Междинните закуски са полезни, но не помагат за отслабване

• от

Според диетолозите приемът на храна на приблизително равни интервали поддържа нивото на кръвна захар стабилно...

Междинните закуски са полезни, но не помагат за отслабванеСпоред диетолозите приемът на храна на приблизително равни интервали поддържа нивото на кръвна захар стабилно, предотвратява появата на „вълчи глад“ и дори помага за отслабването. Затова те препоръчват балансирано хранене за поддържане на добра фигура и здраве.

Американски изследователи обаче твърдят, че междинната закуска има саботиращ ефект при режим, целящ редуциране на теглото. В проучване на Центъра по превенция към Института за изследване на рака „Фред Хатчистън“ в Сиатъл са се включили 123 жени с наднормено тегло и затлъстяване на възраст между 50 и 75 години. Те участвали в специална програма за редуциране на теглото и изучаване на ефектите на диетичния режим и двигателната активност в профилактиката на рака на гърдата.

При анализ на данните изследователите установяват, че жените, които са хапвали между закуската и обяда, са загубили 7% от теглото си за период от година. За разлика от тях тези, които са пропускали сутрешната междинна закуска, са отслабнали с 11%.

Според специалистите полезният ефект на междинната закуска в първата половина на деня се губи, заради сравнително малкия интервал между закуската и обяда. Според Анн МакКиернан, директор на центъра, този навик е по-скоро излишен, тъй като организмът не може да изпита глад между тези две основни хранения. От всички 97% жени, които закусват допълнително, тези 19% които хапват между 10:00 и 11:00 часа, са по-склонни да ядат прекалено често и през останалата част на деня.

Въпреки че не се постига отслабване чрез въвеждане на междинни закуски обаче, това е по-здравословният начин на хранене, подчертават изследователите. Хората, които се придържат към балансиран прием на храна, консумират повече плодове, зеленчуци и пълнозърнести продукти, с което приемат повече от полезните за чревния тракт фибри.