Коликите не са болест. Но за около 80% от кърмачетата това е едно неизбежно страдание на напасване на организма и храносмилателния тракт на бебето към обстановката извън корема на мама.
Обикновено започват през първите 1-2-до 3 седмици след раждането и продължават до около третия месец на бебето.
По своята същност коликите представляват подуване на коремчето, което причинява много силна болка. Счита се, че момченцата страдат по-често от тях, отколкото момиченцата. Ако коликите продължат след четвъртия месец на бебето, може би става въпрос за здравословен проблем.
Как се проявяват?
Бебетата плачат след хранене и трудно могат да бъдат успокоени. Често коремчето им е твърдо на пипане и надуто. Болките се проявяват по едно и също време на деня, обикновено късно следобед или вечерта и траят около 3 часа.
Няма как да сбъркаш коликите с друг проблем – бебето плаче неутешимо и няма никакво съмнение, че причината е именно болка. То присвива крачета към коремчето си, а юмручетата са свити, лицето червено. Състоянието се облекчава при изхождане или при оригване.
Какви са причините за коликите?
1.Погълнат въздух – при плач или при поглъщане на кърмата/млякото.
2.Движения на червото – съществува предположение, че движението на червата предизвикват спазмите. Необходимо е време на стомашно-чревния тракт, за да се пренастрои към новата храна, която е различна от тази, която бебето е получавало през 9-те месеца в утробата.
3.Начинът на хранене - какво количество, с каква скорост и на какъв интервал бебето поглъща храната.
4.Хранителен режим на майката – някои храни като лук, чесън, зеле, боб, леща, царевица, газирани напитки, кофеин, прясно мляко и други млечни продукти, фъстъци, цитрусови плодове, ядки, броколи, домати, както и силно пикантни храни оказват влияние върху появата на газове и подуване на корема.
5.Неспокойствие – след раждането светът на бебето се променя коренно и е необходимо време, за да привикне с новата обстановка – светлина, шум, студ, глад. Понякога вечер бебето просто се чувства изморено от всичките изживявания и е изнервено и уморено. Притесненията на майката също оказват влияние, защото се пренасят върху бебето – то добре усеща кога мама е спокойна.
Как можеш да облекчиш страданията на малкото човече?
Понеже причините, които могат да предизвикат колики са много различни, то е трудно да се намери универсално средство, което да помогне в тази ситуация:
- Масажиране на коремчето – това помага за облекчаване на болката. Движението на ръката е по посока на часовниковата стрелка, в областта на пъпчето. Така излишният въздух се насочва в правилната посока за изход. В комбинация с масажа може да се използва втриване на масажно бебешко олио или лосион.
- Носенето в поза „летене на самолет“ понякога може да сътвори чудеса. С ръка се придържа коремчето носенето/люлеенето по този начин успокоява бебето.
- Къпане, налагане на бутилка с топла (внимание – не гореща!) вода, предварително затоплена кърпа с ютия;
- Гимнастика на крачетата – сгъване в посока към коремчето;
- Подръж бебчето изправено след всяко ядене – коремчето му да се допре до гърдите ти, а главичката до рамото и лекичко го потупвай по гърба. Така ще му помогнеш да се оригне по-лесно;
- Консумирай различни храни в периода на кърмене – така ще установиш дали някои действат по-успокояващо или по-дразнещо за малкото стомахче;
- Слушането на нежна музика също действа успокояващо;
- Позата при кърмене – старай се бебето да захване максимално от ареолата на гърдата ти и да не се просмуква въздух, докато суче. Същото се отнася и до храненето с биберон – леко повдигни бебето и използвай специални шишета, разработени точно за да не пропускат въздух при смучене. Силиконовият накрайник трябва винаги да е пълен с течност.
- Ако усетиш, че по време на хранене бебето е погълнало въздух, направи малка пауза и му помогни да се оригне.
- Храни малкото на по-малък интервал – така няма да се налага да смуче лакомо и ще поглъща по-малко въздух.
- Прибягвай към капките против колики, ако другите методи на успокояване не помогнат.
Не се притеснявай, че ще разглезиш бебето, ако реагираш на всеки негов плач и го гушкаш. В тази ранна възраст това е най-необходимото лекарство и успокоение за него – да чувства топлината и близостта на мама.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.