Колко голяма е детската порция?

• от

Количеството храна, което изяжда детето, е важен фактор за правилното му развитие. Но знаеш ли колко точно трябва да е детската порция? Как да си сигурна, че не прехранваш мъника или обратно – получава твърде малко?

Количеството храна, което изяжда детето, е важен фактор за правилното му развитие. Но знаеш ли колко точно храна трябва да съдържа детската порция? 

Как да си сигурна, че не прехранваш мъника или обратно – получава твърде малко? 

Обикновено децата не остават гладни – дори често консумират повече от необходимото през деня. В много случаи това става безразборно и така нямаш реална представа колко точно е изяло малкото ти момиченце или момченце.

Затова още сега се откажи от солетките, кроасанчетата и десертчетата в удобни опаковки, които даваш по всяко време (или при поискване) и въведи ред в хранителния режим на малкото.

Само така ще си сигурна, че получава здравословното меню, от което се нуждае.

Свободен режим или строг контрол?

Някои специалисти препоръчват свободното хранене, при което малкото само определя какво да се яде и в какви количества. Предимството на този хранителен режим е, че е според индивидуалните нужди на детето. Но при неправилното му прилагане съществува опасност от прехранване или недохранване, създаване на вредни хранителни навици и т. н. Най-важно е да не се стига до крайности. Наблюдавай количеството на поетите храни и дали то съответства на нормите. Ориентири за това могат да бъдат теглото на детето и здравословното му състояние.

Добрите навици

  • Всеки ден на масата пред малчугана трябва да присъстват разнообразни плодове и зеленчуци, като част от тях се дават в прясно състояние под формата на салати и десерти.
  • Опитай да придадеш примамлив вид на полезните храни, които хлапето отказва да похапва.
  • Нека привикването към нови хранителни продукти става постепенно, без да се заостря вниманието върху тях.
  • Тактично въвеждай полезните храни, без да го лишаваш от любимите, като се постараеш да изглеждат добре на външен вид. Можеш да ги сравниш с нещо, което детето обича (например ябълката прилича на топката, с която играе всеки ден). Така ще предизвикаш интереса му да опита всичко, което му предлагаш.

Нужно е да знаеш...

Препоръчителни количества на необходимите хранителни продукти (в грамове на ден)

  • Млечни продукти: 20 г (1-3 г.); 25 г (3-6 г.)
  • Месо, месни продукти: 55 г (1-3 г.); 65 г (3-6 г.)
  • Масло: 10 г (1-3 г.); 14 г (3-6 г.)
  • Хляб: 80 г (1-3 г); 130 г (3-6 г.)
  • Зърнени продукти за закуска (мюсли): 15 г (1-3 г.); 20 г (3-6 г.)
  • Пресни зеленчуци: 200 г (1-3 г.); 240 г (3-6 г.)
  • Пресни плодове: 200 г (1-3 г.); 220 г (3-6 г.)
  • Натурални сокове, компоти и др.: 50 (1-3 г.); 80 (3-6 г.)
  • Препоръчителни количества за закуска, обяд и вечеря (за 2-3-г. дете)

Колко голяма е детската порция?

Примерна закуска (1 порция): 40-60 г хляб, 5 г масло, 20 г настърган кашкавал, 1 мандарина

Примерен обяд (1 порция): супа – 50 мл; ястие с месо - 120-150 г; салата – 30-40 г; ½ -1 фил. хляб; плод – 100-150 г

Примерна следобедна закуска (1 порция): десерт (пр. крем) – 250-300 г; плод – 100-120 г

Примерна вечеря (1 порция): - зеленчуково ястие – 120 -150 г; салата – 30-40 г; млечен десерт – 150-200 г; хляб – ½-1 фил.

Съветите на специалиста

д-р Антоанета Антонова, педиатър, зам. председател и ВО на Националното сдружение на педиатрите-специалисти от извънболничната помощ:

Доказано е, че 1/3 от хората с наднормено тегло са били „пълнички“ още като малки, затова профилактиката на този проблем трябва да започне още от най-ранна детска възраст. Системното прехранване  води до промени във въглехидратната и мастната обмяна. Настъпва почти петкратно увеличение на мастните клетки, което се запазва за цял живот. Когато поставим детето на диета, тези клетки се изпразват от мастното си съдържание и то отслабва. Но те остават там и чакат момента, когато отново ще бъде увеличен хранителния внос и те ще се изпълнят с мазнини.
Резултатът е ясен - детето напълнява.

Затова най-важното е да не го прехранваш и да не позволяваш на тези мастни клетки да се образуват. Трябва да се избягват храните, богати на животински мазнини и захари. Внимавай и с количеството сол, което използваш по време на готвене.
Всеки ден малкото трябва да приема мляко и млечни продукти и, разбира се, плодове, плодови сокове и зеленчуци.