Лайката е едно от най-използваните растения в билковата медицина. Освен това е идеална добавка в кулинарията и козметиката, и чудесен помощник в домашната градина.
Сушена, под формата на течна тинктура, капсули или таблетки, като крем или етерично масло, със своите безценни лечебни свойства, лайката е незаменим източник на здраве у дома.
Лайката е целогодишно тревисто растение от семейство Маргаритки. Расте на височина между 10 и 30 см, има лек аромат и вкус на ябълка. Може би затова, древните гърци я наричали „земна ябълка”.
Листата й са ситно оформени, като на магданоз, стъблата са пълзащи, богато разклонени и покрити с реснички, а коренът – влакнест. Цъфти в средата на лятото с цветове, наподобяващи маргаритка – бели листенца около жълта главичка.
Разпространена в цяла Европа, лайката обикновено расте по полетата, градините и обширните зелени местности. Смятана за „лекар на растенията”, тъй като подобрява благосъстоянието на всички растителни видове (предпазва ги от болести и вредители), тя задължително присъства сред флората в домашните дворове. И така винаги е на разположение да осигури допълнителна доза здраве у дома.
Лайка – здраве у дома още от древността
Заради златистата си сърцевина и силата си да лекува треската, лайката е била почитана като свещено растение от древните египтяни, посветено на техния върховен бог Ра. Те я използвали като билково лекарство за премахване на стреса и безпокойството. Древногръцките лекари пък предписвали лайката редовно на пациентите си за редица оплаквания, тъй като присъствала в списъка на свещените билки в древен ръкопис с медицински текстове.
Лекарите в Индия използвали лайката за лечение на храносмилателни разстройства, спазми и треска. През Средновековието в Европа тя била прилагана за лечение на безсъние, невралгия, болки в гърба и ревматизъм. Заради аромата й била предпочитана вместо трева в дворовете или пък с нея се посипвали зелените площи в градините. В днешно време лайката е идеалната билка за лечение на редица здравословни неразположения, на кожни раздразнения и за подобряване на вътрешния баланс на организма.
Приложение на лайката в медицината
Най-популярното приложение на лайката в традиционната народна медицина е като успокоително и тонизиращо средство. Тя също така е средство за лечение на депресия, стрес, никнене на млечни зъби и колики при бебетата, проблеми на храносмилателната система, гастрит, облекчаване на главоболие, менструация, заболявания на бъбреците, черния дроб и на пикочния мехур, сенна хрема, безсъние, хълцане, стомашни спазми, повръщане, загуба на апетит, артрит. Лайката е и силно противовъзпалително средство и действа като инхалатор при астма.
В съвременната медицина, заради антисептичните си и ароматизиращи свойства, лайката е широко приложима в козметичните и фармацевтични продукти. Екстракт от билката се използва и в редица продукти за лична хигиена, включително за коса, уста и слънцезащитни продукти. Добре известно е, например, че шампоаните и балсамите с лайка поддържат русия цвят на косата и овлажняват скалпа, а кремовете и лосионите с лайка намаляват зачервяванията и обривите по кожата.
Приложение на лайката у дома
Подобно на всички останали билки, лайката има широкоспектърно действие и начинът, по който се прилага, зависи от целите, за които се използва. Най-популярна за домашно ползване е изсушената лайка, от която се прави запарка.
- Чай от лайка срещу безсъние – чаша преди лягане ще отпусне мускулите и ще успокои нервната система. Изсипи 2 чаени лъжици суха лайка в 200 мл вряща вода и ги остави да престоят около 10 минути. За вкус можеш да добавиш мед и лимон. Ако не харесваш чая, можеш да използваш таблетки или капки от лайка.
- Чай от лайка срещу храносмилателни проблеми – лайката намалява спазмите и киселините в стомаха. Пий по чаша чай след хранене, за да подейства върху храносмилането и да намали неприятните ефекти. При запарката можеш да комбинираш листа от лайка с листа от мента.
- Чай от лайка при менструални болки – за тази цел са го използвали още древните египтяни. Според съвременните изследователи това свойство се дължи на факта, че повишава нивата на глицин (съставка, която успокоява мускулни спазми) в урината.
- Чай от лайка срещу мигрена – чаят от лайка действа най-добре срещу тежките пристъпи на главоболие при появата на първите му симптоми.
- Лайка срещу сърбеж и алергии - лайката е чудесно антиалергично средство. Много ефективно е при лечение на екзема, астма и сенна хрема. Заради противовъзпалителните си свойства може да се приема като вътрешно, така и локално под формата на мехлем или компрес.
- Масло от лайка срещу изгаряния и ожулване - много полезно при лечение на лоши изгаряния. Причината е в активната съставка „бизаболол”, която има анти-иритативни, противовъзпалителни и анти-микробни свойства. За целта веднъж дневно втривай малко количество масло върху изгорения участък. Другият вариант е да свариш силна запарка от три пакетчета лайка (или супени лъжици) и 200 мл вода. След като се охлади използвай като компрес върху наранените зони.
- Лайка срещу уморени очи, тъмни кръгове и хемороиди – намалява подпухването и отпуска тъканите. Накисни за около 5 минути 2 пакетчета чай от лайка в топла вода. След като ги извадиш ги остави да се охладят на стайна температура или в хладилника и ги наложи върху очите си преди да заспиш. Ако страдаш от хемороиди, чувстваш изсушаване в очите или имаш гинекологични проблеми, прави си поне веднъж дневно външна промивка с отвара от лайка.
- Запарка от лайка срещу дихателни проблеми, хрема и синузит – освен че успокоява дихателните пътища и отпушва синусите, докато още е вряла отварата от лайка може да се използва като парна баня за кожата на лицето, защото я прави мека и еластична.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.