Медикаментозен аборт

• от 6

Методът „медикаментозен аборт” е сравнително нов начин за премахване на нежелана бременност. Базиращ се на приема на определено лекарство (или комбинация от лекарства), медикаментозният аборт...

Методът „медикаментозен аборт” е сравнително нов начин за премахване на нежелана бременност. Базиращ се на приема на определено лекарство (или комбинация от лекарства), медикаментозният аборт се смята за безопасна и ефективна процедура с по-малко емоционални последици за майката. И въпреки че протича по-продължително отколкото хирургическия метод, много жени избират да направят медикаментозен аборт, тъй като наподобява естественото помятане и е по-малко стресиращ.

Медикаментозен аборт



Най-често, при установяване на нежелана бременност, медикаментозен аборт се прави до 9-тата седмица след първия ден на последната менструация. Ефективността на метода намалява с напредването на гестационните седмици и в случай, че жената иска да направи аборт след 63-ия ден от бременността, трябва да се подложи вече на хирургическа интервенция.

Същност на метода „медикаментозен аборт”

При медикаментозен аборт пациентката приема орално, вагинално и / или мускулно определен медикамент или комбинация от медикаменти. Под тяхно въздействие първо се прекъсва бременността, а след това се предизвиква изхвърляне на плода от матката. Процедурата прилича на естественото помятане, но обикновено са нужни около 21 дни за пълното възстановяване на организма.

Медикаментозният аборт обаче не е приложим при всяка жена. Методът трябва да бъде предварително и внимателно обсъден със специалист, за да се вземат предвид всичките му ползи, странични ефекти и алтернативни варианти, съотнесени към индивидуалните особености на организма. Съществуват и случаи, в които медикаментозният аборт не е ефективен и се налага допълнителна хирургическа намеса.

Как протича медикаментозният аборт?

Медикаментозен абортПреди да се подложи на медикаментозен аборт, жената задължително провежда разговор – анкета с лекуващия лекар. Преминава няколко изледвания, физически преглед, ултразвук и накрая подписва определен набор от документи. След което се пристъпва към същинското изпълнение на медикаментозния аборт, включващ едно първоначално лекарство, няколко допълнителни антибиотика и второ лекарство.

В световен мащаб са познати три алтернативи за медикаментозен аборт – комбинация от Мифепристон (познат още като RU-486 или Мифепрекс) и Мизопростол, комбинация от Метотрексат и Мизопростол, и Мизопростол самостоятелно. По-често се прилага първият режим, тъй като е по-ефективен и по-предсказуем. Той дава 95 – 98 % надеждност и може да се  прилага до деветата гестационна седмица. Вторият режим е с 95 % ефективност до седмата гестационна седмица, след което надеждността му спада до 82 %. Ефективността на третия режим варира между 63 и 93 %, в зависимост от гестационната седмица и приложението. Той е и с най-малко приложение.

- Комбинация от Мифепристон и МизопростолМифепристонът блокира производството на хормона прогестерон в организма. Без него лигавицата на матката се разрушава, започва излющване на обвивката на матката и бременността не може да продължи. Възможно е процедурата да е съпътствана от странични ефекти като леко кървене, гадене или повръщане.

До 3 дни след приема на Мифепристон се взима второто лекарство – Мизопростол, което изпразва матката. То предизвиква контракции и обилно кървене. При някои жени кървенето започва още преди изпиването на втория медикамент, но се засилва след хапчето. Продължава няколко часа, съпроводено от големи съсиреци и изхвърляне на тъканна маса. Много жени помятат до 4 – 5 часа след приема на Мизопростола, но най-често това се случва след няколко дни. Нормално е кървенето да продължи до 4 седмици след медикаментозния аборт и да се усещат коремни спазми. Възможни са и усещането за замаяност, повръщане, диария и треска. За облекчаването на тези симптоми се препоръчват Тиленол и Ибупрофен, но в никакъв случай аспирин (разширява кръвоносните съдове).

Две седмици след медикаментозния аборт задължително се прави контролен преглед, за да се види състоянието на матката и ефекта от процедурата. За целта се прави ултразвук или кръвен тест.

Медикаментозен аборт- Комбинация от Метотрексат и МизопростолМетотрексатът може да се приеме по два начина – във вид на таблетка и във вид на инжекция. Възможни са странични ефекти като гадене, повръщане, умора, треска и главоболие, а също подуване и болка в областта на инжектирането. До около 72 часа след това, влагалището се овлажнява и дълбоко в него се слага таблетка Мизопростол, която да предизвика контракции. Контракциите могат да бъдат от леки до учестени, в зависимост от гестационната седмица, силата на обичайните менструални болки и емоционалното състояние. Гаденето и треската може също да се проявят, заради което се взема първата доза от предвидените болкоуспояващи.

Скоро след контракциите започва и кървенето. То е много по-силно от най-тежкия ден от месечния цикъл и най-обилно в първите 3 до 5 часа. Понякога се налага консултация с лекар, за да се предотврати масивен кръвоизлив. След като матката се изпразни, е възможно слабо кървене в продължение на 2 седмици. Използването на тампони е препоръчително след 7-ия ден.
Следващият месечен цикъл настъпва между 4 и 6 седмици след прилагането на Метотрексата.