Кърмене за начинаещи – как да започнете?

• от

Всички бъдещи майки очакват с вълнение и тревога момента на раждането и са убедени, че това е най-голямото предизвикателство, което ги очаква. Така ли е наистина? Кърменето не е като карането на колело. Ако чакаш второто си съкровище, може би си мислиш, че имаш ноу хау. Ако си бременна за трети или пореден път, вече знаеш, че всяко мъниче е различно, а единственото, което те отличава от първескините е фактът, че си наясно с тази информация. Кърмене за начинаещи – как да започнете?

И така – как да започнеш?

Всъщност по-правилният въпрос е „кога” – в мига, в който гушнеш бебето. Независимо от начина на родоразрешение, след като прегърнеш човечето и му се представиш, идва ред да го запознаеш и с източника на храна.

В самото начало гърдите ти произвеждат коластра, която е в малко количество, но напълно задоволява нуждите на бебето. Не бива да се тревожиш, че не ги усещаш напрегнати или, че не можеш да изцедиш повече от няколко капки – това е съвсем естествено и така трябва да бъде.

Около 72 часа след раждането слиза т. нар. „преходно мляко”, което е жълто на цвят и в по-голямо количество. Тогава ще усетиш тежест в гърдите си, а може и да се втвърдят. Твоята основна задача е до този момент бебето да се е научило да суче, за да не се налага да се изцеждаш, а то да се храни както трябва.

Преходното мляко се заменя от зряло, което е бяло, воднисто и доста рядко като консистенция, 7-10 дни след раждането.

Новородените бебоци имат различен ритъм, но е добре да се стремиш храненията да са не по-малко от 8 за 24 часа. В идеалния вариант ще сте заедно от самото начало и няма да пропускаш и нощните кърмения. Добре е в часовете между 3 и 8 сутринта да имате поне две хранения. В този часови диапазон нивата на хормона пролактин, който отговаря за производството на млякото, са най-високи и организмът се стимулира най-добре, за да продължи да поддържа оптимални количества кърма.

5 стъпки за успешно кърмене захват

Постави в скута си възглавница, върху която сложи бебето, за да може телцето му и гърдите ти да са на една равнина. Нека зърното на гърдата да се намира срещу нослето му, а главичката да е леко назад.

1. ПОДГОТОВКА

Погали със зърното горната устна на бебето и изчакай да отвори хубаво устичката си. Брадичката е водеща, като потъва в гърдата и улеснява допълнителното отваряне на устата.

2. ЗАСУКВАНЕ

Приближи главата на бебето към гърдата, придържайки го за вратлето. Когато то усети зърното по небцето си, тогава ще подложи езиче, за да поеме него и част от ареолата. Ако е засукало правилно, ще видиш, че долната му устна е покрила по-голяма част от ареолата, отколкото горната.

3. ПРОВЕРКА

Убеди се, че мъничето суче добре. Боли ли те? Ако да – приближи бебето. Продължава да боли? Внимателно го отдели от гърдата, като поставиш кутре в ъгълчето на устичката му и се опиташ да освободиш вакуума и повтори първите три стъпки отново. Когато е засукало пра вилно, не бива да усещаш болка. Може леко опъване и ново, различно от всичко до този момент усещане, но в никакъв случай болка. Може да почувстваш гъделичкане или боцкане в гърдите от слизането на млякото. От другата гърда също може да потече мляко.

4. КЪРМЕНЕ

Бебето ще суче интензивно първите няколко минути, очите му ще са широко отворени, а ръчичките – свити в юмруче. След това ръчичките му ще се отпуснат, очите ще започнат да се притварят, а сукането ще стане ритмично и дълбоко, като на всеки две-три засуквания ще има преглъщане. Новородените често заспиват, преди да са успели да се нахранят изцяло. Затова дребна хитрост е да храниш мъничето полуоблечено (само по боди) от първата гърда. Когато се успи и пусне зърното, го сложи внимателно до теб и го облечи, без да свиваш крачетата му – само с леко обръщане настрани, за да не повърне. То ще се разбуди, а ти ще му предложиш и втората гърда.

5. ФИНАЛ

Бебетата обикновено заспиват на гърда, спират да сучат и изпускат зърното. Често се случва човечето да има глътка мляко в бузката си и тя да изтече, когато го повдигнеш. Не всички мъници се оригват, особено ако са се хранили спокойно и ритмично. Затова, ако бебето не показва сигнали за дискомфорт (свиване или изпъване на крачетата), може и да не го оригваш. Но задължително го остави легнало на една страна в креватчето с подпряно с пеленка гръбче.

Важно!

Първият месец е период на хиперлактация. Гърдите произвеждат повече от необходимото мляко, защото организмът ти все още не е наясно какви са нуждите на бебето. Около 6-ата седмица след раждането това ще се промени. Гърдите ще омекнат, усещането за тежест и дискомфорт ще изчезне и те ще започнат да отговарят на търсенето на мъника. Затова е важно да следваш ритъма на бебето и да се водиш по неговите нужди. Храненето на новородено бебе отнема средно между 20 и 40 минути, а на някои мъници са им нужни и 50 минути. Затова не бързай.

Нужно е да знаеш: Кърмата се усвоява пълноценно за не повече от 2 часа, считано от началото на кърменето. Ако бебето ти се храни за около час, то съвсем естествено е след същото количество време да е отново гладно. За ориентир дали мъникът се храни добре, ти служат пелените. Между 6-ия и 40-ия ден от раждането човечето трябва да има поне 3 наакани пелени за 24 часа, като големината на изпражнението е добре да е с размер на монета от 1 лв. или да се събира в чаена лъжица. Урината трябва да е прозрачна и бистра (като вода), без мирис и в количество колкото около 3-4 супени лъжици вода, изсипани в празна пелена.