Космическите боклуци достигнаха критичната си точка

• от

Количеството на боклуците, обикалящи в орбита около Земята, е достигнало "критичната точка" за сблъсъци, които на свой ред ще създадат още отломки, които да заплашват астронавтите и сателитите, показва изследване от САЩ.
Космическите боклуциКоличеството на боклуците, обикалящи в орбита около Земята, е достигнало "критичната точка" за сблъсъци, които на свой ред ще създадат още отломки, които да заплашват астронавтите и сателитите, показва изследване от САЩ.

НАСА се нуждае от нов стратегически план за намаляване на опасността, която създават отработените ракетни секции, ненужните вече сателити и хиляди други непотребни предмети, обикалящи около планетата с над 28 хиляди км/ч, се казва в проучването на Националния съвет за изследвания.

Съветът е една от частните национални академии с идеална цел в САЩ, които предоставят експертни съвети по научни проблеми. Отпадъците в орбита излагат на опасност около 1000 действащи търговски, военни и цивилни сателити в орбита около Земята - част от глобална индустрия, генерирала 168 милиарда долара приходи миналата година по данни на Satellite Industry Association.

Първата катастрофа в Космоса се случи през 2009, когато работещ комуникационен сателит Iridium и неработещ руски сателит се сблъскаха на 789 км над Сибир.
През 2007 Китай разруши един от неработещите си метеорологични самолети като част от анти-сателитен ракетен тест. През юли 2011 са били каталогизирани 16094 обекта с големина 10 см и повече, близо 20% от които са от разрушения китайски сателит. /Ройтерс