Канелата присъства в традиционната кухня на много народи, особено през зимните месеци.
Щипка канела прави домашните сладки неустоимо вкусни, придава апетитен аромат на млякото и чая и превръща обикновените гозби в екзотично предизвикателство за сетивата.
Но знаеш ли, че всеки път, когато използваш канела за любимите печива, ти всъщност ги обогатяваш с щипка здраве?
Защото освен предимство на ароматна подправка, канелата притежава и свойствата на лекарство.
Канела е подправка с лечебни свойства, която се добива от вътрешната кора на вечнозеленото екзотично дърво Канела. След изсушаване, тя се разпространява в една от двете познати форми - прахообразна (по-ароматният вариант) или на пръчици (по-дълготрайният вариант). Сред всичките й над 100 разновидности, най-популярни са Цейлонската канела (смятана за „истинската” канела) и Китайската канела (известна още като „Касия”). Макар да са със сходни характеристики и качества, Цейлонската канела е с по-изтънчен и сладък вкус. Тя е по-скъпият вариант и в много държави е изместена от Китайската канела.
Канела – щипка здраве от древността
Канелата е една от най-старите подправки в света. Споменава се в Библията, записана е в една от най-ранните книги на Китайската растителна медицина, използвала се е от римляните в производството на тяхното силно, горчиво вино, от арабите за подслаждане на чая, а от гърците – за овкусяване на месните и зеленчуковите ястия. В Древен Египет канелата е имала по-висока стойност от златото – не само като кулинарно и лечебно средтсво, но също и като балсамиращо вещество в погребалните церемонии.
През Средновековието популярността на канелата толкова нараства, че тя се превръща в една от първите търговски стоки, разменяни редовно между Европа и Близкия Изток. И докато английските благородници можели да се наслаждават на деликатния вкус на Цейлонската канела (произвеждана в Шри Ланка, Индия, Бразилия, Мадагаскар и Карибския басейн), в САЩ и до днес продължават да консумират предимно Китайска канела (произвеждана в Китай, Виетнам и Индонезия). Но заради полезните си съставки, тя намира активно приложение в хранителната, козметичната и фармацевтивчната индустрия.
Канелата като лекарство
Лечебните свойства на канелата произтичат от три основни съставки, съдържащи се в етеричните масла на дървесната кора – канелен алдехид, канелен ацетат и канелен алкохол. Освен множество други летливи вещества, в състава й влизат още манган, фибри, желязо и калций. Така канелата се превръща в едно от най-благоприятните и приемани с наслада природни лекарства.
Кличнично доказано е, че канелата е изключително полезна за хора с диабет, тъй като намалява нивото на холестерола. Освен това, канелата намалява разпространението на раковите клетки при левкемия и се използва като профилактично средство срещу рак. Предотвратява образуването на кръвни съсиреци, облекчава болките при артрит и менструация, понижава нивото на кръвната захар, спомага за лекуването на настинка и грип, на диария и проблеми с храносмилателния тракт. Само една лъжичка канела в сок от пресни плодове ще елиминира потенциалните бактерии, останали по тях. А ароматът на канела стимулира познавателните способности на индивида и неговата памет.
Канелата се използва като регулатор на телесното тегло (тъй като ускорява изгарянето на калориите), ускорява метаболизма и стимулира мозъчната дейност, заради което влиза в менюта на много спортисти. При инфекциозни заболявания канелата успешно възспира резистентността на организма към лекарствата, убива бактериите и гъбичките (включително така популярните вагинални – Candida) и подсилва имунната система.
Канела – щипка здраве в ежедневното меню
Макар да няма човек, който да не е вдъхвал неустоимия аромат на канела, сладкият й и затоплящ дъх не е вкус за всяко небце. Ако ти, децата или някой друг член на семейството не може да приема канела в чист вид, опитай няколко хитри и вкусни рецепти, поръсени с ароматна щипка здраве.
Една от класическите закуски за деца е сладък сандвич с канела. При подготовката му можеш да включиш двойна порция здраве, като намажеш филийките с тънък слой масло от ленено семе. В отделна купичка смеси мед с щипка канела, разбъркай и намажи върху лененото масло.
Друг вариант да накараш малчо да яде канела, е да му я поднасяш с чаша топло мляко. За да намалиш вкуса на подправката, добави лъжица мед. Тази напитка ще му подейства успокояващо и приспивно.
Употребата на канела при приготвяне на домашни сладки ти е добре известно. Но защо не експериментираш със щипка канела и когато правиш печени ябълки с мед, печено месо, горещ шоколад, плодови десерти, дори ориз. Можеш дори да започнеш да го прибавяш към сутрешното си кафе или чай. Имай предвид, че ако си се спряла на канела под формата на пръчици, трябва да внимаваш колко време ги държиш в ястието – ароматът и вкусовите им качества се насищат.
И не забравяй - консумацията на канела трябва да е умерена. Това означава, че е позволена до половин лъжичка дневно. В противен случай може да развиеш инфекция в устната кухина или дисбаланс в храносмилането.
Напишете коментар
За да коментирате с Вашето име, моля, влезте в профила си.