Толкова много митове за брака, а фактите са известни само на онези, които вече са сключили такъв. И то не на всички от тях.
Защото всеки човек има различно семейно положение и никой не знае какво точно се случва в дома на другия.
За онези от вас, на които им предстои тази важна крачка в живота, разкриваме най-популярните митове и факти за брака.
Съществуват някои общоприети митове за брака, които обаче могат до такава степен да подплашат несигурната човешка душа, че коренно да променят не само плановете, но и възгледите му за тази свещена институция.
Истината обаче е, че решението за брак не трябва да се ръководи от никакви митове и факти, които чувате от тук и от там, а единствено от трепетите на сърцето и любовта, която чувствате към неговия избраник.
Защото единствено вие и вашият партньор сте господари на взаимоотношнията си и най-доброто, което можете да направите за тях, е двамата да създадете свой собствен креативен баланс – между мита и реалността.
Все пак нищо не пречи да се запознаете с най-популярните митове и факти за брака. Някои от тях може да се проявят като временна фаза във връзката, а други да ви изненадат внезапно.
Ако имате представа за съществуването на фактите, които да опровергаят "истинносттa" на митовете обаче, ще бъдете подготвени да ги докажете.
Най-популярните митове (и факти) за брака
Мит No 1: Партньорите, които живеят заедно преди брака, имат по-удовлетворителна и продължителна връзка в сравнение с онези, които са прескочили етапа на съвместното съжителство.
Факт:
Всъщност, проучванията са установили, че двойките живеещи под един покрив преди брака, развиват по-неудовлетворителни взаимоотношения след това и в крайна сметка се разделят. От една страна съвместното съжителство прави партньорите по-капризни към връзката и сякаш унищожава мотивацията им за успешно решаване на проблемите. От друга страна, съвместното съжителство (възприемано понякога като (себе)ограничаване и капсулиране в един изолиран свят) може да създаде нагласи, които сами по себе си затрудняват пълноценното щастие.
Все пак има и изключения: двойките, които живеят заедно, но планират брак, имат също толкова добри шансове за щастлив семеен живот, колкото онези, които не живеят заедно преди брака.
Мит No 2: Съвместното съжителство е същото като брака, но без подписа върху лист хартия.
Факт:
Основната разлика между съвместното съжителство и брака са привилегиите, които второто осигурява. А именно: ползи по отношение на физическото здраве, емоционалното благосъстояние и финансовото положение. Също така евентуалните бъдещи наследници са обезпечени със защитени от закона и държавата права, които при съвместно съжителство могат да бъдат оспорени. Основната причина за това разделение произтича от факта, че партньорите в двойка без брак са по-склонни да възприемат себе си като самостойна единица, поради което са ориентирани повече към личното си благосъстояние, отколкото към това на половинката си.
Мит No 3: Децата укрепват брака и правят партньорите по-близки.
Факт:
Всъщност, зависи от усилията, които партньорите полагат да поддържат взаимоотношенията си щастливи и пълноценни. Според изследванията, раждането на първото бебе често има обратен ефект върху двойката: отчуждава партньорите и изтласква на заден план интимния живот (във всичките му форми) в името на детските нужди. Всичко това създава стрес, поражда неудовлетвореност и в крайна сметка води до сериозна криза на връзката. Въпреки това, пак според изследванията, разводите сред двойките с деца са много по-малък процент в сравнение с разводите сред бездетните двойки.
Мит No 4: Брачният партньор не е най-добър приятел.
Факт:
Зависи от гледната точка. Ако партньорите започнат да се държат помежду по същия начин, по който го правят с приятелите от своя пол (да клюкарстват, да псуват, да споделят най-малките детайли от ежедневието си или да говорят на специфични теми), то неминуемо бракът ще загуби смисъла, който има – а именно: институция, в която заради любовта и уважението, които изпитват един към друг, двама души се вричат във вярност с идеята да прекарат заедно остатъка от живота си. От друга страна, не е ли точно най-добрият приятел човекът, който споделя щастливите ти мигове и ти дава подкрепа в моменти на трудност? И защо това да не е човекът, който се е зарекъл да бъде до теб и в добро, и в зло? Със сигурност брачният партньор може да се превърне в най-добрият приятел, стига другият да знае къде трябва да постави границата.
Мит No 5: Утрото е по мъдро от вечерта.
Факт:
Въпреки, че според мнозина е по-добре проблемите да се решават сутринта и че няма нищо лошо единият партньор да спи на дивана (или двамата да заспиват, обърнали си взаимно гръб), недоразуменията трябва да се изглаждат на момента. В противен случай, изчакването „до утре” само отлага проблема и увеличава шансовете му да избухне с нова, по-голяма сила. Понякога обидата, болката и гневът се запечатват така ярко в човешкото съзнание, че се стига до момент, в който каквото и да се каже, звучи неправдоподобно. Като пирамида от домино, настоящият проблем се свързва с предишен, а той с трети и така се конкретиката на случая убягва. Ето защо, специалистите съветват партньорите да не таят негативните чувства в себе си и вместо да си лягат като непознати, да намерят решение.
Мит No 6: Двойките в брак водят по-неудовлетворителен сексуален живот и изобщои правят по-малко секс.
Факт:
Точно обратното. Глобална статистика доказва, че благодарение на пълната си физическа и емоционална отдаденост, както и на сигурността, която им дава бракът, женените двойки не само правят повече секс, но и му се наслаждават в много по-голяма степен. И дори от време на време да преживяват „криза на интимния живот”, те успяват да я компенсират, намирайки време едн за друг и изразявайки любовта си по всички възможни други начини. Ключът към щастливите мигове в спалнята е във взаимното (негласно) споразумение, да откриват пътя един към друг, въпреки всичко.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.