Често проявите се бъркат с алергия или шарка, но всъщност детето има Коксаки вирус. Какво трябва да знаеш за него?
Вирусът Коксаки, често още наричан „Синдромът ръка-крак-уста“, е заразно вирусно заболяване, което най-често се среща при деца на възраст от 1 до 7 години. В много случаи първото мнение е, че малкото има алергия или шарка, тъй като класическите прояви на този вирус са много сходни с тези болести.
Симптоми при Коксаки вирус
По правило болестта започва с висока температура (до 39 градуса), която възниква без някакви особени катарални прояви. След известно време детето започва да се оплаква от болки в гърлото, слабост, понякога се появява гадене и кашлица. Два-три дни след началото на заболяването родителите могат да забележат по кожата на малкото обрив, представляващ малки, червеникави петънца с диаметър 1-2 милиметра. Той се появява най-вече около устата на детето, на стъпалата и дланите. Затова и синдромът се нарича „Ръка-крак-уста“. Също така може да забележиш малки язвички и червени петънца в устата на детето. Често те сърбят, затова мъникът може да отказва да се храни и да се оплаква, че му се гади. Обривът понякога, макар и рядко, се разпространява и към лигавицата на гърлото.
Диагноза
Тя се поставя въз основа на клиничен преглед, лабораторни изследвания, които обикновено са нор мални, а при тежки случаи и по епидемиологични показания. Със сигурност се потвърждава чрез изолиране на вирусите от носоглътката, кръвта и изпражненията или изолиране на антитела в кръвта и тяхното четирикратно нарастване за 14 дни.
Обривът
Както вече споменахме, този вирус е много заразен. Предава се както по въздушно-капков път, така и при тактилни контакти. Така че ако в семейството се е разболяло едното дете, то найвероятно това няма да подмине и другите деца в дома. Сред възрастните също са възможни случаи на зараза, но често тя протича без обрив по кожата, а само с висока температура, слабост и болки в гърлото.
Профилактика и лечение
Сезонът, в който най-често възниква заболяването, е есента, а най-рядко – през пролетта. Но, разбира се, и през другото време на годината не е изключено да се обзаведете с този неканен гост. Някакви по-особени профилактични мерки, които да вземеш, за да предотвратиш неприятностите, не съществуват, а степента на опасност от зараза по време на епидемия е достатъчно висока, особено ако детето не е боледувало от вируса на Коксаки нито веднъж досега. Не бива да пропускаш, че дори малкото да е преминало веднъж през това препятствие, това няма да му изгради траен имунитет и да го предпази от повторно заразяване. Добрата новина е, че вторият път болестта ще протече сравнително по-леко.
Лечение
Като цяло лечение на самия вирус не се прилага. Предписват се лекарствени средства, понижаващи температура, спрейове за носа и устната кухина, а ако обривът предизвиква сърбеж – и антихистаминови противосърбежни препарати за мазане. Детето трябва да поема повече течности, за да не се дехитратира, да се подпомогне извеждането на токсините от организма и да се понижи температурата. Вълшебно лечение за това заболяване не съществува, а болестта отминава за около 10-14 дни, като инкубационният период обикновено е от 3 до 6 дни. След това рядко има усложнения, макар и в практиката да са отбелязани случаи на менингит, провокирани именно от Коксаки вирус.
Нужно е да знаеш:
Единственото и най-разумно нещо, което могат да бъдат посъветвани родителите в качеството на профилактични мерки, е да не водят малкото на места, където има струпване на деца по време на епидемия на Коксаки. Това са детски градини, театри, поликлиники и т. н. Ако все пак на вас ти се налага да отидеш на такова място с детето, намазвай нослето му с мехлем, най-добре такъв съдържащ оксолин. Това вещество унищожава вирусите. Също така мий ръчичките му възможно най-често и проветрявай редовно помещението, в което мъникът стои през деня.
Важно
Това, което не трябва да забравяш е, че когато детето има един или няколко симптома на това заболяване, трябва да бъде изолирано от другите деца, да не посещава детска градина или училище и незабавно да бъде направена консултация с педиатъра.
Консултант: д-р Павлина Андреева, педиатър, „Здраве“ 14 ООД, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.