Майчиният инстинкт

• от

Чувството на свързаност между майката и детето се появява още, докато бебето расте в корема й и продължава през целия им живот.
Майчиният инстинкт

Майчиният инстинкт

Чувството на свързаност между майката и детето се появява още, докато бебето расте в корема й и продължава през целия им живот.

Майката се научава безпогрешно да разпознава сигналите, които й подсказват кога нещо не е наред, дали малкото е гладно, жадно, болно или се нуждае от нежната й прегръдка. Тя винаги се озовава на правилното място, в точния момент, за да се притече на помощ или да предложи утеха.

Мама дава най-правилните съвети, има най-вярната интуиция... но дали при всички жени е така?

Мама знае най-добре

Дори съвременната наука трудно може да даде обяснение за феномена на майчиния инстинкт.

Смята се, че у жената майчиното чувство е заложено още преди появата на бебето, но някои го усещат по-късно. Този инстинкт помага на начинаещите майки да се грижат за новороденото, да усещат когато е болно или неспокойно, да различават нюансите на гласа му и т. н.

Заедно с чувството за безгранична любов към малкото безпомощно човече, възниква и постоянната нужда да го предпазваш от всички опасности.

Голямата промяна на мама

Когато бебчо се появи, тялото на майката се променя и се задействат инстинкти и процеси, които й позволяват да почувства болката и страданието, но и радостта от това да бъдеш родител. Усети ли опасност, майчиният инстинкт ще се задейства моментално и тя ще е готова да се превърне в супер-герой, за да предпази рожбата си и да я защити с цената на всичко. Нищо друго в природата не действа с такава сила.

Достатъчно е да се доближиш до малките на някоя котка например, за да видиш как ще ги брани с всички сили. А чуе ли гласовете им отдалеч, ще прекоси и най-трънливите поляни, за да стигне до тях.

Разбира се, има майки с по-слабо изявен инстинкт или такъв, който се проявява впоследствие. Може майката да е безразлична към чуждите деца, но да обича своите собствени или пък никога да не е подозирала за нежността, която носи в сърцето си, докато в един момент тя не изплува наяве. Понякога това отнема повече време. В други случаи майчиното чувство предизвиква загриженост и към съдбите на другите деца и жената става по-чувствителна и състрадателна към тях.

При всички случаи обаче, майчинството не се състои просто в това да имаш дете, но да се грижиш и да го обичаш безусловно, независимо от трудностите, разочарованията и болките, с които се сблъскваш.

Съветите на специалиста Йорданка Енева,психолог, София

Вродената тенденция да се грижиш и да защитаваш своето потомство съществува и при двата пола, но развитието на връзката между родителите и детето зависи от много фактори. Нейното изграждане може да отнеме часове, дни, месеци, дори години.

  • Не бързайте да разпознаете в себе си готовия родител. В първите часове майчиният и бащиният инстинкт вероятно са притъпени от силните преживявания. Затова си дайте време.
  • Не бързайте да се питате дали сте и дали ще бъдете добри родители. Въпреки това, ако ви споходи този въпрос, това е добър индикатор. Намалете силата на въздействие на средата – многото хора, сипещи напътствия.
  • Отдайте се на сетивата си, а инстинктите сами ще проговорят.
  • Разпределяйте си задачите - дистанцирането отчуждава. Инстинктът към живота изисква от нас да бъдем заедно. Така всеки ще изпълнява своята роля.