Краткосрочният стрес повишава имунитета

• от

За разлика от хроничния, дългосрочен стрес, краткосрочният засилва имунитета...

За разлика от хроничния, дългосрочен стрес, краткосрочният засилва имунитета, откриха изследователи от Станфордския университет.

Те изследвали ефекта на стреса върху лабораторни мишки. Оказва се, че лекият стрес предизвиква каскада от хормони, които подготвят тялото за "заплахата" от по-сериозни последствия.

В резултат на изследванията станало ясно, че хормонът на стреса в малки количества засилва имунитета, предпазвайки организма от заболявания.

Краткосрочният стрес повишава имунитетаСпоред учените хормонът на стреса в малки количества може да помогне за по-бързо лечение на малки рани или по-лесно възстановяване след пластични операции. Това може да е идеалното лекарство срещу наранявания, инфекциозни болести и бактерии.

Стресът може да поддържа имунната система в постоянна готовност, като увеличава капацитета на човека. Най-важното е тук да внимавате за умереното му количество, защото ако използвате хормона на стреса като вид допинг, може да си докарате сериозно заболяване.

Силната депресия причинява сърдечно-съдови заболявания и проблеми на стомашно-чревния тракт, което подкопава защитните функции на имунната система. /БГНЕС