Кога и как се прави погача за бебе?

• от

На 40-тия ден след раждането на бебето се прави пита или погача. Майката с бебето отива в църква, след това вече всички може да виждат бебето, а майката може да го извежда сред хората. Как да се подготвиш за този народен ритуал ще научиш от нашите съвети.

На 40-тия ден след раждането на бебето се прави пита или погача. Майката с бебето отива в църква, след това вече всички може да виждат бебето, а майката може да го извежда сред хората. Как да се подготвиш за този народен ритуал ще научиш от нашите съвети.

Кога и как се прави погача за бебе?

Погача за бебе - традиция от миналото

Времето, в което се извършва този обред не е случайно. Счита се, че до 40-ия ден на детето „родилката е нечиста“. Тоест до този момент и майката, и бебето се намират между живота и смъртта, те са още в света на хаотичното, неподреденото. В миналото например точно на 40-ия ден свекървата е водила родилката „на чиста молитва“ в църквата. По този начин се е слагало край на „нечистия период“ от раждането на детето. При завръщането си у дома младата майка задължително е сядала на трапеза. Около нея са присъствали само жени и то такива, които не са в месечен цикъл. Изключение се е правело само за най-близките роднини. Те обаче е трябвало да признаят, че са „нечисти“ и да изтърсят полите си над детето. Считало се е, че по този начин жените не могат да навредят на новороденото. Заедно с това обичаят е имал още един елемент, който днес не се практикува. Детето е трябвало да бъде закърмено от всяка от присъстващите жени, след което всяка от тях му е плюела в устата. Тези действия са имали предпазна сила, на практика те са създавали имунитет на малкото създание.

Погача за бебе - обичаят днес

В наши дни в общи линии обичаят продължава да се спазва, като разбира се в извършването му има известни различия в различни райони на страната.

Ето кои са обредните символи на ритуала:

  • Червеният конец: На прага на дома ти трябва да поставиш червен конец още преди гостенките, които си поканила, да са дошли. Червеният конец има предпазна сила и защитава родилката и детето от злите сили. Така лошото не може да прекрачи дома. В някои райони на страната поставят желязо или огън (свещ), тъй като се смята, че те също имат защитна сила.
  • Питата: Обредният хляб е сладък. Обикновено той е без украса. Върху него се поставя бяла кърпа. Върху кърпата гостенките ти трябва да поставят пари.
    След това завържи кърпата с парите в нея. Възелът трябва да не е прекалено стегнат или прекалено хлабав. Така дребосъчето ти няма да е нито стиснато, нито пък с широки пръсти. Важно е да поставиш завързаната кърпа на високо. Така мъника ще достигне висини, тоест това се прави с цел малкото да успее в живота си.
  • Вторият важен момент с питата е разчупването. То става над главата ти и тази на детенцето ти, като смисълът на този акт е да бъдете сити в живота си. И в миналото, и сега разчупването извършва свекървата. Все пак има райони в страната, в които това се прави от момичета с живи родители.
  • Парчетата от питата се раздават на всички присъстващи. Като първо това за родилката се поставя в сито. Счита се, че жена, която хапне от тази пита ще бъде плодовита. Има даже краища у нас, в които се вярва, че ако на гостенката се падне крайче от питата, тя ще роди момче.
  • Кога и как се прави погача за бебе?Ситото: В сито се поставят орехи, които се разлюляват. Това се прави с цел малкото ти съкровище да бъде игриво, весело и немирно. Може и ситото да се подвигне на високо, за да израсте и детето. Обредите със ситото се правят, за да бъдат предопределени някои качества на мъничето. В Западна България например в ситото се слагат даровете, които носят гостенките. Това винаги са кромид лук, червени чушки и яйца. Те символизират устойчивост на болести.
  • Трапезата: На нея сложи повече сладки храни, за да е сладък животът на детето ти. На трапезата също се слагат и сладкишите, които по традиция носят и гостенките ти. Задължително е на масата да има и сурови орехи. Те се чупят, за да е отракано мъничето ти. Гостите задължително пият алкохол за здравето на детето.
  • Конци от дрехите:Преди да си тръгнат жените трябва да оставят до леглото на детето конци от дрехите си. Счита се, че по този начин те няма да откраднат съня на малкото. То ще бъде спокойно и няма дълго да плаче нощем.