Мама в късна възраст

• от

Лекарите се разминават в оценките си относно най-подходящата възраст, в която жената да стане майка. Тенденциите се променят и за щастие вече не е нужно да се съобразяваш с остарели разбирания и традиции.
Мама в късна възраст

Мама в късна възраст

Лекарите се разминават в оценките си относно най-подходящата възраст, в която жената да стане майка. Тенденциите се променят и за щастие вече не е нужно да се съобразяваш с остарели разбирания и традиции.

Прагът на годините се вдига постоянно и вече е съвсем нормално да забременееш за първи път над тридесет и пет например. В крайна сметка, здравословни проблеми може да се появят както на двадесет, така и на тридесет или на четиридесет години. Плюсовете и минусите на късното майчинство са много, част от тях преминават в спектъра на личните причини.

Гаранции няма

Всяко правило си има изключения. Например, жена която съзнателно отлага появата на първото си дете към края на тридесетте, обикновено е много по-разумна, съзнателна и способна в грижите за поколението. Често тя е материално осигурена, добре информирана, с образование и може да си позволи здравословен начин на живот, спорт и хранене, което е много важно за износването и след това за отглеждането на здраво поколение. За сметка на това, едно младо момиче около двадесетте често се лута в различни посоки, води нездравословен живот и като цяло е в несигурност.

Основни проблеми на жените, които стават мами на по-късна възраст

  • От определена възраст нагоре има хронични заболявания, които се обострят, налага се по-сериозно лечение, болежките са по-силни, приемат се повече медикаменти. Ако си решила да отлагаш децата за по-късен етап, редовно ходи на профилактични прегледи, следи хормоналния баланс, посещавай гинеколога си и всичко ще бъде наред.
  • Често стресът, натоварването и вредният начин на живот водят до трайно повишаване на кръвното налягане. С възрастта проблемът се задълбочава, а това може да се окаже изключително вредно при бременност, тъй като се отразява негативно на плода. Възможно е и да доведе до спонтанен аборт или до задържане на развитието на плода. В рисковата група не влизат само майки на над тридесет и пет, а и такива, които имат родители хипертоници, които страдат от наднормено тегло или прекаляват с вредните и солени храни.
  • Възможно е и да се появят усложнения по време на самото раждане. С времето тялото започва да губи своята гъвкавост, мускулите, сухожилията и ставите се износват. Това увеличава риска от усложнения, от слаба родова дейност, което може да доведе до цезарово сечение. За целта е добре да поддържаш активна спортна форма и да правиш упражнения за бременни, включително тези на Кегел.
  • Според някои статистики майчинството в по-късната възраст е и предпоставка за повишен риск от спонтанен аборт. Факторите, които влияели върху това са хроничните заболявания, високо кръвно,  възпалителни заболявания, предишни аборти, хормонални нарушения.

В крайна сметка, ако слушаш лекарите животът ти доста ще се усложни. Отдавна е ясно, че раждането не е привилегия само на младите момичета, а процентът на раждащите след тридесет и пет в най-напредналите страни е огромен.

Всъщност шансът да родиш естествено и бебето и ти да сте в отлична форма е точно толкова голям, независимо дали си на 40 или на двадесет години.

Днес майките на над средна възраст имат много привилегии – те са образовани, имат добра кариера, имат информация, средства и вече знаят какво искат от живота. При тях децата не се появяват просто по случайност или по грешка, а са плод на съвсем съзнателен избор.