба меч, акула, кралска скумрия

Със сигурност има поне два довода рибата да не се изключва от менюто на бременната:

1. В нея се съдържа и селен, който е изключителен антиоксидант и е най-добрата превенция срещу аненцефалия и спина бифида.

2. Омега-3 мастните киселини, които са основни за развитието на нервната система на фетуса.
Освен храни с високо съдържание на живак, по време на бременност трябва да се избягват и тези, които могат да съдържат листерия – бактерия, която увеличава риска от спонтанен аборт, преждевременно раждане или заболявания на фетуса.

Такива храни са:

  •  Непастьоризираните млека, меките сирена (фета, бри, рокфор – освен ако изрично не е упоменато на опаковката, че са направени от пастьоризирано мляко)
  •  Замразени меса, от които са направени пастети
  • Замразени, пушени морски дарове

Полезното наддаване

„Сега си бременна и имаш нужда да ядеш за двама“ - така гласи класическият съвет, даден от грижовна майка или свекърва :) Дааа, точно така..., но не като за двама възрастни ;) Все пак в теб расте бебе, а не 15-годишен подрастващ, който може да унищожи 3 хляба на едно хранене.
Всъщност, според най-новите проучвания би следвало наддаването през бременността да се разглежда индивидуално. Ако си с наднормено тегло може би няма да се нуждаеш от допълнителни калории по време на бременността. В такъв случай е възможно дори майката да свали част от теглото си, особено ако премине на по-здравословно хранене. Проучване, публикувано в едно от водещите списания по акушерство и гинекология през 2007 г. сочи, че жените с наднормено тегло, които са качили по-малко от 7 кг. по време на бременността си са с по-малък риск от прееклампсия и раждане чрез цезарово сечение (поради размера на плода).

В същото време, ако стартираш от по-ниско от нормалното за ръста ти тегло, то със сигурност ще е добре да приемаш повече от посочените като норма 300 допълнителни калории дневно.

Допустимото количество алкохол

В това отношение българските традиции са железни! Тук баба ти е закусвала попара с червено вино и е живяла поне до 95 години. Баща ти, не по случайност, е захранен със същата субстанция... Както казваха в една стара реклама „Традициите повеляват...“. В случая, обаче е важен краят й - „Традициите не са това, което бяха!“ Именно затова днес световната медицина заключава, че няма минимално допустимо количество алкохол, що се отнася до бременните.
Всъщност според специалистите е добре да се въздържаш от употреба на алкохол, дори при подозрения, че си бременна.

Ах, ... кафето :)

Ах, ... кафето :)

Доста спорен е въпросът дали бременните могат да приемат кофеин и в какви количества да е, ако може... И дали е по-добре кафето да е безкофеиново...
Може би най-вярното заключение тук е: Колкото глави, толкова и мнения. Въпреки противоречивите проучвания обаче има точки, по които повечето специалисти са единодушни.
Не бива да се прекалява с кафето. Смята се, че повече от 300 мл. дневно би могло да навреди. Факт е, че по-важно е не количеството, а съдържанието на кофеин. Препоръчителният дневен минимум за бременни е 200 милиграма кофеин.
Относно безкофеиновото кафе мненията също са спорни. Някои твърдят, че ако е натурално извлечен кофеинът (при един от методите се използва накисване в студена вода), то проблем не би трябвало да има. При други методи се използват химикали и е спорно доколко част от тях остават в самото кафе. Още повече, че няма технология, при която кофеинът да се извлича на 100 %.
Затова идеалната решение би било да пиеш не повече от едно кофеиново кафе на ден.

Микровълновите фурни

За сега няма проучване, което да доказва, че използването на микровълнова фурна може да увреди фетуса.

Компютрите

Ако мониторът е LCD лъчението е сведено до минимум. Смята се, че не вреди нито на майката, нито на бебето. Дългото седене на едно място, обаче може да увеличи риска от някои невралгични заболявания.

Пътуването със самолет

Металните детектори, през които се преминава задължително със сигурност не вредят на плода, защото не използват рентгенови лъчи.
Що се отнася до промяната в налягането по време на самия полет – за сега няма данни това да носи риск от спонтанен аборт или преждевременно раждане. Препоръчва се само, ако полетът е по-дълъг от един час, бременната да става и да се разхожда.

Котките

Котките

Нарочени като едни от най-опасните за бременната домашни любимци, заради вероятността от зараза с токсоплазмоза. Всъщност единственото, което специалистите препоръчват е бременните да не сменят тоалетната на животното. В добавка – повечето хора, които отглеждат котки, вече имат имунитет срещу токсоплазмоза. Човек може да се инфектира и от ядене на сурово или недопечено месо или недобре измити зеленчуци.

Боядисването на косата

Повечето доктори съветват бременните да се въздържат да боядисват косите си, особено в първия триместър. Тук основен проблем по-скоро са бушуващите хормони и възможността боята да не „хване“ и цветът, който ще се получи да не е очаквания. Няма достатъчно проучвания дали третирането на косата (боядисване, къдрене, изправяне с препарат) оказва някакво влияние на развиващото се човече. Факт е, обаче, че когато такива препарати са тествани върху бременни мишки, поколението е било с вродена катаракта и други очни дефекти.

Мобилните телефони

Проучване, направено в САЩ и Дания оповестява тревожни факти. Използването на мобилен телефон през бременността е свързано с по-късни поведенчески проблеми у детето, като хиперактивност, невъзможност да осъществява дълготрайни социални контакти и др. Процентът се увеличава, ако и то самото използва често телефон, преди възраст от 7 годинки.

Консултант: д-р Анатолий Дуковски, акушер-гинеколг, гл.ас. СБАЛАГ "Майчин дом", София