
Едва ли има класен салон за масажи, който да не предлага на клиентките си този прочут масаж. Използва се масово още от средата на миналя век с голям успех. За утвърждаването на този вид масаж е допринесъл Паскал Кошу, лекар кинезитерапевт.
Той доказва на практика, че този подход има лечебен и козметичен ефект, стига да се прилага правилно.
Лимфодренажния масаж може да бъде с козметична или с лечебна цел. Може да се направи както мануално, така и с помощта на специална апаратура. При мануалния вариант е задължително масажистът да има опит с този вид масаж и да е преминал през специален обучителен курс, както и да има познания в областта на анатомията и физиологията на човека. Това гарантира правилното изпълнение на масажа и добрия ефект.
Козметичния лимфодренаж помага на кожата като активизира лимфотока и кръвоснабдяването на тъканите. Това подобрява храненето на кожата и спомага за бързото й възстановяване. При лечебния вариант ударението пада върху намаляне на застоя в съдовете, активното извеждане на токсините и шлаката от организма и съответно за цялостното укрепване на имунитета по този начин. Лечебния лимфодренажен масаж е много добра профилактика при разширени вени, нормализира водно солевия баланс, освен това спомага за справяне с целулита.
Този вид масаж съдейства за понижаване на застоя в тъканите. А това е предпоставка за появата на разширени вени и целулит.
Препоръчва се и при наднормено тегло, за активиране на метаболизма, за по-ефективно топене на мазнините, а и за подобряване дренажните функции на организма. Обикновено се назаначава серия от лимфодренажни масажи в комбинация от детоксикираща програма, с която се изхвърлят от тялото натрупаните токсини и шлака. Ефектът от тази комбинация е много добър и дълготраен. Имунитетът се появишава, появява се тонус и бодрост.
Както всеки вид масаж и този има определени противопоказания. Не бива да се подлагаш на такъв ако имаш някакви доброкачествени или злокачествени образувания, при кожн болести, инфекциозни заболявания, заболявания на кръвта, а също и при склонност към тромбози. Освен това не бива да се прилага при бременни.
Масажистът трябва да има добри познания относно човешката анатомия и физиология, да проведе кратко интервю относно здравословното ти състояние и да разбере дали нямаш някакви конкретни проблеми. Масажът се провежда в продължение на един час, отнема се мускулното напрежение, активизира се лимфотока. Движенията са плавни, като се редуват с притискащи. Меките вълнообразни движения се правят по протежение на направлението на лимфотока. Така се активизира лимфната течност.
За максимално добър ефект е препоръчително да направиш два курса годишно с по десет до дванадесет процедури всеки. Ако е в съчетание с други процедури може да ти назначат два пъти седмично лимфодренаж, ако е самостоятелно честотата се увеличава до три пъти.
Има специалисти, които смятат, че с нашия обездвижен и вреден начин на живот е препоръчително да си правим лимфодренажен масаж поне два пъти всеки месец
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.