Обикновено когато детето е болно, то губи и своя апетит. Като по правило мама изпада в още по-голяма паника. А не би трябвало...
Само си помисли: когато не се чувстваш добре и ти губиш апетит, нали? Е как тогава да очакваш малкото човече, което е толкова отпаднало, да се храни с желание? Вследствие на болестта в организма настъпват промени, така че и хранителният режим няма да е същият.
Само ден гладуване и мъничето вече ти изглежда отслабнало... Не се страхувай от това: първо - едва ли е точно така, и второ - щом детето оздравее, то бързо ще възстанови загубите. А за да се почувства отново добре е от значение именно спазването на лечебното или диетично хранене.
При висока температура
По принцип няма ограничения на вида храна, когато малкото е с повишена температура. Детето може да си похапва всичко, което желае. Но ако не иска да се храни, не го насилвай. Това може да доведе до повръщане.
Основното правило е да поема много течности – вода, чай или прясно изцеден плодов или зеленчуков сок. Сокът от малини например помага за понижаване на температурата. Избягвай компотите и напитките, които съдържат консерванти и подсладители. Приемът на течности е важен, защото така се компенсират загубите на вода от организма при високата температура. А при малките деца обезводняването е процес, който може да настъпи много бързо.
При болно гърло
Няма ограничения на вида храна, която детето приема. Добре е обаче храната да бъде по-течна и кашава, за да няма допълнително дразнене на локалното възпаление. Супа, пюре, попара са добър вариант в случая. Топлият билков чай (лайка, липа) също ще облекчи състоянието. Мед може да използваш, ако детето е над 1 година. Под тази възраст не се препоръчва заради опасност от алергична реакция.
При проява на алергия
Диетичният режим е задължителен. Най-честата форма на хранителна алергия е тази към белтъка на кравето мляко. Тогава специалистът определя режима на хранене, който майката трябва да спазва. По принцип при алергия избягвай храни, които са силни алергени – шоколад, яйца, цитрусови плодове. Дори те да не са причинителите, могат да засилят проявите на алергия.
При диария
В този случай диетичният режим е задължителен. Общото правило е: без мазни, грубо целулозни и сладки храни. И отново - много вода. Диарията, особено в първите дни, е съпроводена и с повръщане. Това ще рече, че не трябва да даваш на малкото каквото и да било в големи количества. Или ако детето се е почувствало по-добре и иска да яде, не бързай да се радваш, че е гладно. Бавното и последователно захранване е важно, за да не се влоши отново състоянието. Има няколко правила, които трябва да спазваш, за да помогнеш на малчо по-бързо да се справи с проблема:
Осведомявай педиатъра редовно за състоянието на детето и следвай стриктно препоръките му
- Ако кърмиш бебчо, продължавай и сега;
- Ако се храни с адаптирано мляко, премини на специално разработените диетични формули;
- Ако детето е по-голямо диетата включва основно: солети, обикновени бисквити, сухар или препечена филийка с обезсолено сирене;
- Опасността от обезводняване може да се избегне само с много течности; Колкото повече вода пие детето, толкова по-добре. Чай от шипка без подсладители също е полезен, но за сладките сокове забрави (концентрираната захар и плодовите частици не влияят добре);
- Диетичното хранене се спазва дотогава, докато установиш, че изхожданията са нормални в продължение на 48 часа;
- Захранването става бавно и постепенно. Без да бързаш въвеждай мляко, сирене, зеленчукова супа, варено пилешко месо.
При запек
Важно е младата майка да знае, че естествено храненото бебе може да няма изхождания няколко дни, но това не означава непременно запек, а пълно усвояване на кърмата. Може би ти се струва шокиращо, но е факт. Ако бебето е спокойно, коремчето е меко, няма признаци за болестно състояние, въпреки че няма изхождания, това не е запек.
Понякога запекът е проява на някакво заболяване, но ако е изключено такова, то препоръките са следните: повече течности и баластни вещества. Баластните вещества помагат на храната лесно да се придвижва през червата. Храни, богати на тези вещества са тиквата, прасковите, сините сливи.
Нужно е да знаеш...
Ето какво не трябва да забравяш за хранителния режим на болното дете:
- Консултацията с педиатър за начина на хранене е задължителна!
- Не насилвай малкото да се храни, когато е болно. Избягвай трудно смилаемите храни (зеле, боб), пържените и мазни храни. За предпочитане е вареното или задушено ястие.
- Важен е приемът на достатъчно течности - основно вода. Спазвай принципа: по малко и на често.
Автор: Борислава Байкушева-Бонева
Консултант: д-р Йорданка Узунова, педиатър, Университетска болница „Лозенец“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.