Как да храниш бебето си? С кърма, с адаптирано мляко или комбинирано? Какви са предимствата и недостатъците на различните видове хранения и кое е най-доброто за твоето дете.
Има много фактори, които ще повлияят върху твоето решение. Преди да бързаш да поемеш по един от двата пътя, обаче, премисли внимателно нещата.
И най-важното: абстрахирай се от мнението на околните. Мисълта, че бебето ще привикне към твоя ритъм на живот също няма да ти е от полза.
Помни, че приоритетите ти сега са се променили. Ще трябва сама да намериш баланса между нуждите на малкото и твоите собствени чувства. Ето върху какво може да се замислиш:
Кърмата
Несъмнено кърмата е най-добрият старт в живота, който можеш да дадеш на малкото ти съкровище. Майчиното мляко има полезен състав, хранително е и имунизира бебето срещу зарази и заболявания.
Глътка майчини антитела пречи на бактериите, микробите и вирусите да се настанят в организма на малкото човече. В коластрата от първите дни антителата са в най-голямо количество.
Тази гъста жълтеникава течност съдържа коктейл от витамини, минерални соли, имуноглобулини и точното количество мазнини. По-късно майчиното мляко, което е бедно на азот и минерални соли, предпазва срещу диарии и улеснява усвояването на желязо и цинк от бебешкия организъм.
Постепенно коластрата отстъпва място на преходното мляко, съдържащо по-малко протеини, но повече лактоза и калций. След втората седмица по-калоричната кърма поема щафетата. Тя е съставена от вода, мазнини, мастни киселини, протеини и захари. На практика това е идеалната храна, защото в нея има всичко необходимо за твоето мъниче.
В състава на майчиното мляко много ценни са глуцидите, които се разлагат на лактоза и олигозахариди. Те действат като пробиотици (млечно-киселите бактерии, подпомагащи храносмилането) и се съдържат само в кърмата. Така мъничето е предпазено от прехранване и лошо храносмилане.
Важно предимство на майчиното мляко е и, че то не натоварва бъбреците на рожбата ти. Научни изследвания са доказали, че кърмените деца са по-здрави, при тях рязко спада рискът от развитие на диабет, сърдечно-съдови заболявания и са по-умни.
Адаптирани млека
Ако си решила да се върнеш на работа скоро след раждането или поради извършено секцио кърмата ти така и не е слязла, нормално е да се спреш на хранене с биберон. Можеш да избираш между широка гама от млека.
Помни обаче, че вземеш ли веднъж това решение, ще е почти невъзможно да се върнеш назад.
Предимство на шишето е, че и таткото може да участва в храненето. Вече почти всички шишета са пластмасови, което ги прави леки и удобни, например когато си на път. Те са и по-подходящи за момента, в който детето само ще ги държи с ръцете си. Още по-важен е от тях е самият биберон.
Когато пазаруваш за малкия лакомник, хубаво прегледай етикетите. Там е оказана възрастта, за която е подходящ дадения продукт.
Комбинирано хранене
Много млади майки имат желание да кърмят мъничетата си възможно най-дълго. Ако и ти така си представяш нещата, може да измислиш схема на комбинирано хранене, дори и бързо да си се върнала на работа. Подходящ вариант е например да кърмиш бебето сутрин и вечер (съответно преди работа и след нея).
През останалото време храненето може да става с биберон или да намериш начин да се изцеждаш. Така и малкото ще може да получава ценните антитела, и ти по-лесно ще се върнеш към работния ритъм. На практика по този начин няма нужда да се отказваш от кърменето.
Не са за пренебрегване и онези нежни минутки, в които се усамотявате с малкото и гальовният допир до твоята кожа засилва връзката между вас.
Естествено е при комбинираното хранене да се притесняваш дали детето ти поема достатъчно количество храна, защото за разлика от шишетата гърдите ти не са “разграфени”.
Спокойно! Най-лесно е да следиш броя на намокрените памперси и така да се ориентираш дали малкото човече се храни добре.
През първите месеци от живота му е нормално да сменяш 9-10 пеленки на ден. Ако са по-малко, е добре да се консултираш с педиатъра дали не трябва да увеличиш количеството на млякото и продължителността на кърменето.
Помни, че даването на гърдата става по поискване, като при всяко кърмене се сменя едната с другата. При млякото на прах е достатъчно да поставиш определения за възрастта брой лъжички. В никакъв случай не рискувай да даваш на малкото краве мляко с цел да го “дохраниш”. Това не се препоръчва за децата под 1 година, защото може да предизвика алергия към белтъка на кравето мляко.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.