Колит при децата

• от

Колит се нарича възпаление на дебелото черво (или на неговата лигавица), което се среща както при децата, така и при възрастните.

Колит се нарича възпаление на дебелото черво (или на неговата лигавица), което се среща както при децата, така и при възрастните. При децата обикновено това състояние е хронично и е известно с термина улцеративен колит.

Състоянието протича болезнено и продължително, съпроводено със специален хранителен режим, който да избягва дразненията на стомашно – чревния тракт и който  да осигурява на организма необходимите течни и хранителни вещества, изгубени в процеса на боледуване.

Ето какво най-общо трябва да знаете за колита при децата.

 Колит при децата

Дебелото черво отговаря за събиране и съхранение на отпадъчните вещества от храносмилането. Преди това храната се преработва в стомаха до течна каша, която преминава през тънките черва, където тялото абсорбира необходимите хранителни вещества за нуждите си. Остатъчната течност навлиза в дебелото черво и се смесва със соковете и бактериите, които се намират там.

Вътрешната лигавица на дебелото черво влиза в контакт с течността и усвоява водата и химичните вещества в нея, необходими за втвърдяване на изпражненията и изхвърлянето им. Но ако нещо в процеса не протича праволинейно (например кръвоснабдяването по артериите, които доставят на дебелото черво кислород и хранителни вещества и по вените, които служат за изтичането на въглеродния двуокис и млечната киселина от него, не е достатъчно) или съществуват болестотворни причинители във вътрешната среда, настъпва възпаление и се появяват симптомите на определен вид колит.

Колит при децатаВ зависимост от това коя част от дебелото черво засяга възпалението (дали  цялото черво или само вътрешната му лигавица) се различават остър колит и хроничен (улцеративен) колит. Острият колит обикновено преминава за 7 до 10 дни, след като се установи основното инфекциозно и паразитно заболяване, причинило възпалението. Децата с хроничен колит обаче са изложени на риск от дефицит на хранителни вещества и забавяне на растежа и развитието. При тях най-често се забелязва умора, загуба на енергия и рязко отслабване.

Съществуват множество причинители на възпаление на дебелото черво, които могат да доведат до едно от двете състояния – остър или хроничен колит. Най-честата причина са инфекции на базата на бактерии като Ешерихия коли, салмонела и  шигела, които попадат в организма на децата чрез не добре обработени хранителни продукти, чрез контакт с мръсна вода или с животни – преносители (като костенурки и гущери).

Колит може да възникне и на базата на генетичен дефект (при който кръвта не достига правилно до червата), вследствие приемане на определени антибиотични медикаменти, на неправилен хранителен режим, дори на алергични реакции и простудни заболявания. 

Симптоми на колит при децата

Симптоми на колит при децата

Въпреки че съществуват различни форми на колит, симптомите при всички тях са сходни.

Най-често и показателно оплакване е диарията, предизвикана от допълнителното количество сокове, които произвеждат червата и които причиняват струпване на клетки и слуз.

Колит при децата

Децата с колит обикновено се оплакват и от болка и подуване на корема,  кръв в изпражненията. Понякога това може да бъде съпроводено с треска, повръщане, загуба на тегло, загуба на апетит и усещането за постоянно „движение” в червата.

Повръщането и диарията могат да доведат до дехидратация и електролитен дисбаланс в оргазнизма (натрупване или недостиг на натрий). При тежки случаи, кървенето може да доведе до анемия. Все пак трябва да знаете, че се наблюдават малки разлики в симптомите при остър колит и хроничен колит. Ето какви са те.

Колит при децатаПри остър колит болката е силна и остра, съпровождаща хода на дебелото черво и предизвикваща честа нужда от облекчаване. Появява се диария, много често с кръв и слуз. Детето вдига температура около 38 градуса Целзий, чувства се отпаднало и обезводнено, езикът е сух и зачервен, а кръвното налягане се повишава.

При хроничен колит болката варира по сила, продължителност и локализация и се усилва непосредствено преди облекчаването. Усеща се подуване и тежест в корема, къркорене на червата поради образуване на олямо количество газове, а резултатът може да е или диария, или запек, в зависимост от начина на живот.

Диагностицирането на колита се прави въз основа на наблюдаваните симптоми и на няколко лабораторни изследвания.

Взима се проба от изпражненията, за да се установи наличието на бактерии в организма, а за да се потвърдят съмненията за заболяването, се прави ендоскопски преглед за директен оглед на червата. В някои случаи се взимат проби от тъканите за биопсия, измерват се хемоглобинът и степента на възпалението в организма.

Лечение на колит при децата

Лечение на колит при децата 

Обикновено опорната точка при лечение на колит е хранителният режим.

Поставянето на детето на течна диета ще позволи на дебелото черво да си почине, тъй като течностите се абсорбират в стомаха и не преминават към дебелото черво за допълнителна обработка.

Позволява се консумацията на пюрета (от картофи, овесени ядки, шипки, ябълки, моркови, оризова каша, тиква, нишесте, яйчен белтък) и на леки чайове, и се забранява консумацията на месо, мазнини от животински, млечен и растителен произход.

Колит при децата

Хидратацията също е задължителна част от лечението на колита, тъй като  детето губи значително количество течности от движението на червата при всяка диария. Ежедневната доза течности до този мномент трябва да бъде значително увеличена, в противен случай ще настъпи обезводняване, което пък ще увеличи пристъпите на болки и спазми.

Освен общите методи на лечение на колит, се прилагат и по-тясно споциализирани, които вече зависят от причинителя.

Острият колит, предизвикан от инфекция, обикновено е локализиран и в случая най-важно е да се поддържа правомерната хидратация на организма чрез перорални разтвори и интравенозни вливания. Болката обикновено се облекчава с болкоуспокояващи средства.

Хроничният колит обаче изисква намесата на специалисти от различни медицински звена, които се грижат да намалят възпалението в червата, като същевременно следят за спазване на подходящия хранителен режим и за поддържане на нормалните растеж и развитие на малкия пациент.