Късна бременност

• от

Коя бременност се счита за късна и какви рискове крие? 0,85-2,25 % - са жените в България, които раждат за първи път след 35 години.

Късна бременност

Късна бременност

Коя бременност се счита за късна и какви рискове крие?

0,85-2,25 % - са жените в България, които раждат за първи път след 35 години.

Термините „възрастна първораждаща“ или „възрастна първескиня“ означават, че жената ражда за пръв път на 35 или повече години. В световен мащаб се наблюдава тенденция за увеличаване относителния дял на бременните над 35 години.

Основните причини за това са: по-късно встъпване в брак на жената, отлагане на първото раждане поради образователни или професионални задължения.

Рисковите фактори за една късна бременност са:

Зачестяване на системните и хронични заболявания, които въздействат директно върху плода. От своя страна плодът също може да провокира латентно протичащи заболявания или да усложни съществуващите.

Най-честите заболявания придружаващи късната бременност са:

  • хипертония/прееклампсия;
  • захарен диабет/гестационен диабет
  • миома
  • аденомиоза
  • тазова възпалителна болест
  • болести на щитовидната жлеза (тиреодит на Хашимото)
  • неврологични и генетични заболявания.

Хипертонията по-често се развива у жени, които имат утежнена фамилна анамнеза по отношение на това заболяване в семейството. Ако при предишна бременност си имала повишено кръвно налягане, то при следващата обикновено отново се сблъскваш с проблема. Усложненията от хипертонията са: увреждане на бъбреци, мозък, зрение, черен дроб.

Всяко нарушение на въглехидратния толеранс, което възниква за първи път през бременността се означава като гестационен диабет (ГД). Най-често настъпва при жени с повишен генетичен риск. Жени с ГД имат повишен риск от развитие на диабет в по-късен период от своя живот. Този риск е намален значително, ако те поддържат своето телесно тегло близо до идеалното.

Затлъстяването е свързано с намаляване на фертилитета като резултат от олигоовулация (жени, които произвеждат недостатъчен брой яйцеклетки) или ановулация (жени, които не произвеждат яйцеклетки). Жените със затлъстяване са с повишен риск от гестационен диабет, прееклампсия, цезарово сечение, дефекти на невралната тръба на плода и вродени сърдечни аномалии. Затлъстяването на бременната жена е свързано и с последващо затлъстяване у детето.

Нужно е да знаеш...
За всяка бременност (не само за късната) са важни редовните консултации при акушер-гинеколога и стрикто спазване на неговите препоръки и съвети. Тъй като при късната бременност са възможни да се „отключат“ повече заболявания за майката, както и за плода задължителни са изследванията: ранен биохимичен скрининг (11 – 13 г.с) и фетална морфология (до 20 г.с.).
Разбира се, не е задължително късната бременност да бъде съпроводена с усложнения. Не малко жени се чувстват добре и раждат здрави деца след 35 години. А ако имаш проблеми със зачеването е добре да знаеш, че технологичните постижения в лечението на репродуктивните проблеми дава надежда на все повече жени да станат майки и след тази възраст.

Консултант: д-р Силвия Савова
акушер-гинеколог, Първа АГ болница „Св. София“, София

Вижте още за: късна бременност