“Лекарства“ от кухнята на мама

• от

Независимо дали твоето дете го мъчи стомахчето, запушеното носле, или го е ухапало насекомо, специалистите признават, че старите домашни рецепти често са най-доброто средство да му помогнеш да се почувства по-добре.
“Лекарства“ от кухнята на мама

“Лекарства“ от кухнята на мама

Независимо дали твоето дете го мъчи стомахчето, запушеното носле, или го е ухапало насекомо, специалистите признават, че старите домашни рецепти често са най-доброто средство да му помогнеш да се почувства по-добре.

Тези лекове от кухнята на мама са изпитани във времето и са предавани с поколения. Към тях обаче трябва да се прибягва предпазливо, за да не нанесеш вреда вместо полза. Затова винаги преди да предприемеш нещо, трябва да се консултираш първо с педиатъра.

Мед  и лимонов сок при болно гърло.

Те мигновено ще облекчат болките в гърлото, трудното преглъщане и ще успокоят кашлицата. Смеси двете съставки в супена лъжица и ги давай на детето няколко пъти дневно, докато гърлото се успокои и симптомите отшумят. Ако малкото още няма годинка, медът не се препоръчва заради опасността от алергични реакции. Гаргарата със сода също може да бъде ефективна.

Чай от лайка.

Доказано е, че лайката е изпитано противовъзпалително средство – както при зачервено гърло, така и при болки в стомахчето (не се препоръчва обаче за деца под една годинка). Сложи пакетчето с чай във водата за около 4-5 минути, остави го да изстине на стайна температура и прехвърли една-две дози от него в отделна чашка/шишенце.

Сода бикарбонат при ухапване от насекомо.

Това универсално „лекарство“ от кухнята на мама понякога може да се окаже доста ефективно, особено ако нямаш под ръка подходящ медикамент. Содата помага да се неутрализират киселините и така облекчава неприятното чувство при ухапване. Смеси една супена лъжица сода със съвсем малко вода, за да образуваш фина паста, намажи я на мястото на ухапването и я остави да попие.

Носна кърпичка при главоболие.

Увий няколко кубчета лед в кърпата и ги постави върху челото на мъника – това ще облекчи болката в главата. Никога обаче не бива да поставяш леда директно върху кожата! Ако детето е с висока температура, потопи няколко кърпи в разтвор от равни количества хладка вода и оцет и ги постави върху челото и китките му. А крачетата обуй с чорапки.

Свеж чай от джинджифил при гадене по време на път.

Джинджифилът спира стомашните спазми, които предизвикват усещането за гадене. След като свариш чая, го остави да изстине за около 4-5 минути. За да го направиш по-добър на вкус, можеш да прибавиш  малко захар и няколко капки лимон. След като изстине добре, го дай на детето да го изпие половин час преди пътуването. Това средство против гадене е подходящо за деца над 2-годишна възраст!

Краставица при подутини.

Виждала си как краставиците се поставят върху очите при разкрасителни процедури. Но освен за красота този зеленчук е полезен и за здравето. Той успокоява подутата или изгоряла кожа. Можеш да поставиш малки резенчета краставица (или картоф) навсякъде, където кожата на детето е раздразнена, като от време на време ги подменяш с нови, съхранявани в хладилника.

Дъвка при стомашно неразположение.

Ако детето ти е над 4 години и се оплаква от препълнен стомах след обилно ядене, на помощ ще дойде дъвката. Слюнката, която ще се образува благодарение на нея, ще неутрализира стомашните киселини.

Не прави това у дома!

Лекарите смятат, че някои „изпитани средства“ за домашно лечение на малчугана могат да бъдат опасни и не бива да се практикуват:

  • Алкохол при никнене на зъби. Търкането дори със съвсем малко количество алкохол по бебешките венци може да причини алкохолно отравяне. Затова, вместо да прибягваш до този опасен метод, масажирай внимателно венците на бебчо с пръстче или парченце морков (може и твърд плод). На пазара се предлагат и специални чесалки за облекчаване на дискомфорта по време на пробива на зъбките.
  • Разтривки с ракия. От тази рецепта също ще трябва да се откажеш, защото никак не е безопасна – проникването на алкохола в кожата е изключително опасно за здравето и живота на малкото.
  • Сода бикарбонат при стомашни болки. Някои възрастни прибягват до употребата й при болки в стомаха или киселини. Помни обаче, че онова, което е добре за теб, не винаги е подходящо за малкото дете. Обсъждай задължително с педиатъра всички методи на лечение, които предприемаш.

Ако не си сигурна, че домашният метод е безопасен, не рискувай, а потърси лекар!

Консултант: д-р Виолета Алексиева, педиатър, болница „Вита“, София