Край с изгарянето на кожата заради слънцето

• от

Почервеняването, болката и изгарянията след неразумно дълго излагане на слънчева радиация могат да останат в миналото, след като...

Почервеняването, болката и изгарянията след неразумно дълго излагане на слънчева радиация могат да останат в миналото, след като учени наскоро откриха молекула в състава на кожата, която е отговорна за тези реакции.

Блокирането на молекулата TRPV4, която се намира в изобилие в епидермиса, доказано предпазва кожата от зловредните ефекти на слънчевите лъчи.

Според ръководителя на екипа проф. Волфганг Лиедтке, невробиолог от Медицинския университет на Северна Каролина, тяхното откритие създава възможност за въвеждането на нови препарати, които предлагат много по-качествена защита за кожата.

Край с изгарянето на кожата заради слънцето

Повечето кожни изгаряния се предизвикват от ултравиолетовите лъчи тип В или UVB, които са полезни в малки дози и спомагат за синтезирането на витамин D, както и за понижаването на риска от множество инфекциозни заболявания, благодарение на стерилизиращия си ефект.

Въпреки това, твърде дългите излагания на UVB – над 30 минути на ден, увреждат ДНК в клетките на кожата, което драстично увеличава риска от развитие на кожни ракови заболявания.

В лабораторни условия учените са успели да блокират напълно TRPV4 молекулата в кожна тъкан чрез приложно генно инженерство. След като облъчвали нормална и генно-модифицирана кожа с UVB лъчи с еднакъв интензитет и продължителност, учените отчели отлични резултати: нормалната кожа демонстрирала зачервяване, подувания и мехури, нормални за типично слънчево изгаряне, докато специалната кожа, лишена от TRPV4 била само лека раздразнена.

Учените вече тестват с голям успех и мехлем, който се нанася върху вече изгоряла кожа и премахва напълно болката.

Ако тяхната разработка бъде пусната на пазара, ще позволи прекарване на много повече часове под слънцето, без да се стига до изгаряне или опасност от рак на кожата.

Учените отбелязват, че по-продължителен престой на слънце е благоприятен не само за синтеза на витамин D, но още за понижаване на кръвното налягане и риска от сърдечносъдови заболявания.