Къната

• от

Тя служи като козметично средство векове наред и до днес се използва с успех за малки домашни процедури. Къната е изцяло природен продукт, който рядко води до алергични реакции, използва се лесно и не изисква специални умения, за да се нанесе.

Тя служи като козметично средство векове наред и до днес се използва с успех за малки домашни процедури. Къната е изцяло природен продукт, който рядко води до алергични реакции, използва се лесно и не изисква специални умения, за да се нанесе. Представлява натурален прахообразен оцветител, който се получава от листата и кората на растението лавзония (Lawsonia inermis), което вирее в тропичните и субтропични райони на Африка, в южните части на Азия и дори в някои северни райони на Австралия. Палитрата от цветове, която предлага растението е широка – от червено и оранжево до кафяво и медно. Истинската, натурална къна въздейства добре на косата и скалпа, премахва пърхота и укрепва косъма, придава му здравина и блясък. Важното е да гледаш съдържанието на опаковката и да избираш продукт с доказан натурален произход. Следи дали освен латинското название на растението Lawsonia inermis са добавени и други примеси и оцветители.
Ето няколко лесни и прости правила, които да следваш при употребата на къната:

1. Преди да се боядисаш, нанеси мазен крем по челото до ушите там където започва косата. Така ще се предпазиш от боядисване на кожата.

2. Задължително измий и намажи с балсам косата предварително.

3. Разреди къната в гореща вода (около 90 градуса) и бъркай докато се получи смес, подобна на гъста сметана. Колкото е по-гореща сместа, толкова по-ярък ще е цветът на косата.

4. Започни нанасянето от тила, после на темето и така до челото, след това разнеси по останалите части и по дължината на косата. За качественото разнасяне може да използваш гребен с гъсти зъбци.

5. Къната няма да подейства или поне ефектът няма да е достатъчно силен ако:
- имаш естествено светла коса или много сиви кичури (над 40%)
- ако наскоро си боядисвала косата си или си правила студено къдрене.
- не бива да използваш стандартни бои след къносване, защото резултатът ще е непредвидим
- ако си свикнала на честа смяна на цветовете

Възможности за нюансиране

И тъй като къната е продукт от естествен произход, тя не дава много възможности за промяна на цвета. Ако искаш нови нюанси, но на базата на къната, можеш да го направи като използваш отново натурални средства:

- Ако в 100 грама къна добавиш 10 грама млян карамфил ще получиш много хубав ярък и наситен цвят.

- Сокът от цвекло или запарката на цветя от каркаде придават невероятен червен оттенък.

- Ако прибавиш към къната 4 чаени лъжици кафе ефектът на косата ще е приятно рижаво русо или кестеняво.

- Запарката от лайка (1 супена лъжица в половин чаена чаша вода) придава ярко златист цвят.

Къната може да се използва и като маска

Разтвори безцветна къна в гореща вода, така че да се получи гъста течност, добави един жълтък и чаена лъжица лимонов сок. Нанеси на скалпа и косата и покрий с найлон. Нужни са ти 10-15 минути, след това изплакни добре с топла вода.

Половин купа сушена коприва и 3-4 лъжици безцветна къна се заливат с кипяща вода и се бърка, докато се образува каша. Можеш да добавиш и жълтък. Нанася се в корените на косата и каквото остане по дължината. Отново увиваш главата с найлон и оставаш така за половин час.

За да освежиш цвета на косата разреди 50 грама къна в литър кипнала вода. Филтрирай водата и я използвай за изплакване на косата.