
Магнезий срещу преждевременно раждане
Въпрос: Бременна съм в 7-ми месец и напоследък усещам контракции. Това нормално ли е?
Когато са налице контракции (усещането е за силни стягания или втвърдявания на корема), е важно незабавно да се консултирате с наблюдаващия бременността ви акушер-гинеколог. Маточните контракции с цервикални промени (разкритие на маточната шийка), започнали преди 37-та г.с., се считат за преждевременно раждане.
Едната от причините за появата им може да бъде и магнезиевият дефицит. Бременната жена има повишени нужди от магнезий. Този елемент играе важна роля в изграждане на скелета и мускулите на плода.
В акушер-гинекологията магнезият се използва за предотвратяване на заплашващи аборти и преждевременни раждания, както и за профилактика на прееклампсия и еклампсия (усложнения по време на бременността, свързани с повишено кръвно налягане).
С напредването на бременността и респективно с нарастването на плода нуждата от магнезий се повишава. Затова и случаите с магнезиев дефицит са предимно във втората половина на бременността. Най-честите причини за ниски нива на магнезий са: чести повръщания, прием на храни богати на мазнини, повишена абсорбция на калций, както и някои заболявания на червата.
Продължителният магнезиев дефицит се изразява с различни симптоми: нервно-мускулни смущения, крампи (схващания) най-често на долните крайници, обърканост, раздразнителност, бърза умора, главоболие, лоша концентрация.
При подобни симптоми, както и при поява на контракции е необходимо да се изследва нивото на магнезий, за да не се стига до състояния, опасни за бременността. Понякога при закъсняла реакция може да се наложи и хоспитализация на пациентката. Наред с другите медикаменти за задържане се поставя венозна инфузия с магнезиев сулфат. При достигане на ефективно потискане на маточните контракции обикновено се преминава на перорален прием, като се проследява състоянието на бременната по различни показатели.
В зависимост от тежестта на магнезиевия дефицит вашият акушер-гинеколог ще предложи адекватна терапия. Важно е да информирате лекаря, ако заради ниски стойности на хемоглобина приемате препарати, съдържащи желязо. Комбинацията им с магнезиеви таблетки може да доведе до намалено усвояване на желязото.
Нужно е да знаеш...
450 мг на ден са достатъчни за доброто развитие на бременността. Това е със 150 мг повече от нормалния дневен прием (извън бременността).
Една от причините за недостиг на магнезий е „меката“ вода - тя съдържа малко соли поради особености на почвата. Съществува също така постоянна тенденция на намаляване на количеството магнезий в растителните храни, поради все по-нарастващата употреба на химически препарати за наторяване на почвата.
За да предотвратиш появата на магнезиев дефицит, следи хранителния си режим. Предпочитай кафява вместо рафинирана захар (съдържа 200 пъти повече магнезий). Консумирай предимно пълнозърнест хляб, защото при меленето на житото се губи над 70% от съдържащия се в зърната магнезий.
Други богати на магнезий храни са (за количество 100 гр) : боб (523 мг), соя (322 мг), пшеница (289 мг), булгур (274 мг), грах (187г), овесени ядки (133г), смокини/бадеми/банани (около 100 мг).
Хранителният режим на бъдещата майка безспорно е много важен. Добрият хранителен режим обаче не отменя необходимостта от лабораторен контрол и медикаментозна корекция при ниски стойности.
Консултант: Д-р Бойко Димитров, Акушер-гинеколог, МБАЛ „Токуда Болница София”
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.