Контрацепция след раждането

• от

Докато си бременна, забравяш тази тема... Но след раждането е време да помислиш сериозно по въпроса. Много жени са спокойни, че не могат да забременеят, докато кърмят.

Докато си бременна, забравяш тази тема... Но след раждането е време да помислиш сериозно по въпроса.

Много жени са спокойни, че не могат да забременеят, докато кърмят.

Но такива гаранции няма и не бива да разчиташ единствено на късмета си.

Връщането на фертилитета може да стане от 4 до 10 седмици след раждането, или по-късно.

Така или иначе не можеш да знаеш с точност кога ще настъпи овулацията ти и е по-добре да не поемаш излишни рискове.

 Контрацепция след раждането 

Вариантите на контрацепция след раждането

Противозачатъчни таблетки

Те съчетават 2 хормона: прогестoген и естроген, които потискат овулацията. Предимството на този метод е високата му ефективност (при правилна употреба е около 99 %). Но избереш ли го, има много неща, за които трябва да внимаваш. На първо място в никакъв случай не бива да си "изписваш” сама препарат. Не разчитай на съвети на фармацевта, приятелка или прочетенoто по форумите. Имай предвид, че всеки организъм е индивидуален и няма гаранции, че онова, което е добрo за една жена, ще е подходящо и за друга.

Изборът на препарат се прави от лекар след предварителни хормонални изследвания.

Пиенето на таблетки “на сляпо” може да доведе до много неприятни последствия. Задължително трябва да съобщиш на лекаря си, ако кърмиш (в този случай не можеш да приемаш противозачатъчни, тъй като ще проникнат в организма на бебето чрез млякото), носиш контактни лещи, пушиш или пиеш други лекарства. Тези неща са описани подробно в листовката, която задължително трябва да запазиш, защото най-вероятно ще ти потрябва в определена ситуация (забравено хапче, объркана схема и пр.).

Ако все пак си се спряла на варианта противозачатъчни, спазвай стриктно схемата на приема и прави задължителните почивки на всеки 6 месеца (или срока, посочен в упътването), спазвай препоръките на лекаря си, и бъди готова да посрещнеш страничните действия (главоболие, болки в гърдите, интерменструално кръвотечение...), а при остра реакция не прекратявай приема, но веднага се обади на своя лекар. Той ще те посъветва най-правилно.

Имай предвид също, че някои антибиотици (и други лекарства) отслабват действието на контрацептивните таблетки. Същото се отнася и за някои заболявания (стомашно-чревните неразположения).

В случай, че не кърмиш и желаеш да използваш този метод на контрацепция, това може да стане най-рано четири месеца след раждането.

Презервативи

Може би това е най-лесният и безвреден начин за предпазване от бременност в периода след появата на бебето (както и единствената бариера срещу полово предавани болести).

При правилна употреба също е високоефективен (дава сигурност около 98 %). Това не може да не ни накара да се запитаме, ако кондомите бяха толкова надеждни, защо изобщо има други методи за контрацепция?

Защото колкото и предимства да има даден метод, той винаги има и недостатъци.

След раждането жената може да изпитва дискомфорт при употребата на презервативи, заради чувството на сухота, но и за това си има решение: лубриканти. Те обаче трябва да са на водна основа, за да не повредят презерватива.

Вътрематочна спирала

Представлява малко Т-образно парченце пластмаса, съдържащо метал (мед, злато, сребро) или хормон за предпазване от бременност.

Поставя се в матката от гинеколога, където може да остане до няколко години при задължителни редовни наблюдения.

Този метод не е подходящ за нераждали жени и жени с обилен и болезнен цикъл. Видът на спиралата се избира според индивидуалните особености на организма ти.

Спермициди

Към тях спадат различните гелове, пяни и кремове, които убиват сперматозоидите. Поставят се около 15 минути преди половия акт и действат 1 час. Поради ниската си ефективност се препоръчват само като допълнително средство за защита.

На пазара се предлагат и други средства за предпазване от нежелана бременност като свещички, които се поставят във влагалището, специални песари, които се имплантират в кожата от лекар и се сменят веднъж на 3 години, диафрагми, лепенки и други все по-нови варианти за контрацепция, но те все още нямат широко приложение. В процес на разработка са и мъжки контрацептивни таблетки.

Нужно е да знаеш...

  • Спешна контрацепция

Тя се прилага само в краен случай - до 72 часа след рисковия контакт, и дава около 97 % сигурност (колкото по-рано се изпие хапчето, толкова по-голям е шансът да подейства ефективно). Недостатък са множеството странични ефекти и затова в никакъв случай не може да се използва като постоянен метод на контрацепция.

  • Запомни!

Независимо на кой контрацептивен метод ще се спреш, трябва да премислиш внимателно плюсовете и минусите, да прецениш дали именно това е подходящият вариант за теб (ще можеш ли да взимаш хапчета всеки ден и да ходиш редовно на прегледи и т.н.). Избереш ли дългосрочна контрацепция с таблетки, това означава редовен прием по едно и също време месеци наред, а поставиш ли спирала, трябва да си наясно, че отново се налага наблюдение и периодичното й подменяне. И не на последно място – прецени добре кое отговаря на финансовите ти възможности.