Лечебният прополис е незаменим дар от природата. Свойствата и съставките на прополиса са толкова доказано ефективни, че той намира място в медицината, в козметиката и в домашните хитринки за здравословен живот. А заради антибактериалното си и подхранващо действие, прополисът е смятан за ценен източник на жизнена енергия. Довери се на даровете на природата и направи лечебния прополис част от ежедневието си.
Какво е прополис?
Прополисът, наричан още „пчелно лепило”, е жълто-кафяво смолисто вещество, съдържащо се в дървесните пъпки (най-вече в тополите) и събирано от работливите пчелички. Чрез него те запушват пукнатините в кошера, за да не позволяват на външните климатични промени да влияят върху вътрешната среда, намаляват ширината на входния му отвор, за да се предпазят от „натрапници” (гризачи, решили да се скрият на топло) и подсилват връзките между пчелните пити и стените. Пчелите използват прополиса и за да стерилизират кошера, предотвратявайки навлизането на зарази и инфекции. Ако все пак някой гризач има неблагоразумието да нахлуе в пчелното царство, бива жилен до смърт и „мумифициран” с прополис.
Прополисът като микс от имуностимуланти
В състава на лечебния прополис влиза цяла палитра от естествени природни вещества. Той съдържа между 50 и 70 % смолисти вещества, около 30 % восък, около 10 % етерични масла и около 5 % цветен прашец. Освен това е богат на аминокиселини (важни за имунната система), на витамини (витамин А, витамин B1, B2, B3, B7) и на биофлавоноиди (антиоксиданти, добивани най-често чрез плодовете и зеленчуците, които в прополиса са около 500 пъти повече, сревнено с портокалите). Прополисът също така съдържа белтъка албумин, калций, магнезий, калий и фосфор. В добавка с множеството неидентифицирани вещества в състава, той съвсем заслужено има славата на природен дар с чудотворен ефект (подобно на чесъна).
Какви са лечебните свойства на прополиса?
Едно от най-ценените качества на прополиса е антибактериалното му действие. Той успешно елиминира всевъзможни видове вируси, гъбички и вредни микроорганизми, попаднали в организма, и подсилва имунната система. Осигурява защита срещу инфекции, подпомага заздравяването и регенерирането на тъканите и лекува раните.
Клинично доказано е, че прополисът укрепва зъбите, дезинфекцира устната кухина и спира кървенето на венците (не случайно пастата за зъби с прополис е предпочитан продукт на пазара). Освен това успешно се използва при лечение на стомашно чревни и дерматологични заболявания.
Как и къде се използва лечебният прополис?
Както повечето природни дарове, и свойствата на лечебния прополис са били известни още в древността. Лечението на рани с налагане на мехлем от прополис се е практикувало от древните египтяни, гърци и римляни. В документи от XII в. са намерени сведения за използването на прополиса при лечение на инфекции в устната кухина и гърлото, както и при кариеси. В някои части на Африка и до днес използват прополиса като неразделна съставка на билковата медицина.
И все пак, къде и как най-често намира приложение лечебният прополис в съвременния свят?
- В козметиката – това е най-разпростанената употреба на прополиса. Регенериращият му и освежаващ ефект на прополиса го правят предпочитана съставка при производството на кремове, лосиони, пудри и козметични средства за разкрасяване. А заедно с антибактериалните и противогъбичните му свойства, той осигурява трайна защита на кожата.
- В медицината – най-често се използва при заболявания на сърдечносъдовата и кръвоносната системи, на дихателния апарат, на зъбите и устната кухина и на кожата. Широко приложим и при лечение на рак, за подсилване на имунната система, за подобряване функциите на храносмилателния тракт, за защита на черния дроб и при редица по-дребни оплаквания.
Много често прополисът е сравняван с антибиотик и е предписван като укрепващо средство, тъй като намалява резистентността на организма спрямо силни медикаменти. Но като всяко лечебно средство, без значение, че е дар от природата, и той трябва да се прилага умерено. Може да се приема под формата на таблетки, капсули, подхранващи добавки, екстракт, мехлеми или козметични продукти.
Не трябва да забравяш, че всичко зависи от оплакванията, предписаното лечение и индивидуалното състояние на организма. Понякога се оказва, че прололисният екстракт е по-ефективен, отколкото таблетките с прополис, разпространени в търговската мрежа. Така че се отнасяй с особено внимание дори и към даровете от природата.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.