Вече си решила, че искаш да дадеш най-доброто на твоето бебе и вътрешно си убедена, че ще го кърмиш на всяка цена.
Вслушваш се в съветите на всички: и на други майки, и на Женската консултация, на акушерките в родилния дом и на педиатъра...
Провалите обаче са повече от успехите.
Къде грешиш?
Нашата модерна култура ни внушава, че след раждането на бебето ще можем лесно и бързо да се върнем към обичайния си начин на живот отпреди това. Нещо повече – че ние можем и трябва да “тренираме” бебето, за да привикне бързо към нашия ритъм. Именно затова повечето педиатри препоръчват кърменето под режим на 3 часа.
В действителност стремежът да наложиш своя ритъм на живот струва много както на бебето, така и на теб.
Независимо колко книги за отглеждане на новородени си прочела, неизменно в началото ще се почувстваш неподготвена.
Първите 6-8 седмици след раждането са смесица от радост, умора и стрес. Затова е важно да си наясно, че в началото значителна част от времето ти ще преминава основно в кърмене и грижи около малкото. В момента в който разбереш и приемеш, че честото кърмене ще е от полза както за бебето, така и за теб, нещата ще започнат да се подреждат.
Кърменето и часовникът.
При раждането стомахчето на бебето е голямо колкото череша, затова в първите дни то изсуква по една две чаени лъжички от коластрата, отделяща се от майчината гърда.
Количеството на изсуканото мляко се увеличава постепенно, а това стимулира и синтезирането на повече кърма.
Майчината кърма е естествена храна и се смила много бързо в стомахчето на бебето – обикновено за около два часа. И бебето отново е гладно. Заради това кърмените бебета може да се нуждаят да сучат по-често – особено в първите седмици – дори по 10-15 пъти на ден.
Това влиза в противоречие с режим
а на хранене: в 9, 12, 15, 18, 21, 24, 3 ч. с почивка от 3 часа между храненията. Ако искаш обаче да кърмиш успешно бебето може би ще е по-добре да се вслушаш в неговите нужди. Колкото повече мляко изсуква малкото човече, толкова повече мляко ще синтезират гърдите ти в отговор на нарастващите му нужди. При децата на адаптирано мляко паузата от 3 часа е по-необходима, за да се преработи добре храната.
Майчината кърма
Количеството на белтъчините, мазнините, въглехидратите и другите компоненти в кърмата се изменя наред с променящите се нужди на бебето.
В първите дни след раждането млякото, наречено коластра, е гъсто и жълто. Отделя се в малки количества, но е абсолютно достатъчно за твоето бебе.
Коластрата е много важна за развитието на малкото човече, защото съдържа така нужните белтъчини и антиинфекциозни фактори.
В следващите три-четири дни млякото постепенно се превръща в зряло – по-течно и по-бяло, но все така хранително. Кърмата е всичко, от което твоето бебе се нуждае в следващите шест месеца, без добавяне на вода, сокове или адаптирани млека.
Начално и крайно мляко
Съставът на млякото се променя и по време на всяко кърмене. В началото бебето суче активно и бързо поема голямо количество кърма. Това мляко се нарича начално и е с голям обем, но бедно на мазнини. В процеса на кърменето съставът на млякото постепенно се променя. След първите няколко минути на активно сукане количеството мляко започва да намалява.
Сама ще забележиш, че начинът, по който бебето суче, също се променя. То започва да суче по-бавно, с по-дълги периоди на почивка между суканията. Щом започне да суче по-бавно, поема мляко, което е в по-малко количество, но е по-богато на мазнини и с по-висока калорийност. Нарича се крайно мляко.
Важно е бебето да поеме достатъчно количество и от началното, и от крайното мляко.
Следи знаците, които ти подава бебето
Твоето дете усеща своите нужди и апетит. За да му дадеш възможност да получи достатъчно количество и от началното и от крайното мляко, е нужно единствено да го кърмиш, когато е гладно и да го оставиш да суче на всяка гърда толкова дълго, колкото то желае.
Няма общи и валидни за всички правила за продължителността на кърменето.
Някои бебета изсукват нужното им мляко за пет-десет минути, на други е необходим поне половин час.
Не гледай часовника, за да разбереш дали мъничето се е нахранило достатъчно.
Наблюдавай бебето: то ще ти покаже как се чувства и какво му е необходимо. Непрекъснатият контакт с него ще ти позволи да го разбираш и да откликваш на нуждите му.
Връзката, съществувала между вас преди раждането, ще продължи и след това чрез кърменето, за да израсте бебето ти здраво, уверено и спокойно.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.