Ако детето ви внезапно започне да говори пресипнало или дори изгуби гласа си, вероятната причина е ларингит – възпаление и подуване на гласните връзки, вследствие пренатоварване или инфекция.
Ларингитът се проявява под две форми (остър или хроничен), но рядко води до по-сериозни усложнения и отшумява след няколко дни.
Ето какво трябва да знаете за заболяването ларингит.
Децата имат навика да крещят, викат, пищят, така че предизвикват пренапргягане на гласните си връзки. В резултат те се подуват, ларинксът се възпалява и се развива ларингит. При по-малките (под 3-годишна възраст) това състояние е познато като круп и се отличава с лаеща кашлица.
Най-честата причина за остър ларингит са вируси (на настинка или грип), попаднали върху лигавицата на ларинкса, разположен в горната част на респираторния тракт. Те предзвикват подуване на гласните връзки, а от там - стесняване диаметъра на самия ларинкс. Хроничният ларингит е резултат от често повтарящо се остро възпаление на гласните връзки и обикновено е свързан с професията на човек (говорене пред публика, преподавателска или журналистическа дейност, артистична кариера).
По-рядък, но много по-опасен причинител на заболяването, са бактериите Хемофилиус инфлуенца, които могат да доведат до тежка форма на ларингит. За щастие, благодарение на ефективни ваксини срещу тях, тези състояния са рядко срещани.
Ларингит при децата може да се развие и вследствие на редица здравословни проблеми като алергия, бронхит, гастроезофагеална рефлуксна болест, пневмония, нараняване, дори попаднали в устната кухина дразнители или химикали.
Симптоми и лечение за ларингит
Симптоми за ларингит
Обичайният знак за ларингит са промените в гласа - спадане, дрезгавост или пълното му изчезване в рамките на няколко дни. Много често това явление е придружено с възпалено гърло, подути лимфни възли в зоната на шията, висока температура. Всичко това създава илюзията, че детето е много по-болно, отколкото е в действителност.
Поради възпалението на гласните струни (което води до стеснение на дихателните пътища) се наблюдават трудности при преглъщане и дишане, а при по-малките пациенти инфектираните ларинкс и трахея може да породят остра лаеща кашлица, позната като „круп“. Говоренето предизвиква болки, а гърлото е сухо и дразнещо, поради което детето може да загуби апетит. В тези случаи е препоръчително да се потърси лекарска помощ, тъй като ларингитът може да се окаже симптом за по-сериозна инфекция.
Лечение на ларингит
В случай, че ларингитът е причинен от вирус, лечението с антибиотици ще бъде неефективно. Обикновено след няколко дни състоянието на ларинкса започва да се подобрява от самосебе си, но през това време родителите могат да вземат някои мерки за облекчение.
На първо място е пропоръчително детето да пие много топли напитки (например чай с мед за смазване и затоплане на гърлото), да си прави инхалации с лайка или солен разтвор, или гаргари с чай от лайка или салвия. Междувременно да се налагат компреси с гореща вода на гърлото и непосредствено след това то да се увива в топъл шал.
Другият вариант е да превърнете банята в своеобразна сауна, като пуснете топлата вода на душа и оставите да тече до степен, в която нищо не се вижда. След това въведете детето и го накарайте да вдишва въздуха с целия капацитет на белите си дробове. След минута – две го изведете и го сложете да седне в близост до отворен прозорец, така че да вдиша и хладния въздух, идващ отвън. Температурният контраст и влагата помагат на ларинкса да се свие от самосебе си, а детето успява да спи по-спокойно и значително се подобрява.
Много е важно, каквото и лечение да е предписано, детето да щади гласа си. Имайте предвид, че шепотът напряга гласните струни многократно повече, в сравнение с нормалния говор. Ако пък ларингитът е предпоставка за друга инфекция, трябва да се вземат мерки за нейното лечение, като не се пренебрегват и грижите за ларинкса.
Ако детето се чувства отпаднало или проявява симптомите на настинка, трябва да почива по-дълго време. Можете да му давате леки болкоуспокояващи за болките в гърлото (разбира се, с изричната консултация с педиатъра) и да ограничите всякакъв контакт с дразнители от околната среда (цигарен дим, алергени, прах, полени и т.н).
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.