Да загубиш детето си в претъпкан магазин или в оживен парк е един от най-големите кошмари на всеки родител. Няма застраховка срещу това, но можеш да научиш малкото как да реагира.
С настъпването на лятото все по-често излизате навън, предприемате и пътувания до непознати места. Затова е време да подготвиш детето как да се държи в случай, че се загуби. Ако знае какво трябва да направи, за да може бързо да открие мама и татко, ще избегнеш обляното в сълзи детско личице и неприятните емоции.
Твоят план за „кризисна ситуация“
Научи детето да те вика по име
„Мамоооо...“ не е най-удачното обръщение, ако малкото се загуби в парка, където доста други майки са завели децата си да играят. И ако отвсякъде дочуваш „мамо, мамо“ това може да те отведе в различна посока и така да се отдалечиш още повече от твоя малчуган.
Затова научи дребосъчето да произнася името ти и това на баща си, както и на баба или детегледачката, ако някой друг се грижи за него. Така, като чуеш отнякъде „Мамо Лили!“, веднага ще се затичаш във вярната посока.
Представи научаването на имената на мама и татко, като игра. Например: „Ти си Иво. А знаеш ли тати как се казва? Казва се Митко. Искаш ли да повториш? А мама се казва Цвети. Хайде повтори! Ще кажеш ли на тати как се казва мама?“ И когато детето каже името на някого го аплодирай бурно. Това обикновено насърчава дребосъците да правят това, което искаш от тях.
Само първото име обаче далеч не е достатъчно. Детето трябва да знае и фамилията ти в случай, че някой го намери и се опитва да му помогне. Хубаво е да знае номера на мобилния ти телефон ,както и адреса ви, но с деца под 3 и половина години това си е истинско предизвикателство, особено ако не произнасят думите ясно.
Друга майка ще помогне
Ако с мъничето се разделите и то стои на място и те вика, но ти не отговаряш, следващата му стъпка е да потърси помощ. То трябва да знае, че най-добре е да помоли друга майка с дете да му помогне. Дори да е двегодишно и да не може да говори добре, тя несъмнено ще е най-съпричастна. И вероятно би се опитала да разбере от дребосъчето къде за последно е видяло майка си и да го върне на същото това място.
Телефон ни свързва, телефон ни дели...
Научи малчугана да казва освен името ти и телефонния ти номер. Ако детето е в състояние да поиска помощ от друг човек, картината значително би се улеснила щом могат да ти звъннат. Двегодишното хлапе трудно ще запамети цифри, които не му говорят нищо, но ако го научиш да ги пее може и да се получи :). Друг вариант е да напишеш картонче с телефон, име и адрес, които да стоят в джобчето му и да научиш малкото да го показва на друга жена, ако те изгуби.
Да си говорим за безопасност
Не се притеснявай да повдигнеш темата за безопасността пред детето ти. Наложително е да го направиш – при това със спокоен тон и без излишни истерии. Никога не го плаши обаче как, ако не стои да теб, може да го вземе Торбалан (или нещо подобно). Обясни му, че когато наоколо има много хора и то тича насам-натам, е възможно да се изгубите от поглед. Затова не е хубаво да пуска ръката ти и да бяга напосоки. Но в случай, че се е изгубило, трябва да направи определени неща, за да можете да се намерите бързо.
Опитай се да му показваш нагледно нещата и да се възползваш от моментите, в които е подходящо да научи нещо. Например докато пазарувате в супермаркета. Кажи му, че ще го намериш със сигурност, ако следва правилата. Попитай го какво според него трябва да направи, ако двамата се разделите. Не пропускай да увериш малкото, че каквото и да се случи ще го откриеш, само трябва да стои на място и да те повика.
Играйте ролеви игри
Всеки, който се е опитал да обяснява нещо на малко дете знае, че непрекъснато следват въпроси „защо?“. Да, изнервящо е, но търпението ти ще бъде възнаградено.
Опитай следното: Вкъщи или на безопасно открито място накарай малкото да се престори, че се е загубило. Кажи му да се върне на последното място, на което сте се видели един друг и да те повика по име. Може да помолиш приятелка да се включи в играта и да изпълни ролята на друга майка, чиято помощ дребосъчето да потърси. Когато детенцето се справи добре, го поздрави и даже може да го наградиш с нещо любимо. Ако не се справи обаче - не му се карай. Похвали го за нещата, които е направило според инструкциите ти, и му кажи, че ще опитате отново по-късно.
Това Да!
Стой на място
За да избегнете драмите от раздялата, научи малкото да се върне на мястото, където сте се видели за последно. Или ако отивате на оживено място, уточнявай къде ще се чакате, ако се загубите. Разбира се, тази рецепта е валидна за по-голямо дете. С двегодишните работата е малко по-сложна. Научи дребосъчко да стои на едно място и да те вика.Това Не!
„Не разговаряй с непознати!“
Зачеркни това правило, на което повечето родители учат децата си, тъй като то звучи доста мъгляво в съзнанието на малките. В повечето случаи за тях „непознат“ е равностойно на „страшен“ или „лош“. Следователно един мил човек с приятелско изражение не попада в тази графа в представите на дечицата. Вместо „не разговаряй с непознати“ по-добре казвай на малчугана: „Не отивай никъде с непознати“, защото това всъщност е идеята, нали? Тази проста „заповед“ е по-лесна за разбиране и освен това е ясна.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.