Раждането и неразположенията около него са отминали, забравили сте напълно за неудобствата на месечния цикъл, но ...той отново се завръща. Кога обикновено се случва това и от какво зависи месечният цикъл след раждането?
Възстановяването на цикъла е хормонален процес и настъпването му е свързано с нормализирането на общия хормонален фон при жената след раждането, който в голяма степен зависи от интензивността на кърменето. Ако бебето е изцяло на кърма и получава мляко на поискване по всяко време на денонощието, първата менструация може да дойде едва в края на първата годинка на детето и дори по-късно.
Защо цикълът идва различно при всяка жена след раждане?
Веднага след раждането хипофизата започва усилено на изработва хормона пролактин. Той, от една страна, стимулира изработването на млякото, а от друга – потиска цикличното производство на хормони в яйчниците, които да позволят съзряването на яйцеклетка и настъпването на овулация, което води след себе си и менструацията. Ендокринната система „контролира“ процеса на кърменето и ако по някаква причина лактацията намалее – примерно майката тръгне на работа и започне да кърми бебето си само вечер и не изцежда гърдите си през останалото време, нивото на пролактина пада. Същевременно се засилва изработването на хормона, който стимулира овулацията. Върху организма на жената обаче оказват влияние и много други фактори, които променят хормоналните нива, и често цикълът се възстановява по-рано, независимо че майката продължава да кърми бебето си. Наследствеността, начинът на хранене на жената, използването на хормонални препарати, стресът и др. въздействия, свързани с модерния начин на живот са причината да няма пряка зависимост между кърменето и подновяването на месечния цикъл и на практика при всяка жена процесите протичат по различен начин.
Ритъмът на възстановяване на цикъла може да е различен след всяко раждане, дори когато кърменето продължава точно толкова време, колкото и при първото бебе.
Какви са нормалните периоди, в които се връща цикълът след раждане?
Някои жени, които са майки за първи път, се притесняват, когато възстановяването на менструацията се забави повече от 4-6 месеца. Понякога се случва гинеколози, които нямат опит с кърмещи жени, също да обезпокоят жената, при която липсва менструация повече от 6 месеца, и да й предложат медикаментозно предизвикване на цикъла.
Това е ненужно и може да навреди!
Т.нар. лактационна аменорея е нормално състояние на женския организъм, също както е нормална липсата на менструация по време на бременността и не са нужни никакви мерки за предизвикване на цикъла.
Обикновено след като бебето започне да приема по-съществено количество твърди храни (което при някои кърмачета може да е и след годинката) и проспива по-дълги интервали, без да суче нощем, цикълът се появява.
Променя ли се менструацията след раждането
Повечето жени споделят, че имат промени в цикъла. Най-често те са свързани с неговата периодичност. Приповечето жени паузата става под 28 дни, продължителността на кървеното е по-кратка и са изчезнали усещанията на дискомфорт в първите дни, които са имали като девойки.
Липсата на болките, които преди сте имали, се обяснява с промените във формата на матката, която след раждането става по-благоприятна за отичане на кръвта.
Напълно възможно е първите няколко цикъла след раждането да бъдат през по-големи интервали, защото организмът има нужда да се настрои към промените. Тези колебания в рамките на 21-35 дни пауза са нормални, като нещата постепенно се балансират в следващите 2 до 6 месеца.
Най -чести отклонения и проблеми с цикъла след раждането:
- Първият цикъл може да е много по-обилен или много по-оскъден в сравнение с това, на което сте свикнали.
- Цикълът е нередовен, възможно е дори да се съберат два или повече месеца без менструация. Това се случва предимно при кърмачките, при които пролактинът все още е във високи нива.
- В периодите между първите няколко менструации може да имате оскъдни зацапвания, траещи по ден-два, което се дължи на все още „бушуващите“ в тялото ви хормони. Всички тези особености на цикъла след раждането могат да се дължат и на други проблеми, които се изключват единствено след обстоен преглед от акушер-гинеколог.
Възстановяването на менструацията не е причина за спиране на кърмата.
Някои майки наблюдават леко намаляване на количеството мляко в дните преди цикъла и това започва да ги безпокои, защото се променя и поведението на бебето.
Това може да се дължи както на намалената сила на струята мляко, така и на леките промени във вкуса на кърмата заради нормалните хормонални промени около цикъла. Няма нищо тревожно в състоянието и отминава... до следващия месец. А бебетата свикват :)
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.