Напоследък много педиатри и психолози стигнаха до заключението, че музиката е изключително полезна за здравето и психиката на детето. В това няма нищо странно, стара истина е, че нашите баби и прабаби са използвали детските песни за успокоение. Медицинските изследвания доказват положителния ефект на музиката.
Оказва се, че музиката въздейства благотворно не само на душата, но и на тялото. Това са го забелязали още в древността. С мелодии са лекувани нервно психически разстройства, а в средните векове дори са се опитвали да ги прилагат като метод за наркоза. Но тези опити винаги са касаели възрастни индивиди.
В Русия още в началото на XX са провеждани специални наблюдения на влиянието на музиката върху децата. Утвърдения невролог Бехтерев отбелязва, че за мъниците е полезно да слушат класически произведения и детски песни, защото те не само им помагат в развитието, но и действат оздравително.
Преди две десетилетия учените от Московския институт по педиатрия решават да намерят научно обосновани методи за музикотерапията. А първите им пациенти се оказали недоносените бебета в отделението за новородени.
Резултатите били удивителни. Децата, които са страдали от недостиг на кислород по време на вътреутробното развитие, независимо дали са недоносени или не, имат снижена активност на ферментите на клетъчно ниво. Само че след сеанси с класическа музика, учените отбелязват повишаване на активността им. Това е доказано с цитохимичен анализ. Специалистите мерили също така и кръвното налягане, пулса и ритъма на дишане у бебетата. Всички данни говорели за класическа реакция на адаптация, организмът се приспособявал активно към външната среда и видимо жизнените показатели се подобрявали.
Но дали мъниците не реагират по подобен начин на всякакъв вид звуков дразнител? За да проверят това специалистите включили метроном, който отмервал бавен ритъм в темпото на спокойна музика. На външен вид бебетата реагирали нормално, спокойно, някои дори заспали. Но химичния анализ показал, че този звук не активира работата на ферментите, така както при класическата музика. С допълнителни опити се достигнало до извода, че музиката с ярко изразен, пулсиращ ритъм, като рока например, не действа положително на мъниците.
При изписване на новородените, лекарите препоръчвали на родителите у дома, наред с масажа, гимнастиката и заниманията във вода, задължително да пускат музика всеки ден. След една година тези деца преминали през контролен преглед при въпросната група лекари. След консултацията станало ясно, че тези които са слушали класическа музика редовно, са се справили по-добре с неврологичните нарушения, в сравнение с тези, чиито родители не са им пускали регулярно избраните произведения. Така се оформила солидна статистика, от която ясно личи благотворното влияние на класическата музика върху физическото и психическо развитие и съзряване на бебето.
Децата, които са лесно възбудими, често са неспокойни, прекалено буйни, за тях са подходящи класическите мелодии в бавно темпо, тип адажио или анданте.
Педиатрите в Германия също се занимават сериозно с въздействието на класическата музика върху подрастващите, още повече, че културата в страната им е богата на гениални произведения на класически автори. Те използват творби на Моцарт, Шуберт, Хайдн, а също и Чайковски и Вивалди. Най-често в употреба влизат втората част на „Малка нощна музика” на Моцарт, „Четирите годишни времена” на Вивалди, дуета на Лиза и Полина от операта „Дама Пика” на Чайковски, както и много приспивни и детски песнички. Лекарите са забелязали, че децата се влияят по-добре от песните с текст, отколкото с тези без, но най-голямо въздействие оказва песента, изпята на живо, важен детайл е и езикът, който се използва в произведението.
Бебетата, които са преживели трудно раждане и не могат да засучат активно трябва да слушат произведения в алегро или алегро модерато темпо. Може да избираш между прекрасните произведения на Моцарт, Шуберт, Хайдн и други. Много подходящи са валсовете от балетните произведения на Чайковски, маршови мелодии или частта „Пролет” из „Годишните времена” на Вивалди.
Сеансите с музикотерапията се отразяват добре и на здравите и нормално развиващи се деца. В зависимост от темперамента на детето, може да използваш успокояваща или музика с по-бърз ритъм. В никакъв случай обаче не допускай детето да слуша със слушалки, защото това ще увреди слуховия нерв на подрастващия и тепърва съзряващ индивид.
Музикотерапията не е препоръчителна само за деца, които страдат от спазми, такива които са в тежко състояние, съпроводено от интоксикация, болните от отит, тези които имат високо вътре черепно налягане.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.