Кожата – най-големият орган в човешкото тяло, е щитът, който ни предпазва от всички микроскопични и не толкова микроскопични вредители, които ни заобикалят. Но как да се справим, когато тя страда? Дали заради начина ни на живот, хранене и количествата стрес или поради някакви други неясни причини, все повече бебета имат проблеми с кожата още в първите месеци от живота си.
В следващите редове ще представим атопичния дерматит - един от най-често срещаните дерматити, какво стои в основата на появата му и може ли да бъде преодолян.
Бебето ви е на около 3 месеца и в крайчетата на устните му скоро са се появили сухи, червени петънца. Мислите, че са следствие от триенето на биберона на тези места, но скоро установявате, че подобни сухи участъци има и в сгъвките на лактите и коленете му.
Петънцата стават интензивно червени след баня, а ако пропуснете да намажете мъничето с мляко или олио за тяло, често се пукат и по тях се появяват малки рани. След консултация с педиатъра научавате, че детето ви е с атопичен дерматит, от което следва вие да бъдете поставена на диета (ако кърмите), да смените перилния препарат, да купувате само памучни дрехи и да внимавате със захранването на малчо.
Вие не знаете дали бебето изпитва болка, дали го сърби, дали има нужда от нещо... Искате само неприятните петънца да изчезнат и всичко да върви по старому.
Общо описание на атопичния дерматит (АД):
- Остър или хроничен кожен проблем.
- Обикновено започва в детството.
- Характеризира се със суха кожа и сърбеж; постоянното триене води до увеличаване на възпалението, което от своя страна увеличава болката и сърбежа.
- Често се свързва с лична или генетична предразположеност към АД, алегични ринити и астма.
Какво е добре да знаете:
- АД се проявява по-често при момчетата, отколкото при момичетата;
- Ако родителите имат подобен проблем, вероятността да се прояви и при детето е доста висока (около 60% от възрастните с АД имат деца с АД);
- Среща се по-често при светли бебета с бяла кожа. Характерно за детето с АД е, че е много жизнено, наддава в долните граници, не спи много, има много добре развита фина моторика;
- Ако детето е достатъчно голямо, за да може да се чеше, направете всичко възможно да ограничите това. Най-неприятните усложнения се получават именно при възпаление на раничките;
- Избирате леки памучни дрехи;
- При нужда намалете честотата на къпането (ако състоянието на малкото видимо се влошава при досег с вода) и не използвате измивни средства, които съдържат сапуни;
- АД обикновено се подобрява през лятото и се влошава през зимата. Наблюдавайте внимателно детето, може да предпочита да му е по-хладно и да носи леки дрешки дори през зимата;
- Причина за появата на АД може да е емоционален стрес. Помислете какво може да е отключило това състояние у детето (скандали у дома, тръгване на детски ясли или градина...).
Как да действате:
Не предприемайте лечение на своя глава. Добре би било освен с педиатъра, да се консултирате и с дерматолог, и алерголог. Не е нужно да предприемате веднага медикаментозно лечение. Най-вероятно, ако се касае за бебе на възраст до 1 годинка, ще ви препоръчат да смените козметиката с медицинска, която влияе точно на този проблем.
Следващата стъпка е да ограничите или спрете напълно млечните продукти в менюто си (ако кърмите). Ако решите да спазвате диета е важно да приемате допълнително калций, защото храната ви ще обеднее на този минерал. Имайте предвид, че промяната на хранителния ви режим няма да доведе до рязко подобряване на състоянието на бебето. Трябва да минат няколко седмици, за да видите резултат. При това диетата не оказва влияние при всяка двойка майка-бебе. Няма как да разберете как ще е при вас, ако не пробвате.
Атопичният дерматит се появява най-често в следните зони:
Присъединете се към групата ABCDerm - Азбука на здравата бебешка и детска кожа във Facebook. Тя е посветена на всички бъдещи и настоящи родители, които искат да се погрижат за бебешката кожа днес, за да е здрава и утре.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.