Коликите са често срещан стомашен проблем през първите месеци от живота на новородените. Истинско мъчение както за бебето, така и за мама и тате. Периодът все пак минава, но е важно да си добре информирана, за да помогнеш на мъничето.
В тези трудни месеци всъщност се осъществява колонизацията на стомахчето с микроорганизми. Особеностите на стомашната микрофлора играят важна роля за появата на коликите, като изменя метаболизма на въглехидратите и мастните киселини.
Американски учени са изследвали особеностите на стомашната микрофлора у деца, хранени с кърма и са отбелязали повишено ниво на бактерията клебсиела у тези, които страдат от колики. Докладът за изследванията на сътрудниците към Центъра за наука и здраве към Университета в Тексас са публикувани в списание „Journal of Pediatrics”.
Според изследователите коликите могат да бъдат предизвикани от бактериално възпаление, в следствие дисбаланс в стомашната микрофлора. За да проверят хипотезата си, учените са взели проби от бебетата, от газовия състав на издишания от тях въздух, от изпражненията им, както и други данни, от които може да се докаже наличието на стомашно възпаление. В хода на изследването е установено, че в пробите от децата, страдащи от силни колики има повишено наличие на бактерия от рода на клебсиелата, а също и вещества, които свидетелстват за наличието на възпалителни процеси в стомахчето им. Аналогична картина се наблюдава и при възрастни индивиди, болни от възпалителни заболявания на стомаха.
Един от изследователите – професор Марк Роудс, смята че въпросните бактерии могат да предизвикат нежелани реакции, които да доведат до по-сериозни заболявания, като болестта на Крон или други по-тежки възпалитени заболявания. Според него са нужни още сериозни и задълбочени изследвания, за да се достигне до ефективно лечение на коликите чрез нормализиране на стомашната микрофлора.
За съжаление, колики се наблюдават през първите няколко месеца от живота на бебетата в над 70% от новородените. В над 50% от случаите, колики се получават спорадично и след края на третия или четвъртия месец.
Според някои от най-разпространените теории за появата на коликите е функционалната незрялост на нервно мускулния апарат и способността за преработка на веществата на стомаха. В резултат на това стомахчето се подува и се получават мускулни спазми.
Лечението при кърмачетата може да се извърши поетапно. Като начало е важно да обърнеш внимание на психоемоционалното състояние на майката и семейството. Понякога честите колики се явяват реакция на неблагоприятна семейна среда, важното е у дома да е спокойно, да цари атмосфера на любов и радост от присъствието на бебето, а не напрежение и нерви.
Важно е и майката да е наясно как правилно да поставя детето на гърдата, защото ако то не бъде поставяно добре, възможно е да поема повече въздух, да гълта на големи глътки и това също да доведе до болезнено то състояние. Друго важно правило е детето да суче колкото иска дълго и на какъвто интервал то само определи. Това минимизира шанса за появата на силни колики.
При хранене с изкуствени млека е важно да избираш такива, които са много качествени, предназначени за деца с чувствителен стомах или алергии. Ако коликите са много силни и болезнени, може да използваш специални лечебни смеси, с които детето се изхожда по-добре и облекчава стомахчето си. Важното е и да не го прехранваш, защото с изкуствено мляко това лесно може да се получи.
След хранене непременно подръж бебето изправено или под наклон в течение на около десет или петнадесет минути, така че да може да извади излишния въздух, поет по време на хранене.
При кърмените деца е важно мама да се храни пълноценно и със здравословна храна, да избягва тези продукти, които способстват за образуването на газове. Може да се възползваш от предложенията на хомеопатията и билколечението, които предлага много лесни и безопасни варианти за справяне с коликите.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.