И за малки, и за големи сладоледът е найпредпочитаното и най-разхлаждащо лакомство за летните горещини. Не всички родители са склонни да разрешат на малчо от любимия десерт (защото често се превръща в основна храна). И не заради друго, а заради мерки за сигурност относно здравето на детето.
Крие ли всъщност сладоледът опасности за децата?
Мит: сладоледът се усвоява трудно
Не е истина: Храносмилателната система на децата над 3 години е способна да се справи с комбинацията от мазнини, въглехидрати и протеини, съдържащи се в лятното лакомство. Въпреки това мъниците може да имат проблем с изобилието на млечната мазнина. Този компонент се усвоява лесно, но когато е в по-голямо количество, може да доведе до проблем със стомашно-чревния тракт. Но това може да се избегне, като предлагаш на детето сладолед с ниско съдържание на мазнини, или домашни плодови варианти, които си приготвила в комбинация с кисело мляко.
Мит: плодовият сладолед е по-полезен от класическия
Не е истина: Плодовите сладоледи се приготвят на основата на плодово пюре или сок, без добавяне на мляко, тъй че в тях няма млечна мазнина. Но пък те са богати на захари, а и 15-30% се падат на въглехидратите, които, когато са в изобилие, влияят отрицателно на дейността на ендокринната система. Освен това химичните аромати и оцветители може да способстват за развитието на алергични ре акции. Поради тези причини запознанството с купените плодови сладоледи е по-добре да отложиш за по-късен етап (след 6 г.).
Мит: сладоледът помага за закаляване на гърлото
Истина: Употребата на охладени ястия може да се причисли към закаляващите процедури. Сладоледът предлага стресова ситуация за гърлото: понижената температура първоначално провокира рязко стесняване на капилярите, а след това бързото им разширяване. Такава „тренировка“ повишава еластичността на тъканите на гърлото, както и подобрява обмяната на веществата. Немалко лекари препоръчват боледуващите от сливици деца и възрастни през летния сезон да хапват сладолед, но с мярка.
Идеалният момент...
Въпреки разпространеното мнение сладоледът да се поднася за десерт, това не е съвсем правилно. Ето и аргументите за подобно твърдение.
Като всичко сладко, така и сладоледът лесно може да се отрази на апетита, затова не би следвало да се дава преди основното хранене. Но и веднага след обяда не е удачно да бъде предлаган. Изобилието на захар помага за развитието на кариеси. Освен това температурният контраст между основните ястия (които като по правило се предлагат топли) и сладоледът водят до нарушения на зъбния емайл. И още едно отрицателно влияние: понижаването на температурата в стомаха и червата забавя храносмилането.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.