Понякога се налага да ставате през нощта, за да успокоявате плачещото си бебе – три пъти, четири пъти... десет пъти. Не сте свикнали да се будите толкова често и това ви изморява.
Това е едно от най-големите предизвикателства за майките на новородени деца. То може да засегне почти всички страни на живота ви: здравето, настроението, отношенията ви с хората, кариерата ви – а понякога дори здравето ви.
Много родители и гледачи – особено онези, които сутринта трябва да отидат на работа – биват обсебени от една-единствена мисъл:
дали някога бебето ще започне да спи нощем?
Отговорът е „да“ – в известен смисъл. Истината е, че малко бебета „спят цяла нощ“. Учените са установили, че децата на възраст под 12 месеца обикновено се будят средно по три пъти в една нощ.
През първите няколко месеца на живота си 95% от бебетата плачат, когато се събудят. Повечето от тях имат нужда някой да ги успокои, за да заспят отново. Но когато порасне малко, бебето може да започне да заспива и само. Според няколко проучвания, до осеммесечна възраст над 50% от децата, които се будят през нощта, вече заспиват без помощта на родителите или гледачите си. Всъщност майките и бащите понякога дори не разбират, че бебето се е будило.
Какво трябва да знаем за съня
Като се има предвид колко важна е тази тема – според педиатрите въпросите относно съня са сред най-често задаваните – учените знаят сравнително малко за нощния живот на бебетата. Но с помощта на видеокамери и апарати за наблюдение на жизнената дейност, които проследяват циклите на съня и събуждането, изследователите започват да разбират как се формира режимът на съня при децата.
Всички бебета са уникални и режимът на съня варира значително при различните деца. Макар че най-типичните схеми не се отнасят до всички бебета, учените са идентифицирали някои общи тенденции, които можете да откриете и у вашето дете с порастването му.
Различни като деня и нощта
Може да ви е трудно да повярвате, когато вие самите не си доспивате, но повечето бебета на възраст под три месеца спят около 18 часа на ден. За някои е нормално да спят и повече, а за други – по-малко. Малките бебета спят на периоди от по 2–4 часа, след което се събуждат за кратко, често за да бъдат нахранени. Този режим с редуване на сън и будно състояние има различни варианти и продължава през цялото денонощие.
През първите седмици и месеци е твърде рано да се надявате бебето да спи цяла нощ. Колкото и да е уморително за вас, не очаквайте малките веднага да започнат да се съобразяват с режима на възрастните. Едно новородено не знае, че хората спят, когато е тъмно, а „циркадианният ритъм“ на бебето (24-часовият биологичен часовник, който контролира нашия режим на спане и събуждане) още е в процес на развитие.
Но имайте търпение! След няколко месеца бебетата постепенно започват да нагаждат съня и буденето си към дневните цикли на тъмнина и светлина.
24-часовият цикъл на светло и тъмно започва да влияе върху режима на сън при повечето бебета през първите им три месеца.
Към шестмесечна възраст сънят на много деца вече се съгласува със смяната на тъмнина и светлина. Макар че между отделните бебета има големи разлики, на шест месеца те вече могат да спят по 6 часа или повече без прекъсване, като повечето от тези продължителни периоди са през нощта. На шест месеца бебето ви вероятно ще се буди по-рядко нощем.
Шестмесечното ви бебе не само ще спи на по-дълги периоди – то ще може и по-лесно да се успокоява само, когато се събуди. Изследователите, които са монтирали системи за видеонаблюдение в домове с бебета, са установили, че що се отнася до плача при събуждане, бебетата се различават много. Те са открили, че най-големите промени в режима на съня и буденето настъпват във възрастта между 3 и 6 месеца. Шестмесечните деца не само спят по-дълго без прекъсване в сравнение с тримесечните – те също така заспиват по-лесно сами, след като се събудят.
С наближаването на първия им рожден ден децата обикновено започват да спят по-дълго, да се будят по-рядко и да спят все повече през нощта.
Когато бебето ви навърши 1 годинка, има вероятност то да спи по 8–12 часа на нощ, като през това време се буди само един или два пъти. Освен това може да си подремва по един или два пъти през деня, като този сън може да продължи от 20 минути до около 2 часа.
Полезни съвети за родители
- Когато чуете онзи нощен плач, спомнете си: Вашето бебе не знае какво означава изразът: „да спиш цяла нощ“.
- Не очаквайте детето да спи през по-голямата част от нощта, преди да е навършило от 3 до 6 месеца.
- Дори тогава помнете, че за бебетата е нормално да се будят по няколко пъти през нощта.
- Всяко бебе е различно. Вашето нормално, здраво детенце може да има различен режим на спане от тези на другите деца.
- Бъдете търпеливи и не се отчайвайте. Вашето бебе вероятно ще започне да спи по-продължително, без да се буди, когато организмът му се развие достатъчно.
- През първите шест месеца у бебето настъпват множество чудесни промени. Сънят е една от тях: режимът на детето постепенно се доближава до този на възрастния. Така че не губете търпение. Сънят е на път.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.