Какво трябва да знае детето по време на хранене?

• от

Когато детето порасне достатъчно и свикне да се храни само, идва време за нов урок. То трябва да разбере, че както докато играе, така и по време на хранене, има определени правила, които се налага да спазва.

Когато детето порасне достатъчно и свикне да се храни само, идва време за нов урок. То трябва да разбере, че както докато играе, така и по време на хранене, има определени правила, които се налага да спазва.

Дете и хранене

Преди да похапне, детето трябва да се научи да изпълнява някои хигиенни норми. Например, че след игра не бива да се яде с неизмити ръце или че на масата се сяда в приличен вид. Дрешките да са чисти, не се носи шапка, не е препоръчително по време на хранене да е облечено по пижама или по халат за баня. Детето трябва да знае, че към храната се подхожда с уважение. Колкото и да му е мъчно, то трябва да остави за момент играчките и книжките, тъй като те нямат място на трапезата. Преди хранене е добре да заеме и правилна стойка – столът да е плътно до масата, лактите са прибрани към тялото, стои се изправен, а не прегърбен.

Основните правила, които детето трябва да знае на масата, идват със самото хранене.

Ето и някои от тях:


  • Докато се храним, не се вика, а се говори тихо и спокойно.
  • Дъвче се със затворена уста, не се мляска или сърба.
  • Не се хлопа с приборите по чинията и не се рови в храната.
  • Яде се бавно, не е възпитано да се тъпче и складира храна в бузите.
  • Месото/пицата или друго подобно ястие се реже на малки парчета постепенно, а не наведнъж.
  • Сокът не трябва да се изпива на един дъх.
  • Не е правилно да се облизват нито приборите, нито пръстите след хранене.
  • Внимавайте да не разглезите детето си или да възпитате в него егоизъм, като му разрешите да не се съобразява с другите и да подбира от масата само храната, която отговаря на собствените му предпочитания.
  • По време на хранене не се става от масата, освен ако не е нещо наложително.

Запознайте детето с основните прибори за хранене и начинът, по който те се сервират, държат и използват. 

Ножът стои отдясно на чинията, вилицата – отляво, а ако има и лъжица, то тя е отдясно на ножа. Той се държи с дясната ръка и си партнира с вилицата в лявата. Когато се приключи с рязането, вилицата заема позицията на ножа, а острият прибор остава подпрян на ръба на чинията.

Понякога се налага употребата на няколко вида прибори. За да не затормозявате детето с отделните вариации, просто му обяснете, че най-външните са с предимство и се ползват първи. Накрая приборите се поставят успоредно един до друг в чинията.

Вкъщи може да позволявате на детето си някои волности на масата, но в ресторанта то трябва да знае и спазва етикета на хранене. Към основните правила се прибавят и някои нови.

В ресторанта не е прието хлябът да се троши на залъци и да се дроби в супата, нито да се топи в соса на салатата.

Дъвките не се лепят по чиниите или пепелника, а салфетката е пръв помощник, когато нещо се обърка, като след употреба тя се оставя до чинията. Рибата и печеното пиле могат да се ядат с ръце, но за останалите ястия се използват дадените прибори.

Давайте пример на детето си, като му показвате как е прието да се прави. Нека малките кавалери видят, че ще е тяхна задача да отворят вратата на дамата, да й помогнат при свалянето на палтото и да дръпнат стола й.

Не очаквайте детето да научи всички правила наведнъж, затова бъдете търпеливи. Покажете основното под формата на игра или приказка, за да го възприеме по-лесно.

Не пестете похвалите, когато видите, че се справя добре. Важно е, докато се учи, детето да се чувства спокойно - не като на изпит. В противен случай има опасност от загуба на апетит и други смущения.

Все пак храненето трябва да е преди всичко един малък празник за организма.