Изумително е колко често може да боледува малкото ти съкровище. Вместо да се притесняваш и да гадаеш дали поредната кашлица е симптом на обикновен грип, виж тази статия. От нея ще разбереш как да разпознаеш видовете кашлица и как да се погрижиш за детето.
Лаеща кашлица
Малкото ти съкровище е заспало със запушено носле, но има спокоен сън. Внезапно го чуваш как се дави от „лаеща“ кашлица и не може да си поеме въздух. Дишането му е затруднено поради оток на лигавицата на гръкляна и може да се стигне до задушаване. Мъникът те гледа уплашено.
Каква е възможната причина?
Лъжлив круп (дифтерия). Това е заболяване, което протича с оток на тъканите, намиращи се под гласните връзки на гръкляна. То се случва най- често в периода между октомври и април и засяга деца от 6 месеца до 6 години. В едни случаи заболяването започва внезапно, нощем, при напълно здрави дотогава деца. В други случаи то се появява в хода на остра инфекция на горните дихателни пътища (най-често грип). Издайната кашлица обикновено се успокоява през деня и се завръща в няколко последователни нощи. Заболяването може да причини и остро свирещо хриптене при всяко вдишване на детето.
Решение:
Когато отрочето ти се събути с тази кашлица увий го добре и го изведи навън. Свежият и по-хладен въздух ще му помогне да прочисти дихателната си система. Или пусни душа с гореща вода в банята и постойте с малкото 15-20 минути. Помага и ако му сложиш овлажнител в стаята. Ако детето ти има големи трудности с дишането извикай Бърза помощ.
Влажна кашлица
Детето кашля и има храчки, нослето му тече, гърлото му е сухо, очите му са воднисти и няма апетит.
Каква е възможната причина?
Простудно заболяване, което може да продължи една-две седмици, въпреки че е най-обострено и заразно в първите дни. Децата си лепват средно между 6 и 10 такива всяка година.
Решение:
Тъй като простудните заболявания се причиняват от вируси срещу тях антибиотиците не са ефективни. Задължително се обади на педиатъра, ако детето ти има няколко последователни дни сополи със зеленикав цвят и го тресе. Това може да е признак на бактериална инфекция на синусите. Ако рожбата ти е все още малка, за да си издуха нослето, използвай специална помпичка за целта. Трябва ти още и физиологичен разтвор. Почистването на носната кухина ще облекчи кашлицата. Ако използваш овлажнител или изкъпеш малкото в добре затоплена баня, това също ще помогне. Същото се отнася и за вдишването на пари от лайка. Добре да се консултираш с педиатъра преди да дадеш каквото и да е лекарство.
Суха кашлица през нощта
Малкото има продължителна кашлица (може да трае с месеци) без храчки. Тя се влошава, когато то скача и тича.
Каква е възможната причина?
Астма. Това е хронична болест, при която се получават бронхиални спазми, увеличен бронхиален секрет и оток на бронхиалната лигавица. Въпреки че много родители мислят, че признак на астмата е хриптене по време на дишане, много често тя се проявява само със суха кашлица. Секретът в дробовете на малкото го дразни и предизвиква кашлицата. Тя може да се появи и когато детето спортува, при настинки, при вдишване на студен въздух.
Решение:
Веднага заведи детето на лекар, ако заподозреш симптоми на астма. Специалистът ще го прегледа, за да изключи възпалително заболяване. Ще му бъде направена и снимка на дробовете добре е също да кажеш на лекар дали в рода си имате астматици. За по-леките случаи на астма на малчуганите се изписват специални инхалатори, когато го облекчават дишането им по време на пристъп. Ако случаят е по-тежък лекарите назначават специални лекарства. Обади се на Бърза помощ, ако малкото има силен пристъп и не може да диша.
Мъчителна кашлица
За първи път през живота си твоето дете няма сили за игра. То има лека, дрезгава кашлица, като и висока температура, болки в мускулите и запушен носле.
Каква е възможната причина?
Грип. Това е вирусно заболяване, което атакува дихателната система. При децата грипът има дълъг инкубационен период. Те могат да си го носят със дни и да заразят други деца или възрастни.
Решение:
Дай на малкото много течности, както и лекарство за сваляне на температурата. Следващата година направи на детето противогрипна ваксина.
