Вероятно новороденото толкова ще ангажира съзнанието ти с грижите по отглеждането му, че последното, за което ще мислиш, е контрацепция след раждане.
А такава трябва да започнеш веднага, освен ако не си решила да забременееш повторно докато още се учиш да кърмиш първия си наследник. Но преди да вземеш каквито и да било мерки се консултирай с лекар - методите за контрацепция след раждане не са съвсем същите като методите за контрацепция през останалото време.
Истината е, че за контрацепция след раждането трябва да помислиш по време на бременността или непосредствено след изписването от болницата, преди рутинните задължения и тревогите около благосъстоянието на бебето да са те погълнали изцяло. Защото овулацията ти може да се върне още на втората – третата седмица след раждането, а на някои средства за контрацепция са им нужни няколко седмици, за да действат ефективно.
Какво трябва да знаеш за контрацепцията след раждане?
Току – що родилата жена може да забременее преди още да е настъпил първият й месечен цикъл след раждането - овулацията се случва около 2 седмици преди това. Така, че не е нужно да чакаш менструалния си цикъл, за да се замислиш за контрацепция.
Заблуда е, че кърменето пречи на забременяването. Освен ако не кърмиш бебето си на всеки 4 часа през деня и на всеки 6 часа през нощта, не храниш почти изцяло бебето си с кърма и кърмиш повече от 6 месеца, шансовете да забременееш са доста големи. А дори и в тези случай, гаранция няма.
Първата овулация при жени, които не кърмят, настъпва средно на около 45-ия ден след раждането. Диапазонът на овулация обаче е доста по-широк – между най-рано на 25-ия и най-късно на 72-ия ден.
Жените, които кърмят, не трябва да приемат противозачатъчни хапчета, съдържащи естроген, тъй като той може да повлияе върху качеството на млякото им. За тях най-подходящи са онези, съдържащи само хормона прогестин, за който се смята, че облекчава менструалното кървене, болките и анемията.
Хапчето трябва да се взема в точно опрделен час от денонощието - ако интервалът между 2 хапчета е по-голям от 24 часа, маточният секрет намалява и позволява навлизането на повече сперматозоиди към яйцеклетката.
Засега няма доказателства, че прогестиновото хапче влияе на кърмата, но все пак експертите препоръчват да се изчака до шестата седмица след раждането, преди да се обърнеш към контрацепция чрез прием на външни хормони.
Видове контрацепция след раждането
Видове контрацепция след раждането
Тъй като маточната шийка се разтяга по време на раждането, някои от предпочитаните ти методи за контрацепция трябва да бъдат приспособени към новите й размери.
Тъй като тъканите ти са в процес на зарастване, устройствата, които те предпазват като задържат спермицидите близо до шийката на матката за по-дълго време, могат да предизвикат дразнения.
Така че може би е по-добре да се въздържаш от сексуални контакти поне в първите 6 седмици след изписването, докато обсъдиш със специалист всички възможни методи за контрацепция след раждане.
По начало се смята, че хормоналните методи за контрацепция (хапчета, спирала, имплант, инжекции) са по-ефективни от бариерните методи (прзерватив, диафрагма, спермициди). Но както се казва „за всеки влак си има пътници”. Така че ако едни предпочитат да се доверят на хормонални медикаменти, други продължават да използват стария и доверен... презерватив. Ето и кои са най-популярните средства за контрацепция и как влияят те на оргазнизма ти след раждането.
- Презерватив – най-ефективното средство за предпазване от болести, предавани по полов път. Според проучванията, ако се прилага правилно, едва 2 % от жените, чиито партньори използват презервативи, забременяват през първата година след раждането. Но тъй като много често двойките допускат грешки, тази цифрса нараства на 15 %.
-
Дамски презерватив – изработен от много тънък полиуретан + лубрикант, той се закрепя във влагалището чрез малък пръстен и действа като защитен щит срещу сперматозидите. Може да се постави до 8 часа преди сексуален акт Въпреки че предпазва от болести, предавани по полов път, дамският презерватив не е особено ефективен метод за контрацепция, лесно може да се измести, предизвиква дразнене и алергични реакции. И тук степента на риск зависи от правилното прилагане – между 5 и 21 %.
-
Спермициди – средство за контрацепция под формата на гел, крем, пяна или таблетка, което се поставя във влагалището около час преди полов акт. Съдържащото се в него вещество ноноксинол – 9 разрушава клетъчната мембрана на сперматозоидите, но точно то предизвиква дразнения, алергични реакции и инфекции на пикочните пътища, особено след раждане. Рискът за забременяване е межу 18 и 29 %.
- Диафрагма - изработена от тънка, еластична и мека гума или от силиконов каучук. Поставя се върху маточната шийка, напречно в горния край на влагалището (така че да я покрие) и не трябва да се отстранява поне 6 часа след половия акт. Ако се носи обаче повече от 24 часа, могат да настъпят сериозни вътрешни инфекции. Трябва да бъде предписана от медицинско лице и да бъде изключително хигиенично поддържана. Налага се поставяне на нова след раждане и може да се използва не повече от 2 години без почивка. Рискът от забременяване е между 6 и 16 %.
Има и други методи за контрацепция след раждане (инжекции, импланти, хирургическа намеса), които обаче по един или друг начин могат да окажат негативно влияние върху кърмата (от там върху развитието на бебето), както и върху собственото ти здравословно състояние. Все пак при посещение на гинеколог, се информирай за всички възможни начини за предпазване от забременяване и за техните положителни и отрицателни страни.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.