Любов x 2

• от

Сигурно само майките на близнаци не са се замисляли дали ще са способни да обичат второто дете колкото първото. Познавам хора, които дори не желаят да имат друго бебе, убедени че цялата тази неповторима любов трябва да има само един консуматор.
Любов x 2

Любов x 2

Сигурно само майките на близнаци не са се замисляли дали ще са способни да обичат второто дете колкото първото. Познавам хора, които дори не желаят да имат друго бебе, убедени че цялата тази неповторима любов трябва да има само един консуматор.

Колкото хора – толкова и различни житейски ситуации. Някои твърдят, че са привързани повече към по-малкото дете, защото дълго време го считат за бебе и са склонни да го защитават. Други чувстват огромна вина към първородното, защото не могат да му дават вниманието, което е получавало до момента и използват всяка минута да оставят по-малкото, за да са с по-голямото. Имам близка приятелка, която при второто раждане е получила усложнения. Още чувам думите й: „Подготвят ме за операцията и аз си мисля – ако нещо се обърка заради това бебе, детето ми ще остане без майка”. После, разбира се, се е чувствала безкрайно виновна.

Ако четеш това вече бременна с второто...

... ще ти е трудно да си представиш какво ще изпиташ, когато го погледнеш в очите :). А и няма как да откриеш отговора, докато най-после не се случи. Но неминуемо още от първия миг (от появата на двете чертички върху теста) започваш да сравняваш – дали ти става лошо както предния път, как расте коремът ти, кога за пръв път усещаш движение…

За себе си мога да кажа, че имах по-тежка втора бременност, но с по-добра връзка с бебето :). Вече бях получила информацията какво се случва с тялото ми, знаех кои са задължителните прегледи. И… изобщо не се интересувах от ехографите както първия път. Само се наслаждавах на усещането. И разбрах колко много съм пропуснала с първото бебе! Факт е обаче, че когато отидох да раждам, мислите ми бяха единствено с дъщеря ми – как ще се почувства на сутринта като види, че ме няма вкъщи… И още стотици въпроси, завършващи винаги с: ами ако реши, че бебето е “отнело” майка й, дали няма всячески да се опитва да го отдалечи от себе си. С две думи - изпитвах страх.

Може би разковничето е...

...че всяка от нас става майка в мига, в който гушне малкото същество. Но ни е нужно време, за да се превърнем в родители. Не мигът на раждането, а тревогите и грижите карат любовта да избуи. Онзи първичен инстинкт да закриляш се разгръща и прелива като океан от чувства, които всъщност няма нужда да ти обяснявам :).
Две раждания не си приличат едно с друго. Може да откриеш черти от по-голямото при по-малкото дете, а може и да няма прилика. Може да не усетиш „новото“ бебе така, както си усетила първородното... но това, което ще се случи е неизбежно, а именно – любовта.

Любовта не се дели на две...

...нито пък се трансформира. Всъщност, ако се базираме на математиката, любовта ти ще се умножи по две :). Не за друго, а защото такова е майчиното сърце. Случвало се е да ме питат кое от децата си обичам повече. Това е все едно да кажа без коя ръка не мога. Разбира се, имам си предпочитания – към по-послушния в момента :).

Случва се, ако едното ми дете е болно, то да получи повече внимание. Но пък и другото “не си оставя магарето в калта”, както се казва. Ако единият заспи при нас в леглото, то по някое време задължително се присламчва и другият (което кара баща им да се изнесе в тяхната стая).
Нищо не се дели на две, то просто се умножава – и страховете, и смеха, и грижите, и целувките… Само приказката за “лека нощ” остана една :). Което не пречи във вашето семейство да четете две – една от татко и една от мама!

Как да изградиш връзка с второто дете

Както стана ясно, не една и две жени изпитват противоречиви чувства, когато второто мъниче се появи на бял свят. Ето някои практични съвети, които ще ти помогнат да навлезеш в новата си роля – мама на двама :).

  •  Ранният контакт кожа-до-кожа – знам, че постоянно го повтаряме, но това наистина споява връзката мама-бебе.
  • Кърменето – хормоните, които се отделят по време на кърмене също благоприятстват изграждането на връзката помежду ви, а и намаляват напрежението и стреса (и пролактинът, и окситоцинът са точно такива вълшебници), като ги заменят с усмивка и любов.
  •  Слинг – може да ти звучи странно, но така нито едно от децата няма да е лишено от грижата на мама. Малкото в първите дни има нужда основно от гушкане, а голямото от внимание и две свободни ръце. Слингът ще ти осигури всичко това.
  • Мениджърски умения – е, те са ти нужни и само с едно дете, но с две ще ти се наложи да усвоиш висшия пилотаж! Без колебания разпределяй задачите в домакинството и оставяй задължително време на таткото, което той да прекара с децата :).
  •   Намери си нова цел – първият път не си успяла с кърменето? Ето ти сега възможност да се справиш. Или пък искаш да приложиш на практика теориите за възпитанието, които си прочела късно за по-голямото дете? И още, и още… *Ти знаеш най-добре в кои области имаш желание да се явиш “на поправителен”. Само не забравяй, че най-важна си остава обичта :)...