Хриптяща и клокочеща кашлица
Детето ти е настинало от няколко дни и сега към неразположението му се е добавил и стържещ, свирещ звук. Изглежда, че не диша нормално и гърлото му е раздразнено.
Каква е възможната причина?
Бронхит. Това е инфекция на бронхите, които са най-малките въздушни тръбички в дихателната система. Когато те се подуват и се пълнят със секрет детето има трудности с дишането.
Решение:
Веднага се обади на педиатъра, ако малкото не може да диша и не можа да поема течности. При по-малките деца не се препоръчва да се прави рентгенова снимка на дробовете. Лекарят ще прегледа мъничето и ще му назначи лечение. Детето трябва да си почива и да поема много течности. Повечето деца не се нуждаят от специални медикаменти. Ако се наложи детето ще бъде прието в болница, за бъде поставено на кислороден апарат и ще му се дадат лекарства.
Магарешка кашлица
Твоето съкровище има къси кашлични тласъци, следващи един след друг, така че не може да си поеме въздух и посинява. След това то поема звучно въздух (като магаре, откъдето и наименованието "магарешка" кашлица). Следва нова серия откъслечни кашлични тласъци. В края на пристъпа изтощеното мъниче се опитва да изхвърли от гърлото си събралия се секрет във връзка с което най-често повръща. Целият пристъп трае от една до една и половина минути. В някои случаи кашличните пристъпи могат да бъдат многобройни - до 30 - 40 в денонощие.
Каква е възможната причина?
Магарешката кашлица често е симптом на коклюша (у нас тази болест се среща рядко, заради задължителната ваксинация против него). Това е остро инфекциозно заболяване, което се среща най-често при деца под 4-годишна възраст. Могат да заболеят и новородени, както и възрастни. Ако имаш съмнения, че малкото страда от това заболяване не го извеждай навън и не го събирай с други деца. Обикновено болестта най- лесно се предава в началния си стадий. Подобно на коклюша, но по-леко протича заболяването, което се нарича паракоклюш. Някои вирусни заболявания също могат да протекат с коклюшоподобна кашлица.
Решение:
Задължително заведи малкото на преглед. Ако той потвърди, че става въпрос за коклюш малчуганът ще бъде изолиран за 30 дни и състоянието му ще се следи стриктно от специалист.
Чай от медицинска ружа с противовъзпалително и отхрачващо действие
1 ч.л. корени от мед. ружа се залива в 1/4 л. студена вода и се оставя половин час да престои, като периодично се разбърква. Прецежда се. На малки деца се дава по 1 с.л. на час а на по-големи половин до 1 чаша 3-4 пъти на ден.
Чай от копър с отхрачващо действие
В 1/4 л вряща вода се слага 1/2 - 1 ч.л. копър /счукан/. Оставя се покрит за 10 мин. и се прецежда. На кърмачета се дават 3-5 ч.л. преди хранене а по-големите деца пият половин до 1 чаша 2-3 пъти дневно. Чаят улеснява отделянето на слуз при кашлица. Използва се срещу образуване на газове, деца с лениви стомаси, колики.
Чай от подбел при суха и дразнеща кашлица
1-2 ч.л. листа от подбел се заливат с 1/4 л. вряща вода, оставя се 10 мин да престои покрита и се прецежда. На кърмачета и малки деца се дава по 3-5 пъти на ден по 1 с.л., а на по-големи деца пият половин до 1 чаша 3 пъти на ден. Чаят се използва при бронхити, зяадух при бронхиална астма и при заболявания на стомашно-чревният тракт и пикочните пътища.
Чай от анасон при ангини, ларингити, бронхити, фарингити
При кърмачета - половин чаена лъжичка семена се кипва в 1/4 л. вряща вода, оставя се 10 мин да престои и се прецежда. Дават се 3-5 ч.л. преди хранене. За по-големи деца се използва 1 - 1.5 ч.л. и се дава половин до 1 ч.чаша 2-3 пъти на ден. Чаят се използва срещу образуване на газове, при оплакавния в стомашно чревния тракт и за стимулиране секрецията при кърмачки.
консултант: д-р Пламен Масларски, педиатър, Многопрофилна болница „Вита“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.