Кръвна проба на майката ще показва потенциални бъдещи увреждания на все още нероденото й дете. Китайски учени разкриха, че лекарите скоро ще могат да диагностицират генетично заболяване у плода чрез предварителни кръвни изследвания на майката.
До този момент и най-надеждните методи за откриване на потенциални генетични аномалии на плода бяха рисковани за по-нататъшното развитие на бременността, тъй като се налагало извличане на тъкани от зародиша през матката. Хонконгски учени обаче успели да съставят цялостен генетичен профил на неродено дете въз основа на ДНК фрагменти, открити в кръвта на майка му.
Тези методи, включително амниоцентеза, поставяха бременните и особено възрастните бременни пред дилема. Всъщност на бременните в рискова възраст се препоръчва да минават подобни тестове, Досега бе трудно да се установи кои ДНК молекули са на плода и кои - на майката. Според хонконгските учени обаче геномът на детето можел да бъде идентифициран в кръвта на майката. А това е улеснение за бременните жени в рискова възрастова група, защото за тях рискът детето им да е засегнато от синдрома на Даун (тризомия 21) е по-голям.
"Преди можеха да се търсят следи от едно заболяване, докато сега можем да съставим картина на няколко болести, които са преобладаващи за част от населението", твърди ръководителят на изследването Денис Ло от Китайския университет в Хонконг. Според него досега се смятало, че само част от ДНК на бебето е в майчината кръв. Но се оказало, че цялостният му геном е там и могат да се направят изследвания за наследствени заболявания. 90 на сто от ДНК в кръвта на майката са нейни, а останалите 10 % са на бебето й.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.