Закаляването - ключът към здравето на бебето

• от

Да отгледа здраво дете се превръща в основна цел за всяка майка веднага след раждането.
Ключът към здравето на бебето

Ключът към здравето на бебето

Да отгледа здраво дете се превръща в основна цел за всяка майка веднага след раждането. Как да имаш успех в това начинание разказа  д-р Детелина Стоичкова, неонатолог, началник на детското отделение в ПСАГБАЛ „Св.София“.

Закаляването е от първите неща, които можеш да започнеш още с прибирането вкъщи, за да помогнеш на детския организъм да бъде по–устойчив на температурните, атмосферните и други външни въздействия.

Закаляването може да има успех тогава, когато се спазват някои основни принципи:

  • Физикалните процедури трябва да се провеждат системно, ежедневно и без прекъсване като се започне от по-леки процедури и постепенно се достигне до по–силно въздействащите.
  • Процесът на закаляването винаги е индивидуален и зависи от това как детето приема процедурите.

Въздушните процедури се провеждат у дома и на открито. През лятото извеждането навън започва ден – два след изписването на детето от родилния дом, а през зимата – около 10–ия ден  в зависимост от температурата на въздуха.

Не е желателно децата да се извеждат навън при дъжд, силен вятър и температура под 0° и над 25°С.

Въздушните бани в стаята започват още от първите дни.

Обикновено температурата в детската стая трябва да бъде около 22°С. При къпане може да е с 1 – 2°С по–топло. Преди да се постави детето в коритото може да се остави за няколко минути голо като този интервал постепенно може да се увеличава до 10-15 минути.

През второто полугодие въздушните бани могат да се провеждат и на открито в зависимост от сезона и при температура над 20°С. В тези случаи трябва да се наблюдава дали има промяна в цвета на кожата на ръцете и около устата, което говори за преохлаждане или за прегряване.

Водните бани с цел закаляване започват от 3 – 4 месечна възраст. Най – невинните са обтриване с мека кърпа, натопена в хладка вода. Изключително добре се приемат от децата обливанията със слънчева вода през лятото.

В началото на процедурата температурата на водата е 37°С, колкото е и температурата на тялото, като постепенно се намалява. При деца над 1 г. може да се достигне и до бани с вода - 28 – 30 °С.

Слънчевите бани за бебета не се препоръчват. Съветът е бебета над 3 месеца да стоят на шарена сянка и да са намазани със слънцезащитен крем с фактор 50+. Деца над 1 год. могат да се оставят да постоят за кратко на слънце, но задължително с лека шапка.

Слънчевите бани започват с излагане на слънце за около 1 – 2 минути като времето се увеличава до 20 мин. След слънчевата баня детето се облива с душ.

Морските бани са подходящи за деца на възраст над 1г. и половина след съответната подготовка с въздушни бани и влажни втривания.

На плажа детето първоначално стои за около 20 минути, а след няколко дни и до 45 минути.
Потапянето във водата не трябва да надвишава 1 – 3 минути при температура не по–малко от 24°С.

Масажът и гимнастиката, подпомогнати от правилното хранене допринасят за правилното физическо, нервно–психическо и емоционално развитие на бебето.

Правила за масаж и гимнастика:

  • Масажът започва при навършен 1 месец на детето, а гимнастиката – от 3-месечна възраст. (При недоносените се изчаква да приравнят възрастта си според термина и ако се налага, се прави лечебна гимнастика и масаж, препоръчани от физиотерапевт).
  • Стаята, в която се провеждат процедурите трябва да е добре затоплена – 22 – 23°С, като бебето трябва да бъде голо.
  • Трябва да е минал поне 1 час от последното хранене.
  • Детето трябва да е спокойно и упражненията да не предизвикват неприятни емоции у него.
  • Процедурите се правят, когато бебето е здраво.
  • При провеждане на процедурите е важно да се поддържа емоционален контакт с бебето, да му се говори, пее, да се усмихвате. И то, и вие трябва да се забавлявате.
  • Според възрастта и възможностите направете индивидуална програма на детето. Ако е по – подвижно, пъргаво и свръх емоционално, се препоръчва   успокояващ, релаксиращ масаж и упражнения с по–бавно темпо. Ако е твърде спокойно, прилагайте по–стимулиращ масаж и по–динамични упражнения.

От физическото развитие на детето в първите месеци се съди за нормалното нервно-психическо състояние. Водещото при съставяне на програмата е функционалното развитие на детето, а не неговата възраст.

Първо тримесечие:

Целта на масажа през този период е да съдейства за намаляване и нормализиране на повишения мускулен тонус и укрепване на мускулатура с цел стимулиране на движението и контрола на главата. Детето се поставя по корем преди всяко хранене, в началото по 10 – 15 сек., като постепенно се достигне до 10 мин.

В първите дни се започва с поглаждане, като последователно се включват и другите три похвата (разтриване, почукване и поглаждане).
Основен критерий за продължителността е това как се чувства детето, а не изминалото време.

Второ тримесечие: 

През този период мускулният тонус би трябвало вече да се е нормализирал. Поставено по корем, детето повдига и задържа по-продължително време главичката си, като я движи свободно във всички посоки.

Основна задача сега е развитието на силата и координацията на мускулите През този период е добре също да се подпомага сядането от гръб като внимателно се изтегля детето с ръчички до седеж, задържа се 1 – 2 секунди и се връща обратно. Когато детето усвои сядането с помощ, можете да включите и изправяне с помощ – в края на шестия месец.

Трето тримесечие:

Задачата през този период е развитието на мускулатурата на тялото и краката. Особено полезно за тази цел е клякане и изправяне с помощ. Стимулирай пълзенето, докато детето започне да ходи с опора. Подпомагай и стоенето, като детето трябва да е хванато за стабилна опора. Упражнявайте и ходенето напред, като първо придържаш детето под мишниците, а по–късно, когато усетиш, че е стабилно – само за дланите и китките.

Четвърто тримесечие:

Основна цел в този период е движенията да се затвърждават и усъвършенстват, за да може детето да проходи. Обикновено прохождането става между деветия месец и година и два месеца в зависимост от индивидуалните физически данни на детето.

Научи детето да се катери върху катерушка или шведска стена.
Стимулирай го да изкачва ниски стълби, дори и да не е проходило съвсем самостоятелно и трябва леко да го придържаш с ръце. Тези упражнения ще подобрят двигателните му уменията, координацията и баланс.

д-р Детелина Стоичкова, неонатолог, началник на детското отделение в ПСАГБАЛ „Св.София“.