Мелазма – маската на бременността

• от

Мелазма се нарича смущението в пигментацията на определени зони от лицето на жената по време на бременност.

Мелазма се нарича смущението в пигментацията на определени зони от лицето на жената по време на бременност. Ето защо състоянието е познато още с термина „маска на бременността”.

Явлението се среща при около 60 % от бъдещите майки (особено при тези с по-тъмен естествен тен) и се обяснява с хормоналните промени в организма на жената, които стимулират производството на меланин в кожата.

За щастие, въпреки че изисква търпеливи грижи и причинява дискомфорт, мелазмата в повечето случаи е излечим проблем. Просто трябва да знаете какво представлява и какви мерки да вземете.

Мелазма – маската на бременността

Мелазмата се проявява под формата на кафеникаво-жълто или синьо-сиво пигментно петно с неравномерна форма, което най-често обхваща челото, носа, бузите и горната устна, но може да се разпространи към брадичката, слепоочието, врата и мишниците.

Възможна проява на състоянието е и потъмняване на участъците, които са естествено по-тъмни от останалата част на кожата (включително лунички, белези и кожата около гениталиите), както и линията на корема, образуваща се през бременността (линеа негра).

Мелазма – маската на бременносттаВъпреки че точната причина за появата на мелазма не е открита, според специалистите тя най-често се дължи на продължително излагане на слънце, външно хормонално лечение (противозачатъчни хапчета) или вътрешни хормонални промени.

По време на втория и третия триместър на бременността нивата на хормоните естроген и прогестерон в организма се повишават, което от своя страна може да увеличи и производството на пигмент в кожните клетки.

Ето защо, обикновено маската на бременността се „разпада” малко след раждането (по-рядко след отбиването), когато хормоните се нормализират, но остава хронично състояние, което се появява при всяка следваща бременност.

Други предпоставки за мелазма са генетична обремененост, хормонална терапия, расова предразположеност (особено при жени от азиатски и латиноамерикански произход), прием на медикаменти, увеличаващи пигментацията.

Лечение и превенция за мелазма

Лечение и превенция за мелазма

При някои жени мелазмата може да изчезне спонтанно без специфично лечение. В други случаи тя може да бъде заличена с помощта на слънцезащитни продукти и избягване на слънчевите лъчи. Доста често състоянието се подобрява с раждането или с прекратяване приема на хормоналните медикаменти.

Най-добрата превенция и лечение на мелазма по време на бременност е да се избягва излагането под ултравиолетовите лъчи на слънцето.

Мелазма – маската на бременността

Това също може да помогне за избледняването на съществуващите вече пигментни петна и за намаляване риска от други състояния, свързани с неконтролирания показ на слънце като рак на кожата и поява на бръчки.

Най-важното условие при мелазма по време на бременност е да не използвате никакви избелващи или терапевтични продукти (включително хапчета), които проникват през кожата, защото съществува риск за плода. Вместо това можете да се обърнете за помощ към декоративната козметика.

Направете коректора своя най-добър приятел!

Мелазма – маската на бременността Подберете цвят с един тон по-светъл от естествения ви тен (или с цвета на кожата ви, ако не използвате коректор по принцип) и го нанесете върху засегнатите зони. След това нанесете обичайния си фон дьо тен върху останалата част от лицето, като избягвате пигментираните участъци. В случай, че коректорът е проблем за кожата ви (при мазна и чувствителна кожа), използвайте фина пудра.

Използвайте слънцезащитен продукт с минимум SPF 20, без значение дали излизате или сте цял ден у дома. Взимайте допълнителни мерки със слънчеви очила и шапка с периферия.

Ако мелазмата е толкова упорита, че не изчезне след раждането, можете да помислите за специфична терапия. Консултирайте се с лекар за кремове, съдържащи най-активния избелващ агент – хидрокинон или други избелващи съставки. Не забравяйте обаче след нанасянето на подобен продукт да „запечатвате” отгоре със слънцезащитен продукт (със SPF 15), за да предотвратите евентуална реакция между слънчевите лъчи и химическите вещества в крема.

Алтернатива за лечение на мелазма е и лазерната терапия.

Тя се препоръчва при много изострено състояние на пигментацията, когато пациентката иска бързо отстраняване на петната. Но тъй като сама по себе си маската на бременността не представлява опасност за майката и бебето, лекарите предпочитат да изчакат раждането преди извършване на процедурата.

Все пак, най-добрият съвет, който специалистите дават при поява на маската на бременността, е търпението. Колкото и дискомфортно да се чувствате, изчакайте да родите и да спрете да кърмите преди да изберете подходящо лечение (ако разбира се, петната сами не изчезнат). Междувременно полагайте нежни грижи за кожата на лицето си и избягвайте максимално престоя на слънце.