Когато си жадна – отпиваш глътка минерална вода, но е полезно да обърнеш внимание и на етикета на бутилката и указаните на нея данни.
Колкото повече пиеш чиста вода, толкова по-бързо ще изхвърлиш токсините и шлаката от организма си. Все пак, когато използваш минерална вода, не забравяй, че минералните вещества присъстват в разнообразните марки в различни количества. Освен това, водата може не само да задоволява жаждата и да разкрасява, но и да лекува.
Съществуват три основни категории вода.
На ден са ти нужни между два и три литра вода. Без нея процесите в организма са невъзможни, забавят се, дехидратацията води до сериозни проблеми със здравето и красотата.
Трапезна вода
Минерализацията й трябва да е не повече от един грам минерални соли на литър. Здрав човек може да я пие без никакви ограничения и да я използва за приготвянето на храна и напитки. Полезно е да се пие такава вода до около половин час преди хранене и около два часа след това. Тази вода не оказва въздействие на организма посредством химическия си състав.
Трапезната вода може да е два вида – артезианска и пречистена.
Първите (природни минерални води) се добиват от дълбочина на повече от сто медтра под земята и се бутилират директно от източника.
Според изследвания на професор Джон Дейвис от Женева, са нужни няколко стотин години, за да може определен извор да се превърне в артезиански.
Изкуствено минерализираните (пречистените) води преминават през няколко етапа на обработка. В началото се събират от извори или от водопроводната система и се подлагат на сериозно пречистване.
Преминава през множество филтри, като по този начин губи не само вредното си съдържание, но и полезните вещества. По тази причина, след края на пречистването, тя се насища допълнително със соли, за да може да се продава в търговската мрежа като минерална вода.
Лечебна трапезна вода
Общата минерализация на този вид е в рамките на от два до осем грама соли на литър. В състава й могат да влизат различни биологично активни компоненти – йод, кремний, бор, желязо и дори бром. Спорадично може да се изполва като обикновена трапезна вода, но по принцип е добре да се пие след консултация с лекар. На етикета й трябва да има указания за това при какви случаи е добре да се пие. Имай предвид, че водите с ниска минерализация имат пикочогонно въздействие. Този вид активира работата на храносмилането и ендокринната система, подобрява обмяната на веществата. Препоръчително е да се пие около 15-20 минути преди хранене.
Лечебна вода
Най-наситената на соли вода, съдържа много биологично активни елементи. Минерализацията е над осем грама на литър. Пие се само след препоръка от лекар при определени здравословни проблеми. Не се използва безконтролно в ежедневието поради високите нива на някои химични елементи.
Най-честата употреба на лечебните води е при проблеми с бъбреците, пикочния мехур и стомаха.
Понякога се използват и за профилактика при други заболявания.
Например, водата, богата на калций е полезна за укрепване на костите и се препоръчва при остеопороза. Магнезия е добър за нормалната работа на сърдечносъдовата система и нервната система. Йод помага при проблеми с щитовидната жлеза. Натрия регулира кръвното налягане, а калия влияе благотворно на бъбреците.
Лечебните води не са предназначени за ежедневна употреба от здравите индивиди, особено от деца.
Прилагат се само след консултация с лекар.
Много видове минерални води от природата са слабогазирани. Именно газта спомага за запазване лечебните свойства на течността.
При някои здравословни проблеми обаче е добре да оставиш бутилката открита, за да се дегазира. Това важи при проблеми със стомаха и червата, например язва, гастрит, колит.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.