В днешно време късната бременност не е прецедент. И това не е странно, тъй като средната възраст за сключване на брак също се е повишила, а съвременните жени са поставили на приоритетно място изграждането на кариера.
Но рисковете на късната бременност са все така актуални, както и преди 100 години. И ако усещаш неумолимото тиктакане на биологичния си часовник, а все още не си станала майка, трябва да обърнеш сериозно внимание на репродуктивното си здраве, преди да се окажеш жертва на възрастта си.
Защо късната бременност се определя като рискова?
Всяка възраст е подходяща за жената да стане майка, щом органзимът й го позволява. Но колкото повече забавя тази си житейска стъпка, толкова по-трудно става зачеването и се увеличава рискът от усложнения, когато най-сетне се случи това.
Затова специалистите препоръчват забременяване, когато жената е в 20-те години на живота си.
Като късна бременност се определя бременност при жени над 35-годишна възраст. Средностатистическата жена се ражда с половин милион активни яйцеклетки, които съзряват в хода на живота. Първи обаче се отделят най-чувствителните и готови за оплождане, оставяйки „на изчакване” по-бавните за по-късна биологична възраст. Това от своя страна повлиява върху способностите за зачеване и върху протичането на самата бременност, без значение дали жената е в идеална физическа и здравословна форма. Просто защото след навършване на 35 години, тя остава с онези яйцеклетки, на които не само им е отнело най-много време да съзреят, за да бъдат отделени, но и които не функционират добре по време на оплождане.
Скорошни проучвания установиха, че жените, които отлагат забременяването си (особено първо такова) са изложени на висок риск от проблемна бременност и сериозни здравословни състояния – безплодие или спонтанен аборт, преждевременно раждане или раждане на мъртъв плод, гестационен диабет, кръвоизливи, хипертония, раждане със секцио, аномалии в хромозомите на плода (синдром на Даун), забавяне в растежа и дори многоплодна бременност.
Така че, ако искаш да бъдеш майка, но се притесняваш от възрастта си, насочи внимнанието си в друга насока. Погрижи се за здравето си, направи нужните промени в начина си на живот и изпълни дълга си като жена и човек. А ето част от грижите, които трябва да се превърнат в твой основен приоритет, за да се радваш една пълноценна късна бременност.
Взимай пренатални витамини.
Ако си решила да ставаш майка в по-късен етап от живота си, заедно с опитите за зачеване започни да приемаш пренатални витамини, съдържащи 0,4 мг. фолиева киселина (витамин В9). По този начин ще предпазиш бъдещето си бебе от родилни дефекти на невралната тръба, какъвто е т.нар. „спина бифида” – тъканите, обгръщащи гръбначния стълб на новороденото не са напълно затворени.
Консултирай се със специалист.
И то редовно. Ако планираш да забременяваш, избери си гинеколог, на когото да се довериш през следващите месеци, направи си пълни изследвания и спазвай стриктен хранителен режим (преди и по време на бременността). Разбери кои са безопасните физически упражнения по време на бременността, както и кои фактори на околоната среда трчбва да избягваш до раждането.
Бъди наясно със здравословното си състояние, включително хроничните заболявания.
Увери се, че имаш пълен контрол над кръвното си налягане и диабета, например. Уведоми лекуващия те специалист за състоянието си, както и за намерението си да ставаш майка и го помоли за съвет как да поддържаш организма си във форма.
Контролирай теглото си.
Ако е наднормено, намери начин да свалиш няколко килограма. В противен случай рискът за проблеми през бременността и по време на раждането значително се увеличава.
Храни се здравословно и питателно.
Сега наистина е от значение каква храна присъства в ежедневното ти меню. То трябва да е питателно, здравословно и богато на ценни вещества като фолиева киселина, желязо, въглехидрати и т.н. Съсредоточи се върху спанака, бобовите култури, слънчогледовото семе, плодовете и зеленчуците.
Прави редовни упражнения.
Изгради си тренировъчен график, който да следваш стриктно. Запиши се на курс по гимнастика за бременни, тичай в парка, изтегли си упражнения от интернет. Подходящо е всичко, което привлича интереса ти и ти осигурява достатъчно движение.
Научи се да спиш пълноценно.
Добрият сън по време на бременността е важен фактор не само за протичането й, но и за развитието на бебето в утробата ти. Но от значение за пълноценната почивка е не само продължителността на съня, а и обстановката. Специалистите препоръчват в помещението на бременните жени да няма никаква техника (включително мобилен телефон), да бъде уютно и тихо, а леглото – достатъчно широко.
Сложи край на вредните навици.
Алкохолът и цигарите са абсолютно забранени. Особено в първите 3 месеца на бременността, кога се формират органите на бебето. Алкохолът увеличава шансовете за спонтанен аборт, а цигарите увреждат плода. Тези два вредни навика влияят и върху способностите за зачеване. Броят на яйцеклетките и без това намалява с възрастта, а алкохолът и никотинът ги убиват преждевременно.
Ограничи лекарствата по време на бременност.
Сега е време да се замисляш преди приемане дори на аспирин или аналгин. Консултирай се с лекар кои медикаменти можеш да приемаш, за да облекчаваш неразположенията, както и за онези, които си задължена да приемаш по конкретни здравословни причини.
Избягвай или ограничи стреса.
Всяка емоция, която майката преживява се отразява на нероденото й бебе. В тази връзка стресът е най-опасен не замо за развитието на бременността, но и за шансовете за забременяване и за термина на раждане. Ако искаш всичко да протече нормално и „по график” избягвай стресовите ситуации и източниците на негативни емоции.
Късната бременност има и своите ползи.
Въпреки че е белязана от високо ниво на риск, както за здравето на бебето, така и за това на родилката, късната бременност има и някои положителни страни. Като по-възрастна майка, вероятно ще си по-зряла интелектуално, по-реалистична във възгледите си и по-отдадена на идеята да имаш бебе, в сравнение с една жена на 25-години.
Също така късната бременност означава, че вероятно по-внимателно си обмислила и осъзнала промените, които едно бебе ще внесе в живота ти. А това означава, че ще си по-добре подготвена да се сблъскаш с предизвикателствата и трудностите на новата житейска роля.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.