Конюнктивит

• от

За съжаление се среща и при съвсем малки бебета, при дечица, които са проходили и пипат навсякъде, както и при по-големи, посещаващи ясли и детски градини. Най-общо казано конюнктивитът представлява възпаление на слизестата обвивка на окото.

За съжаление се среща и при съвсем малки бебета, при дечица, които са проходили и пипат навсякъде, както и при по-големи, посещаващи ясли и детски градини. Най-общо казано конюнктивитът представлява възпаление на слизестата обвивка на окото.
Децата започват да изпитват нарушения в съня и апетита, стават капризни и често си търкат очичките. При такива случаи трябва задължително да се обърнеш към педиатъра и в никакъв случаи да не предприемаш самолечение.

Какви са проявленията
Сутрин очичките са гурелясали и слепнали
Клепачите оттичат
Образуват се жълтеникави корички
Може да се появи лека гнойна секреция
Детето е нервно
Очите се зачервяват

Варианти
В зависимост от причината могат да се наблюдават различни форми на конюнктивит, но най-общо могат да се обобщят в следните групи:

Бактериален – най-често срещаната форма при децата. Може да достигне до епидемичен размер, особено в яслите и градините. Детето може да се зарази от по-големите и да го предаде на останалите от групата си. Бактериалната форма се поражда от стафилококи, пневмококи, стрептококи, гонококи и други. Може да бъде и съпътстващо състояние на основно заболяване, като дифтерия например.

Вирусен – причинява се от различни вируси, включително о и от най-често срещаните, стандартни форми, които водят до остри респираторни заболявания и от вирусния херпес.

От хламидии – мънички бактерии, които живеят в клетките на човека. Този микроорганизъм поразява различни системи и органи и може да предизвика и конюнктивит.

Алергичен – може да се породи вследствие на алергична реакция от различен дразнител – цветен прашец, домашен прах, аромати, битова химия.

Бактериалната форма обикновено е съпроводена със сълзене, зачервяване и болка. Вирусната по принцип поразява първо едното око. Тези форми са силно заразни и се пренасят лесно при контакт с хора.

Начин на заразяване
Бебето може да се зарази още при раждането си.
По въздушно капков път – когато се намира в стая с болен от остро респираторно заболяване, вирусна инфекция или ангина, който кашля и киха.
Заразата се предава лесно по въздуха или при контакт с възрастния или с друго болно дете. Понякога е достатъчно дори да хванеш детето за ръка, за да го заразиш.

Какво можеш да направиш
На първо място е лекарската намеса. Още щом забележиш изменения, сълзене, зачервяване и подуване, трябва да се обадиш на педиатъра на детето. Ако не можеш веднага да се свържеш с него и да отидеш на преглед, има начин да окажеш нещо подобно на първа помощ в случая.
Нужно е през един или два часа да промиваш и двете очи с памуче, напоено с топъл 2% разтвор на борна киселина (половин лъжица от праха се разтваря в чаша вряща вода). Ако нямаш под ръка такова средство, с успех можеш да промиваш с настойка от лайка или със сребърна вода, което е идеално за лекуване на това състояние. Отварата от лайка се приготвя като залееш две чаени лъжички от билката с четвърт чаша кипяща вода. Покрий съда и изчакай пет минути. След това прецеди и използвай за промивки. За всяко око използвайте нов тампон.
За да поставиш успешно капки детето трябва да наведе глава назад, а ти леко да дръпнеш надолу долния клепач. След това бързо капваш предварително приготвеното лекарство или билка.
За да избегнеш инфекция и на здравото око, използвай различни пипети за двете или се постарай изобщо да не докосваш края й до повърхността на лигавицата.
В този период е нужна и повишена хигиена. Редовно миене на ръцете и ежедневна смяна на спалното бельо, особено на калъфа на възглавницата.

Профилактика
Нужно е спазването на добра хигиена. Редовно миене на ръцете и никакво търкане на очичките с мръсни крайници. Ако има по-голямо дете, което е болно, следва веднага да отделиш малкото в друга стая и да внимаваш да нямат контакти.
За съжаление не можеш да опазиш чедото си от всичко, а и прекалената хигиена е не по-малко вредна. Затова просто следи него и всички членове на семейството и при първите признаци вземи мерки.