Лечение от природата

• от 3

Лечебната сила на природата е известна още от древността. Знаеш, че освен традиционната медицина, има и лекове от природата - познати са ти още от твоята баба.

Лечебната сила на природата е известна още от древността. Знаеш, че освен традиционната медицина, има и лекове от природата - познати са ти още от твоята баба.

Кои от тях обаче се ползват с одобрението и на педиатрите?

В сезона на настинките и вирусните заболявания си готова на всичко, за да облекчиш неразположението на твоето дете.

Помагат ли действително бабините лекове?
И могат ли да навредят на здравето на малчугана?

Още Хипократ говори за обеззаразяващия и отхрачващ ефект на меда. Безспорно е също противовъзпалителното действие на лайката при заболявания на дихателните пътища или пък антибактериалното и имуноукрепващо действие на лимона.

Но когато прилагаш един или друг лек на мъничето, не забравяй, че то трябва да е навършило 1 годинка! Защото колкото и да е полезен медът например,  не трябва да се използва при бебетата, поради опасност от алергична реакция.

За кашлица:

  • - Чай от ябълка (нарязана с кората и семките), счукан орех заедно с черупката и люспи от лук.
  • - 1 средно голяма глава лук се обелва и се издълбава като чашка. Напълва се със захар и се оставя да престои 1 нощ. На сутринта на дъното има сок, който се  пие.

- Намазана с мед хартия се слага на гърдите за през нощта.

- Чай от 10 ореха, счукани с черупките, 10 бонбона - лукчета, 2 глави лук, 4 зрънца карамфил, 1 малко бурканче с мед. Всичко се слага в 2 л. вода и се вари, докато остане наполовина. (За деца над 5-6 год.)

- Сироп от дафинов лист: 4-5 листенца дафинов лист се запарват в 500 мл вода, докато водата се оцвети в златисто до кафеникаво. Добавят се 2-3 суп. л. захар и 4-5 зрънца черен пипер и се кипва отново. Взима се по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден. (За деца над 5-6 г.)

- 1 средно голяма глава лук се нарязва на дребно, прибавят се 3 супени лъжици захар и се залива със 120 мл вода. Оставя се да ври 5 мин., след което се маха от котлона и се оставя да престои около 5 часа. Прецежда се и се пие по 1-2 чаени лъжички на всеки 2-3 часа.

- Компрес от 1 сварен белтък и 1 с.л. пудра захар. Слага се върху кърпа или марля, марлята след това найлон и се връзва на гърлото. Отгоре се връзва по-широк шал.

- Кипва се 0.5 л вода, с 1 с.л. смрадлика, 1 с.л. морска сол. Вари се около 10 минути. Прави се гаргара 3-4 пъти на ден. (За деца над 5-6 г.)

При гнойна ангина

Махат се костилките на маслините и се подреждат върху нагъната кърпа така, че вътрешното на маслината да е към гърлото. Връзва се компреса и престоява така цяла нощ. Маслините на сутринта са като изсмукани.

При висока температура:

  • Компрес на челото от настърган суров картоф, увит в мокра тънка кърпа или тензух.
  • Слагат се кори от лимони на стъпалата и на ръчичките.
  • Съвет от педиатъра: когато детето има температура, много майки решават, че не трябва да го къпят. Това не е правилно. Къпи детето и то с по-хладка вода – температурата спада.

За хрема:

  • Клечка за уши се топва в захаросан мед и съвсем леко се намазват отвътре ноздричките. (За деца над 3 г. )
  • 1 с.л. лайка се слага да заври в около 200 мл вода. Прецежда се. На 1 кафена чашка от течността се слага 1 ч. л. мед и се разбърква. От тази течност може да се капе през 30 мин. в носа.   
  • Съвет от педиатъра: Ако прилагаш на детето капки за нос, не ги използвай повече от 3-4 дни. Нарушава се структурата на власинките на носната лигавица, в следствие на което лигавицата набъбва и проблемите се усложняват, вместо да настъпи облекчаване.

ТОВА НЕ!!!
Някои от най-популярните бабини лекове всъщност не бива да се използват за деца.

Лукът и чесънът например, които наричаме естествени антибиотици, често са неприложими при малчуганите. Ако намажеш с тампонче ноздричките на детето със сок от чесън или приготвиш капки от лук, ще раздразниш носната лигавица, тъй като синусовите кухини при малките все още не са развити добре.

Ако в рецептата, за която ти се кълнат, че действа чудодейно, присъства индийско орехче - не я прилагай! Индийското орехче трудно се настъргва и никога не можеш да прецениш колко точно слагаш, а то по принцип е отровно.

Синапът, честа съставка в бабините рецепти, помага, но само когато е използван в нужното количество. Иначе може да се стигне до изгаряния. В аптеките се продава синапена лапа – това е хартия, на която е поставено необходимото количество синап. Можеш да използваш, но задължително между тялото на детето и хартията сложи марля. Ако в къщи сама приготвяш синапена кашичка, то непременно спазвай следното съотношение: 1 лъжичка синапено брашно + 1 лъжичка обикновено брашно и малко вода.

Ако в рецептата присъства алкохол, примерно ракия, не я прилагай! Ако са те посъветвали да намажеш детето по крачетата или гърдичките със свинска мас, не го прави, тъй като е възможна  алергична реакция.

Консултант: д-р Тодорка Байкова, педиатър