Напоследък все по-често се сблъскваме с плашещи статистики относно наднорменото тегло при децата. Имаш ли повод за тревога? Идваме на помощ!
„Големите обичат цифрите“ - твърди Екзюпери в „Малкия принц“ и е прав. Таблици, криви, класации... Целите са различни – понякога да си номер едно, понякога в златната среда, друг път гониш минимума.
Когато става въпрос за бебетата и децата ни обаче, цифрите придобиват гигантско значение. Чакаме ежемесечните консултации, за да разберем колко е наддало на килограми и с колко сантиметра е пораснало малкото.
Все още трудно се отърсваме от общоприетото схващане, че дебеличкото бебе е здраво бебе.
Нормата
В желанието си децата ни да се вместват в златната среда, често забравяме, че т.нар. „норма“ е стойност, изчислена на базата на минимуми и максимуми. Проследявано е развитието на цифра бебета и са установени някакви средни граници.
Тези изследвания обаче не могат да бъдат приемани за абсолютна истина не за друго, а защото много трудно могат да бъдат отчетени генетичните предразположености на всеки индивид. Защото за твоето бебе стандартът е един, а за това на съседите ти, които са по-едри или по-дребни от теб като структура – друг.
И така за всяко бебе нормата е да се развива добре психо-моторно, да наддава, да е здраво и да бъде оставяно да следва собствената си програма за растеж. Именно затова СЗО въвежда т.нар. „криви на растежа“, които са доста по-прецизни.
Защото от бебе, родено 2800 г не можем да очакваме на 12 месеца да достигне размерите на това, което е било 4500 г при раждането си. Но ако се съпоставят въпросните криви ще видиш, че процентно наддаването и развитието им изглежда сходно. Разбира се става въпрос за здрави, доносени мъници, които нямат здравословни проблеми, изискващи специално внимание към начина на хранене.
...и все пак колко е „много“?
Когато говорим за бебета и наддаване първо и основно трябва да уточним начина им на хранене – изключително кърмени от гърда, получават кърма от шише, на смесено хранене са, получават само мляко за кърмачета. Защото нормите варират спрямо всичките 4 изброени възможности. Най-съществената разлика идва от начина на усвояване на кърмата.
Често бебоците, които са само на кърма са много по-пухкави и наддават понякога с повече от килограм в първите месеци след раждането. Но в кърмата има растежни хормони, които ограничават развитието на мастните клетки. Последните се формират до втората година от живота ни и остават константен брой. Това дали сме по-слаби или пълни като възрастни зависи първо от числеността и второ от запълването им. Но няма как да си със свръхтегло, ако принципно мастните ти клетки са по-малко на брой.
Изключително кърмени
Когато малкото е само на кърма и я получава директно от гърдите на мама, няма как да бъде проследено с точност какво количество храна приема. Т.нар. „пробно кърмене“ е в доста голяма степен заблуждаващо. Първо, защото везните, с които най-често разполагаме отчитат с разлика +/- 10 г, а тя е съществена, когато става въпрос за новородено. Да не говорим, че милилитрите не са грамове и, че докато суче мъничето може да се изпишка и изака и ... числата се променят. Но бебе, хранено „на поискване“ трудно ще преяде и още по-трудно ще бъде сложено на гърда, ако не желае.
Кърма от шише
В този случай майката вижда количеството, което бебето приема и може да го манипулира, прилъгвайки го да си изяде всичко от бутилката. Но тук тежи това, че малкото все пак приема най-добрата храна, изготвена от мама и напълно съответстваща на неговите нужди.
Смесено хранене
Прибавяйки чужд белтък към менюто на кърмачето, картината започва да се променя. Организмът на бебето преработва много по-трудно различния протеин. И това е една от причините децата, хранени с мляко за кърмачета да изглеждат заситени за по-дълго време. Но начинът, по който то се усвоява създава предпоставка за натрупване на повече мастни клетки в организма.
Само мляко за кърмачета
Това, за съжаление, е най-неблагоприятният вариант. Да, много по-добър от даването директно на квасено мляко, но и много далеч от златния стандарт – кърмата. В този случай бебето губи в няколко направления – първо получава различен белтък, с който трябва да се справи. Второ – получава го от шише, а така винаги има начин да бъде насилено да си изяде всичко до край.
При бебета и деца на възраст под 24 месеца не се говори за затлъстяване, а само за наддаване над нормата. В зависимост от начина на хранене педиатърът ще те посъветва как и какви ограничения да наложиш. Но те в никакъв случай няма да бъдат драстични.
Как се подлага на диета кърмаче?
Трудно или почти невъзможно упражнение, ако детето е изключително кърмено. А и както уточнихме, когато говорим за бебе, при което такова ограничение не се налага поради здравословни причини, то наистина няма нужда да бъде намалявано времето, което прекарва на гърда или да бъдат разреждани храненията му.
За мъници, които приемат мляко за кърмачета най-добрият вариант е да бъдат хранени на принципа „на поискване“ от самото начало.
Бебетата са лишени от присъщата за възрастните „лакомия на окото“. Те приемат само един вид храна и ако бъдат оставени на инстинктите си рядко ще се случи да преядат. Затова дори да храниш малкото от шише избягвай да го насилваш да изпие всичкото мляко до последната глътчица. Спирай, изчаквай го да си почине и ако реши да се откаже – довери му се.
Диета след 6-тия месец
С въвеждането на различни от кърма/мляко за кърмачета храни, се поставя и началото на формирането на полезните навици на бебето.
- Избягвай да купуваш каши и не ги въвеждай като ежедневно хранене в менюто на малкото. Предпочитай приготвените у дома елда, просо, ориз, киноа, към които можеш да добавиш настърган плод или зеленчуци, както и масло, мляко и сирене.
- Нека винаги на масата и пред погледа на детето да има пресни плодове, от които и ти, и таткото да хапвате. Не забравяй да предлагаш и на малкото да си гризне ябълка или банан, докато ти ядеш.
- Когато въвеждаш глутен в менюто не избирай бял хляб и бисквити, а пълнозърнести такива. Ако имаш възможност е чудесно да печеш хляба у дома от пълнозърнести брашна и семена.
Консултант: д-р Анета Попиванова, неонатолог, началник отделение „Физиологично“, СБАЛАГ „Майчин дом“, София
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.