Мама и татко са различни по темперамент и е съвсем нормално по различен начин да показват обичта си към малкото. Прочети как всеки един от тях се привързва по собствен начин към своето дете.
Мама е постоянно с мен
Нормално е малкото дете да се чувства по-привързано към човека, който е постоянно с него. А същото важи и с обратна сила – ние майките изпитваме една безгранична любов към своите рожби, още преди да са се появили на бял свят. Близостта с мама започва още в утробата, преминава през раждането и кърменето. Все дейности, в които таткото няма как да бъде конкурентен;). Но това не означава, че не може да участва в тях, дори само косвено.
- Как татко да го компенсира?
През бременността мъничето вече разпознава гласа на бащата, затова татковци, не се притеснявайте, че ще ви сметнат за смахнати, ако в парка „поговорите” с порасналото коремче на мама. А ако решите да присъствате в родилната зала, това ще помогне и на вас самите по-лесно да влезете в новата си роля на баща. За кърменето – не препоръчваме да дохранвате малкото с шише;). Компенсирайте с гушкане, преобуване и къпане.
С татко е по-забавно?
На теб се пада рутината, а на татковците – играта. Дори и да звучи клиширано, в повечето семейства ролите са разпределени по подобен начин. Ти си у дома с децата, а съпругът ти работи. Когато се прибере, му се иска да навакса пропуснатото време. А и това е неговият начин да покаже обичта и привързаността си към малкото. Започват щури игри, кикотене и търкаляне по земята. Доста по-забавно от омразното преобличане, хранене, приспиване. И малкото също го усеща.
- Как мама да го компенсира?
Обясни на таткото, че не ти се иска децата да го възприемат само като забавния клоун, който идва вечер у дома. Паралелно с това се опитай и ти да се забавляваш повече с мъничето през деня. Поне за малко остави на заден план възпитанието дисциплината и забраните. Отдели половин час само за боричкане и смях. Така ще покажеш, че и с мама може да бъде забавно
Мама е по-разговорлива
Повечето майки сме по-приказливи по природа. Татковците, от своя страна, са отдадени не толкова на думите, а на делата. И двата начина на поведение са ценни, така че не е необходимо мама да се противопоставя на татко в това отношение. Въпросът е, че малките деца обичат да ги изслушват и да разговарят с тях, особено когато нещо ги тревожи. В подобни ситуации те често се насочват към мама и с нея споделят своите страхове. А и майките обичаме да описваме света, да го обясняваме и анализираме, да даваме съвети и препоръки. А татковците предпочитат да показват света с действията си.
- Как татко да компенсира?
Дори и да не сте фенове на дългите задушевни разговори, не отказвайте на детето да поговорите, дори така между другото, докато четете приказка за приспиване. Думите на бащата, дори и по-оскъдни също са много ценни за малкото дете, защото му дават сигурност и увереност, че татко го разбира и обича. Така че, татковци, не пестете думите и прегръдките си. Те са важни за развитието на вашите деца.
Татко е по-смел
С татко новите неща като че ли се усвояват по-лесно. Това се дължи на факта, че бащите не са толкова обсебени от идеята да защитават малкото от всички трудности, които му се изпречат на пътя. Това не означава, че те не преценяват рисковете, напротив, но дават възможност на детето само да се справи със ситуацията. Ако предстои първото качване на колело, например, добра идея е татко да влезе в ролята на учител. Мама винаги ще подава ръка, дори и при най-незначителното залитане. Майчината обич се изразява в защитаването, а татковата – в даването на свобода.
- Как мама да компенсира?
Опитай се да влезеш в ролята на мъжко момиче. Не всеки път сълзите на мъничето са знак, че то има нужда от теб. Понякога (с порастването тези случаи зачестяват) са просто начин за манипулация. Дори и да ти се иска да си винаги наблизо, погрижи се да приучваш детето да се справя само с трудностите.
Кого обичаш повече?
Навярно поне тайничко си си задавала въпроса дали твоето малко сладурче не обича повече татко си, отколкото теб. Нормално е да изпитваш доза „ревност”, когато съпругът ти успява с лекота да се справя в ситуации, които за теб са били непосилни: той като че ли с магическа пръчка приспива малкото, минути след като го е нахранил с безвкусната царевична каша. А защо на теб ти коства толкова много усилия? Нека си признаем – татковците често обират лаврите, но основите всекидневно се полагат от мама. Тук говорим по-скоро за различните роли, които майката и бащата заемат в живота на своето дете. Логично е хлапето да има и различно отношение към своите родители, но това не означава непременно, че обича единия повече от другия. Затова, дори мислено да си задаваш въпроса за обичта, не е добра идея да поставяш детето пред подобна дилема. Най-добрата стратегия е заедно с таткото да го дарявате всекидневно с вашата обич.
Автор: Кристина Димова
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.